Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności23 maja 202220:48

Kto martwi się covidem, ten się lepiej chroni

Kto martwi się covidem, ten się lepiej chroni - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

Psycholodzy stwierdzili, że osoby, które bardziej martwią się pandemią, podejmują więcej działań chroniących przed zachorowaniem. Martwienie się działa nawet silniej, niż subiektywne postrzeganie własnego ryzyka.

„W kontekście COVID-19, strach przed chorobą, wiązał się z zachowaniami ochronnymi silniej, niż jakakolwiek inna zmienna, nawet postrzegane przez daną osobę własne ryzyko, czy preferencje polityczne” - podkreśla prof. Marie Helweg-Larsen z Dickinson College, autorka publikacji, która ukazała się na łamach magazynu „Psychology and Health" (https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/08870446.2022.2060979).

„Martwienie się i przekonanie o własnym ryzyku z pewnością są skorelowane, ale nie odgrywają tej samej roli w podejmowanych przez ludzi środkach ostrożności. Nasza analiza pokazuje, że martwienie się w rozumieniu emocjonalnej reakcji jest silniejsze. To interesujące w czasie, kiedy dysponujemy tak dużą ilością informacji o osobistym ryzyku, np. mówiącej o zachorowaniach w najbliższym otoczeniu” - mówi specjalistka.

Jej zespół w odstępie dwóch tygodni przeprowadził dwie ankiety wśród ponad 700 ochotników na początku pandemii, w kwietniu 2020 roku. Badacze pytali m.in. właśnie o martwienie się, poczucie własnego ryzyka i o zachowania zmniejszające zagrożenie, takie jak utrzymanie dystansu społecznego, mycie rąk czy noszenie masek.

Odpowiedzi odnieśli do lokalnych informacji na temat liczby zachorowań. Jak się okazało, ludzie, którzy przeszacowywali liczbę zachorowań w okolicy, bardziej martwili się epidemią i częściej podejmowali kroki, aby się chronić.

Największe znaczenie miało jednak martwienie się. Zdaniem badaczy można to wykorzystać przy tworzeniu przekazów dla ludności. Trzeba to jednak robić w mądry sposób - podkreślają.

„To kluczowe, aby decydenci nie wywoływali więcej martwienia się COVID-19, ale wykorzystali już istniejące zmartwienia ludzi, aby zachęcić ich do podejmowania działań” - mówi prof. Helweg-Larsen. (PAP) Marek Matacz mat/ agt/

Autor: PAP, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności3 grudnia 202512:43

Kandydaci na asystentów osób z niepełnosprawnościami poszukiwani

Kandydaci na asystentów osób z niepełnosprawnościami poszukiwani - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Aktualności4 grudnia 202511:44

Lepsze podróże pociągiem z wygodnej stacji Rydułtowy

Lepsze podróże pociągiem z wygodnej stacji Rydułtowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Materiał prasowy, fot. screen Google Maps
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności3 grudnia 202512:35

Na tej samej fali. Polsko-czeskie partnerstwo wodne coraz bliżej unijnego dofinansowania

Na tej samej fali. Polsko-czeskie partnerstwo wodne coraz bliżej unijnego dofinansowania - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Dorota Piecha
Reklama
Kultura i Edukacja3 grudnia 202519:52

Nowa pracownia robotyki i programowania w Szkole Podstawowej nr 1 w Wodzisławiu Śląskim

Nowa pracownia robotyki i programowania w Szkole Podstawowej nr 1 w Wodzisławiu Śląskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. FB/SP 1 Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności3 grudnia 202520:00

Badanie dla zdrowia i czystego powietrza w Radlinie

Badanie dla zdrowia i czystego powietrza w Radlinie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Radlin
Aktualności4 grudnia 202511:36

Pszów: oddaj krew podczas Jarmarku Świątecznego

Pszów: oddaj krew podczas Jarmarku Świątecznego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Pszów
Reklama
Aktualności4 grudnia 202511:10

31 grudnia Urząd Miasta Wodzisławia Śląskiego będzie nieczynny

31 grudnia Urząd Miasta Wodzisławia Śląskiego będzie nieczynny - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Latający Obiektyw
Aktualności5 grudnia 202513:14

Trzy Wzgórza zapraszają na miejskie lodowisko – start sezonu 5 grudnia

Trzy Wzgórza zapraszają na miejskie lodowisko – start sezonu 5 grudnia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. freepik.com
Reklama
Reklama
Aktualności5 grudnia 202513:37

6 grudnia Mikołaj na wodzisławskim Rynku [PROGRAM WYDARZENIA]

6 grudnia Mikołaj na wodzisławskim Rynku [PROGRAM WYDARZENIA] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. freepik.com/gpointstudio
Aktualności5 grudnia 202513:29

Perłowy Kiermasz Świąteczny w Galerii Karuzela

Perłowy Kiermasz Świąteczny w Galerii Karuzela - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności5 grudnia 202513:03

Świąteczny Jarmark i zbiórka charytatywna w Jedłowniku

Świąteczny Jarmark i zbiórka charytatywna w Jedłowniku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. freepik.com
Reklama
Reklama
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.