Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności23 czerwca 202110:22

Śląski sanepid: wszystkie przypadki indyjskiego wariantu były pod nadzorem

Śląski sanepid: wszystkie przypadki indyjskiego wariantu były pod nadzorem - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

Wszystkie 12 dotychczas potwierdzonych w woj. śląskim przypadków zakażeń indyjskim wariantem koronawirusa były pod nadzorem epidemicznym, chorzy przebywali w izolacji – powiedział we wtorek PAP śląski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Grzegorz Hudzik

Są wśród nich również cztery przypadki wykryte właśnie podczas badań w ramach projektu naukowego, realizowanego wspólnie przez Laboratorium Genetyczne Gyncentrum w Sosnowcu i Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach. "Wiemy o 12 osobach z tym wariantem w naszym województwie, osoby chorujące były w izolacji. Nasza współpraca z naukowcami zajmującymi się analizą sekwencyjną koronawirusa układa się dobrze" – powiedział PAP Grzegorz Hudzik.

Pierwsze ognisko indyjskiego wariantu koronawirusa stwierdzono na początku maja w Domu Sióstr Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty w Katowicach. Laboratorium Genetyczne Gyncentrum poinformowało we wtorek o kolejnych 4 przypadkach. 3 próbki pobrano od pacjentów punktu przyszpitalnego w Oświęcimiu (Małopolskie)- jedną 18 maja, 2 pozostałe 29 maja. Czwartą pobrano od pacjenta w Katowicach 29 maja. Sosnowieckie laboratorium przekazało te informacje Wojewódzkim Stacjom Sanitarno-Epidemiologicznym w Katowicach i Krakowie oraz do Państwowego Zakładu Higieny. Poprzedni taki przypadek odnotowano w połowie czerwca – wariant indyjski był obecny w próbce pobranej 7 maja.

Inspektor Hudzik wskazał, że pojawienie się nowych wariantów koronawirusa w woj. śląskim nie jest zaskoczeniem, biorąc pod uwagę dotychczasowe rozprzestrzenianie się tego patogenu. "Teraz, w okresie letnim, kiedy nastąpiło ożywienie w turystyce, w ruchu lotniczym, pojawienie się wszystkich wariantów koronawirusa w Polsce jest nieuniknione" – powiedział.

Poziom zachorowań w woj. śląskim - jednym z najciężej doświadczonych przez pandemię regionów w Polsce - utrzymuje się jednak na razie na niskim poziomie. We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o zaledwie 20 nowych przypadkach.

Łącznie od marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, w całym kraju potwierdzono 2 mln 879 tys. 30 przypadków. Zmarło 74 tys. 858 osób z COVID-19.(PAP) Anna Gumułka lun/ krap/

Autor: PAP, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Kultura i Edukacja25 czerwca 202610:53

ARA!Fest już 27 czerwca. Park Zamkowy zamieni się w tropikalną krainę sztuki i zabawy

ARA!Fest już 27 czerwca. Park Zamkowy zamieni się w tropikalną krainę sztuki i zabawy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Agnieszka Trzeciok
Sport25 czerwca 202610:32

Dziesięć medali dla Octagon Team Wodzisław Śląski! Kapitalny występ na Copa Silesia 13

Dziesięć medali dla Octagon Team Wodzisław Śląski! Kapitalny występ na Copa Silesia 13 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Octagon Team Wodzisław Śląski
Reklama
Aktualności25 czerwca 202613:33

Od projektu do rzeczywistości. W WCK tworzą wyjątkową instalację miejską

Od projektu do rzeczywistości. W WCK tworzą wyjątkową instalację miejską - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: WCK, fot. FB/Służby Komunalne Miasta w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności26 czerwca 202613:18

Przebudowa ul. 1 Maja w Mszanie. Nowe zamknięcia drogi od 29 czerwca

Przebudowa ul. 1 Maja w Mszanie. Nowe zamknięcia drogi od 29 czerwca - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.