Rydułtowy wzięły udział w seminarium Forum Rozwoju Lokalnego

27 stycznia br. Związek Miast Polskich zorganizował XXVI seminarium online odbywające się w ramach Forum Rozwoju Lokalnego (FRL). Tym razem w gronie samorządowców i ekspertów rozmawiano o roli informacji w zarządzaniu rozwojem i współpracy interesariuszy, a szczególnie o narzędziu jakim jest Monitor Rozwoju Lokalnego. W tej cennej dyskusji nie mogło zabraknąć głosu przedstawicieli Miasta Rydułtowy.
Genezą powstania MRL była potrzeba zgromadzenia, analizy i udostępnienia w jednym miejscu danych niezbędnych dla zarządzania rozwojem lokalnym w Polsce. MRL to narzędzie pozwalające zarówno na syntetyczną ocenę potencjału społeczno-ekonomicznego gminy w czasie i w relacji do innych gmin o podobnej funkcji w strukturze osiedleńczej kraju, jak też na analizę pogłębioną w wybranej gminie w oparciu o szczegółowe dane pozyskane ze źródeł statystyki publicznej i źródeł administracyjnych (m.in. GUS, MF, MEN).
Podczas seminarium doradca strategiczny ZMP, Janusz Szewczuk, w oparciu o dane z Monitora omówił zmiany demograficzne, rynku pracy, koniunktury gospodarczej, zmieniający się popyt na usługi publiczne oraz skutki COVID na przykładzie miast Stalowa Wola, Ostrowiec Świętokrzyski, Nisko i Busko Zdrój. Wszystkie te miasta jako ośrodki zagrożone utratą funkcji społecznych i gospodarczych biorą udział w Programie „Rozwój lokalny”. Włodarze tych miast opowiedzieli, jak przy pomocy m.in. informacji płynących z MRL zbudowali wraz z urzędnikami, przedsiębiorcami oraz mieszkańcami nowe ścieżki rozwoju dla swoich miast.
O praktycznym zastosowaniu Monitora opowiedzieli także przedstawiciele Miasta Rydułtowy. Udział w seminarium poprzedzony został spotkaniem zorganizowanym w Rydułtowach.
Burmistrz Miasta oraz Zastępca Burmistrza wraz z doradcą strategiczny ZMP, Januszem Szewczukiem spotkali się 21 stycznia z przedstawicielami młodzieży oraz przedsiębiorców, aby omówić sytuację naszego miasta w kontekście danych i informacji dostępnych w Monitorze Rozwoju Lokalnego. Przygotowane prezentacje z danymi zostały zaprezentowane młodzieży pod hasłem „Atrakcyjność miasta jako miejsca do życia i pracy” oraz przedsiębiorcą „Wpływ zmian demograficznych na lokalny rynek pracy”. Dyskusje dotyczyły m.in. aktywności wiekowej mieszkańców, struktury wiekowej, migracji na lokalnym rynku pracy, dostępności pracy, mieszkań, możliwości podjęcia działalności gospodarczej.
Wniosek ze spotkania był jeden. Zarówno młodzież, jak i przedsiębiorcy chcą spotykać się w przyszłości i podejmować ważną dyskusję w temacie wykorzystywania danych z MRL przekładających się na rozwój naszego miasta. Biorący udział w spotkaniu Krzysztof Kisiel jako przedsiębiorca i Szymon Wystyrk jako przedstawiciel młodzieży podzielili się swoimi wnioskami w trakcie seminarium Forum Rozwoju Lokalnego.
Prezentacje i nagrania z tego seminarium znaleźć można na stronie Forum Rozwoju Lokalnego - TUTAJ.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz