Kontenery chłodnicze – do czego służą?

Jeśli właśnie przed chwilą usiadłeś na kanapie z ulubioną kanapką z salami, zjadłeś łososia prosto z Norwegii lub zażyłeś tabletki od bólu głowy – prawdopodobnie nawet przez chwile nie zastanawiałeś się, jak te produkty trafiły do naszego kraju i w jaki sposób są przechowywane, byśmy mogli każdego dnia cieszyć się ich niesamowitą świeżością. Właśnie do tego służy gwiazda tego artykułu – kontener chłodniczy. Czym różni się on od kontenera morskiego, gdzie znajduje zastosowanie i na jakiego producenta kontenerów chłodniczych się zdecydować, aby mieć pewność, że stawiamy na najwyższą jakość? Już wyjaśniamy! Czytajcie dalej!
Kontener chłodniczy kontra kontener morski
Kontenery morskie to powszechne rozwiązanie, które wykorzystuje się w transporcie morskim do przewożenia różnego typu towarów (zazwyczaj jest to tzw. drobnica). Są one wielkimi, metalowymi skrzyniami o potężnych gabarytach — niekiedy większych niż małe budynki. Te solidne, trwałe i odporne na warunki atmosferyczne skrzynie transportowe są w stanie znieść naprawdę wiele. Mają twarde ściany, podłogi i ekstremalnie silne zaczepy do transportowanego towaru.
Kontenery chłodnicze to kontenery na pierwszy rzut oka bardzo podobne do tych morskich. Również służą one do transportu morskiego. Różnicę między nimi zauważymy po wejściu do środka. W kontenerach o chłodniczym charakterze znajdziemy specjalny agregat, pozwalający na regulowanie temperatury wewnątrz skrzyni. Kolejną różnicą między wymienionymi bohaterami jest termoizolacja, w którą wyposażone zostały kontenery chłodnicze. Specjalne, zrobione z aluminium, panele typu T znalazły swoje zastosowanie nawet w podłodze skrzyni chłodzącej. To właśnie dzięki nim możliwy jest swobodny przepływ powietrza pod załadowanymi produktami.
Kontenery chłodnicze i ich zastosowanie
Kontenery chłodnicze powstały z myślą o transporcie towarów mrożonych oraz tych, które w wysokiej temperaturze ulegają zepsuciu / zniszczeniu. Dzięki agregatowi, o którym pisaliśmy wyżej, są one w stanie obniżyć temperaturę nawet do -30 stopni Celsjusza. Taki poziom pozwala transportować w nich mięsa, ryby, nabiał. Przewozi się w nich także warzywa, owoce, rośliny oraz różnego rodzaju leki, które w wysokiej temperaturze mogłyby stracić swoje właściwości.
Chłodnia w kontenerze – czy to dobry pomysł?
Zdecydowanie. Wiele osób korzysta z kontenerów chłodniczych jako alternatywy dla klasycznych chłodni. Jednym z ich największych atutów jest mobilność, która pozwala przenieść chłodnie w każde miejsce, które w danym momencie najbardziej nam odpowiada. Jeśli chcielibyście zorganizować chłodnię swojej firmy w takim właśnie kontenerze – koniecznie skontaktujcie się z krakowskim producentem tego typu rozwiązań – Seabox.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.