Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności28 grudnia 202109:28

Leśnica, Lubomka i Syrynka bezpieczniejsze. Czas na Zawadkę

Leśnica, Lubomka i Syrynka bezpieczniejsze. Czas na Zawadkę - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Powiat:

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie informuje o przebiegu prac na lokalnych potokach w powiecie wodzisławskim. Po powodziach błyskawicznych, które miały miejsce w maju 2021 r., mieszkańcy i samorządowcy kilku gmin i miast powiatu zwracali uwagę na konieczność przeprowadzenia prac na Lubomce, Syrynce, Leśnicy i Zawadce.

O postęp prac na ciekach pytała PGW Wody Polskie senator Ewa Gawęda, która wcześniej monitowała o konieczności przeprowadzenia napraw. PGW odpowiedziało jej pisemnie, że 8 listopada dobiegły końca prace utrzymaniowe na prawie 4-kilometrowym odcinku rzeki Lubomka w Lubomi. Zakres wykonanych tam prac dotyczył wykaszania, usuwania drzew, krzewów i roślin oraz przeszkód naturalnych. Prace te zostały odebrane przy udziale przedstawicieli Gminy Lubomia.

Dobiegają również końca prace na potoku Syrynka. Na 11-kilometrowym odcinku tego cieku, biegnącym przez Gminę Lubomia, Wodzisław Śl. i Pszów, realizowana była odcinkowa konserwacja i remont zabudowy regulacyjnej koryta Syrynki.

Zrealizowana została również część odcinkowej konserwacji rzeki Leśnicy na terenie Wodzisławia Śl. Prace podzielono na dwa zadania. Jedno zakończono we wrześniu, drugie zostanie zrealizowane - wedle zapewnień PGW Wody Polskie - do końca tego roku.

Problemy napotkała natomiast realizacja robót związanych z utrzymaniem cieku Zawadka na odcinku ponad 4 kilometrów w Czyżowicach i Wodzisławiu Śl. Zadanie to miało zostać wykonane w tym roku. W lipcu zaproszono potencjalnych wykonawców do składania swoich ofert. Wybrano wykonawcę, ale ten odstąpił od podpisania umowy. Wobec tego wybrano kolejnego wykonawcę, ale ten również odstąpił od podpisania umowy. W związku z tym PGW Wody Polskie będzie szukało wykonawcy na realizację zadania w 2022 r.

Senator Ewa Gawęda po interwencjach mieszkańców wzięła udział w spotkaniach z samorządowcami oraz przedstawicielami PGW Wody Polskie, oraz wizjach lokalnych na kilku potokach. - Stan tych cieków był daleki od zadowalającego, tym bardziej po powodziach błyskawicznych, do których doszło w maju. Mieszkańcy i samorządowcy wskazywali na zasadność przeprowadzenia pilnych napraw. Z jednej strony chodziło o bezwzględną konieczność zapewnienia bezpieczeństwa ludzi i ich mienia, z drugiej strony o zapewnienie środków na realizację tych inwestycji. Temat był mocno skomplikowany, tym bardziej cieszę się, że dzięki zaangażowaniu wielu stron, również mojemu, został on w dużej mierze rozwiązany - mówi Ewa Gawęda. Zaznacza, że będzie jeszcze monitorowała temat związany z niezrealizowanymi jeszcze pracami na cieku Zawadka.

Autor: Materiał nadesłany, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności19 grudnia 202520:26

Co? Gdzie? Kiedy? Wodzisławski nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Wodzisławski nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
UM Wodzisław Śląski, fot. Latający Obiektyw
Aktualności19 grudnia 202511:18

Czasowe zamknięcie Placu Gladbeck

Czasowe zamknięcie Placu Gladbeck - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski
Reklama
Sport19 grudnia 202512:06

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Aktualności19 grudnia 202511:13

Masz nadmiar jedzenia? Podziel się nim w Jadłodzielni

Masz nadmiar jedzenia? Podziel się nim w Jadłodzielni - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Sport19 grudnia 202521:27

Turniej Akademii Top Team. Sportowa rywalizacja i integracja młodych zawodników [FOTO]

Turniej Akademii Top Team. Sportowa rywalizacja i integracja młodych zawodników [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Akademia Sportowa Top Team
Aktualności19 grudnia 202521:18

Mszana: 24 grudnia Urząd Gminy będzie nieczynny

Mszana: 24 grudnia Urząd Gminy będzie nieczynny - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UG Mszana
Sport21 grudnia 202515:13

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh), fot. poglądowe/arch. portalu
Reklama
Reklama
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.