Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności14 lutego 202209:37

Prezes Polskiej Akademii Nauk: Epidemia Covid-19 nie będzie ostatnią

Prezes Polskiej Akademii Nauk: Epidemia Covid-19 nie będzie ostatnią - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

Epidemia Covid-19 nie będzie ostatnią, z jaką przyjdzie się nam zmagać – mówi w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej” prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Jerzy Duszyński. Wyciągnijmy lekcje na przyszłość; za trzy, pięć czy dziesięć lat, oby jak najpóźniej, przydadzą się - dodaje.

Pytany, czy rzeczywiście mamy początek końca pandemii, jak ogłosił w środę minister Adam Niedzielski, prezes Polskiej Akademii Nauk i przewodniczący zespołu doradczego PAN ds. Covid-19, odparł, że wahałby się bardzo z ogłoszeniem tego typu komunikatu.

"Obserwujemy obecnie tendencję spadkową, jeśli chodzi o liczbę wykrywanych infekcji czy hospitalizacji. Miejmy nadzieję, że utrzyma się ona. Jednak w każdej chwili sytuacja epidemiczna może się zmienić wraz z pojawianiem się na przykład nowego wariantu wirusa lub napłynięciem dużej fali migracji" - wskazał.

Ocenił, że w Polsce monitorujemy epidemię Covid-19 bardzo nieprecyzyjnie. "Jedynym twardym parametrem jest zapełnianie się oddziałów intensywnej terapii, oddziałów covidowych i łóżek z respiratorami. Inne parametry, w tym liczba wykrywanych nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2, są mniej wiarygodne. Budowanie strategii walki z epidemią na niewiarygodnych parametrach skazane było i jest na porażkę" - wskazał prof. Duszyński.

W nawiązaniu do ostatniego stanowiska zespołu doradczego PAN ds. Covid-19 profesor był pytany, jak niski poziom wyszczepienia społeczeństwa może wpłynąć na naszą gospodarkę i portfele Polaków. "W naszym stanowisku argumentowaliśmy, że kwestie zdrowia społeczeństwa i dobrego stanu gospodarki są ze sobą ściśle powiązane. Zdrowi obywatele sprawiają, że gospodarka dobrze się rozwija, a zdrowa gospodarka sprawia, że można dbać o zdrowie obywateli. Społeczeństwa dobrze wyszczepione wyjdą najprawdopodobniej najszybciej z epidemii i będą miały najmniej poważne jej długoterminowe konsekwencje" – zaznaczył ekspert.

"To one będą się dobrze rozwijać w najbliższej przyszłości. Społeczeństwa, które mają niski współczynnik wyszczepień, mogą mieć z tym problem. Możemy więc mieć i z tego powodu do czynienia z Europą dwóch prędkości rozwoju. Niestety, z naszym poziomem wyszczepienia będziemy w grupie państw wolniej rozwijających się" - stwierdził.

Ekspert zaznaczył w wywiadzie dla "Rz", że epidemia Covid-19 nie będzie ostatnią, z jaką przyjdzie się nam zmagać. "Jeżeli nie poradziliśmy sobie tak jak to było przecież możliwe z jej zwalczaniem, wyciągnijmy chociaż lekcje na przyszłość. Za trzy, pięć czy dziesięć lat, oby jak najpóźniej, przydadzą się nam one" - podkreślił. (PAP) ktl/

Autor: PAP, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności22 maja 202521:17

Finisz na Drodze Regionalnej

Finisz na Drodze Regionalnej  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
rybnik.eu / Fot. A. Nosiadek
Reklama
Aktualności21 maja 202511:31

Fundusze UE dla firm. Dowiedz się, jak skorzystać w 2025 roku

Fundusze UE dla firm. Dowiedz się, jak skorzystać w 2025 roku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności23 maja 202511:05

Noc Otwartych Sądów w Wodzisławiu Śląskim

Noc Otwartych Sądów w Wodzisławiu Śląskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport23 maja 202515:57

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Reklama
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.