Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności6 kwietnia 202108:54

Maski FFP3 – czym cechuje się ta klasa masek?

Maski FFP3 – czym cechuje się ta klasa masek? - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Polska:

Maski FFP3 chronią drogi oddechowe przed szkodliwymi cząsteczkami obecnymi w powietrzu. Zanim wybuchła epidemia COVID-19, korzystali z nich pracownicy narażeni na wysokie stężenia pyłów, dymu czy chemikaliów. Obecnie półmaski klasy FFP3 stosuje się także w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Co trzeba wiedzieć o tych akcesoriach? 

Maski FFP3 – charakterystyka

Maski filtrujące FFP3, nazywane też półmaskami, opracowano tak, aby ściśle przylegały do twarzy. Dzięki temu rozwiązaniu całe wdychane powietrze musi przejść przez wbudowany filtr. Niektóre półmaski zostają wyposażone dodatkowo w zawór odprowadzający parę wodną. Wspomniany element pozwala dłużej zachować suchość maseczki i uniknąć parowania okularów czy gogli ochronnych.

Maski ochronne FFP3 gwarantują najwyższy stopień ochrony dróg oddechowych przed zanieczyszczeniami i wirusami. Ich skuteczność w zabezpieczaniu przed cząsteczkami o wielkości do0,6 μm wynosi aż 99%. Maksymalny całkowity przeciek wewnętrzy to z kolei 5%. Maski FFP3 filtrują nie tylko wirusy i bakterie, ale też cząsteczki toksyczne, radioaktywne i rakotwórcze. Standardowo zaleca się ich użytkowanie w miejscach pracy, gdzie wartość graniczna narażenia pracownika bywa przekroczona nawet 30 razy względem norm branżowych. Półmaski stosowane są m.in. w przemyśle chemicznym. Obecnie maski FFP3 stały się jednym z elementów ochrony przed koronawirusem stosowanym przez personel medyczny.

Maseczki FFP3 w profilaktyce COVID-19

Półmaski filtrujące FFP3 zapewniają zdecydowanie skuteczniejszą ochronę przed COVID-19 niż maseczki chirurgiczne, przyłbice czy bawełniane maski wielorazowe. Dokładnie przylegają do twarzy, co znacznie ogranicza możliwość rozprzestrzeniania się wirusa. Z powodu swojej efektywności stanowią najczęściej rekomendowany środek ochrony indywidualnej, tuż obok masek FFP2. Wspomniane akcesoria są łatwiej dostępne niż modele FFP3, co okazuje się atutem w codziennym użytkowaniu.

Maski bez zaworu filtrują zarówno powietrze wdychane, jak i wydychane. Stanowi to dwustronną ochronę przed rozprzestrzenianiem się wirusa. Jeżeli takie maski noszą osoby chore i zarażone, ryzyko, że nastąpi transmisja patogenu, jest ograniczone. Maski z zaworem odprowadzającym parę wodną nie filtrują powietrza wydychanego, a wyłącznie wdychane. Oznacza to, że zapewniają tylko jednostronną ochronę. Mogą być noszone jedynie przez osoby zdrowe, dlatego że w przypadku chorych stwarzają zagrożenie dla innych.

Jak długo można nosić maseczkę FFP3

Maski FFP3 można nosić wyłącznie do momentu zawilgocenia się materiału. Wilgoć sprzyja rozwojowi chorobotwórczych drobnoustrojów. Maski z zaworem można nosić nieco dłużej, dlatego że wolniej ulegają przemoczeniu. Akcesoria klasy FFP3 mają specjalne oznaczenia informujące o tym, czy są jednorazowe (NR – Non Reusable) czy wielorazowe (R – Reusable). Jednorazowe maseczki można nosić przez 8 godzin, a wielorazowe – 48.

Przed ponownym założeniem maseczki wielorazowej należy ją zdezynfekować. Do tego celu można zastosować promieniowanie UV-C albo nadtlenek wodoru. Dekontaminację trudno jednak przeprowadzić w warunkach domowych. Niektórzy producenci informują również o innych sposobach dezynfekowania maseczek FFP3. Warto pamiętać, że wirus może utrzymywać się na powierzchni akcesorium nawet do 3 dni.

Maski FFP3 są zalecanym środkiem ochrony osobistej dla lekarzy, pielęgniarek i innego personelu medycznego. W przypadku bezpośredniego kontaktu z osobami chorymi albo podejrzewającymi zakażenie konieczne jest stosowanie najskuteczniejszych akcesoriów ochronnych. Do codziennego użytku wystarczające okażą się maseczki FFP2, dlatego że również zapewniają efektywne zabezpieczenie przed koronawirusem. Jeżeli jednak chce się korzystać z najskuteczniejszej ochrony, można zdecydować się na zakup akcesoriów klasy FFP3 – warianty bez zaworu najlepiej ograniczą rozprzestrzenianie się patogenów.

Autor: Artykuł partnera,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.