Młoda Lewica sprawdza dostępność urzędowych stron dla osób niepełnosprawnych

5 maja obchodzony jest europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. W tym dniu działacze Młodej Lewicy zwrócili się do władz lokalnych o umieszczenie znaczka z komunikatem migowym na stronie internetowej urzędu.
Jest to ustawowy obowiązek każdego urzędu, jednak ogromna ilość urzędowych stron takiego znaczka nie posiada. Wnioski zostały złożone do urzędów w Ornontowicach, Żorach, Wodzisławiu Śląskim, Jastrzębiu-Zdroju i Mikołowie.
Nie może być miejsca na wykluczanie osób niesłyszących lub niedosłyszących z możliwości dostępu do informacji na stronach urzędowych. Zwracamy się z tymi wnioskami do urzędów miast i gmin z nadzieją na jak najszybsze rozwiązanie owego problemu. Jako Młoda Lewica zawsze będziemy upominać się o prawa osób z niepełnosprawnościami i walczyć z wykluczeniem - komentuje Krzysztof Krukowka Koordynator Okręgowy Młodej Lewicy.
W tej sprawie do urzędów trafił wniosek następującej treści:
Wiele niesłyszących osób w Polsce nie zna języka polskiego lub zna go słabo, przez co język polski jest dla nich językiem obcym, a językiem "ojczystym" jest dla nich język migowy. Każdy i każda z nas ma takie samo prawo do informacji, uczestnictwa w życiu społecznym i korzystania z usług publicznych. Właśnie dlatego osoby niesłyszące potrzebują komunikatów w polskim języku migowym lub napisów w języku polskim. Zapewnia im to przede wszystkim obowiązujące nas prawo – Konwencja ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami, Konstytucja RP oraz ustawa o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.
Zauważyliśmy, że na stronie internetowej miasta Mikołów nie ma zapewnionej informacji o zakresie działalności urzędu, w postaci elektronicznego pliku zawierającego tekst odczytywany maszynowo, nagrania treści w polskim języku migowym oraz informacji w tekście łatwym do czytania. W związku z powyższym powołując się na ustawę z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (rozdz. 1 art. 6 punkt 3 i podpunkt c), zwracamy się z prośbą o dostosowanie strony internetowej do potrzeb osób niesłyszących oraz innych osób z niepełnosprawnościami.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz