Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności23 czerwca 202211:02

Poprawiona wersja Leksykonu Radlińskiego już dostępna

Poprawiona wersja Leksykonu Radlińskiego już dostępna - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Radlin:

Leksykon Radliński to praca przygotowana w Radlińskim Towarzystwie Kulturalnym w ramach zadania publicznego „Prowadzenie Izby Regionalnej” finansowanego przez Miasto Radlin pod nazwą „Byzuch w Izbie” w 2022 roku.

Zawiera on poprawione i uzupełnione hasła opublikowane w 2020 i 2021 r. w dwóch zeszytach roboczych. Prace nad leksykonem zostały zapoczątkowane przez pana dr Eryka Holonę w 2003 roku. Wtedy ukazał się periodyk „Wici” Radlińskiego Towarzystwa z datą 17.10.2003 r. w którym zamieszczono cztery szkice biograficzne radlinian: ks. Franciszka Palarczyka, ks. hm. dr Franciszka (Hermana) Jastrzębskiego, Pawła Gacy oraz Huberta Gruszczyka. W kolejnych periodykach również zamieszczono kilka notek biograficznych.

Leksykon jest jak pisze dr Eryk Holona formą celebracji pamięci zbiorowej, ocalenia od zapomnienia rocznicy 100 lat przyłączenia ziemi rybnicko – wodzisławskiej do Polski oraz jubileuszu 25 lat samostanowienia miasta Radlina.

Wersja elektroniczna leksykonu do pobrania TUTAJ.

Autor: UM Radlin, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności8 czerwca 202611:13

Wyjazdy na Sardynię pod lupą. Burmistrz Pszowa odpiera oskarżenia. Sprawę komentuje Kanał Zero [WIDEO]

Wyjazdy na Sardynię pod lupą. Burmistrz Pszowa odpiera oskarżenia. Sprawę komentuje Kanał Zero [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pszów:

Burmistrz Pszowa Piotr Kowol opublikował obszerne oświadczenie odnoszące się do informacji pojawiających się w przestrzeni medialnej na temat jego udziału w zagranicznych wyjazdach realizowanych w ramach działalności Lokalnej Grupy Działania LYSKOR. Samorządowiec stanowczo odrzuca zarzuty dotyczące rzekomego finansowania tych wyjazdów z budżetu miasta oraz określa pojawiające się publikacje jako „manipulacje”, „kłamstwa” i „pomówienia”.

red.
Reklama
Reklama
Aktualności6 czerwca 202610:01

Śląskie oddycha przyszłością

Śląskie oddycha przyszłością - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
slaskie.pl / fot. Andrzej Grygiel / UMWS
Aktualności8 czerwca 202612:50

Kolizja na granicy Radlina i Niewiadomia. Jedna z kierujących ukarana mandatem

Kolizja na granicy Radlina i Niewiadomia. Jedna z kierujących ukarana mandatem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Wodzisław Śląski i okolice-Informacje drogowe 24H
Reklama
Sport7 czerwca 202610:45

Stal Kuźnia Raciborska bez przełamania. Naprzód wywozi cenny punkt w walce o podium [FOTO]

Stal Kuźnia Raciborska bez przełamania. Naprzód wywozi cenny punkt w walce o podium [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pszów:

Spotkanie B klasy klasy pomiędzy Stalą Kuźnia Raciborska a LKS Naprzód 37 Krzyżkowice od pierwszych minut było prowadzone w wysokim tempie.

Oskar Tomeczek
Sport7 czerwca 202623:29

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Długi czerwcowy weekend przyniósł kibicom wiele sportowych emocji. Grali piłkarze Podokręgów Racibórz i Rybnik od IV ligi do C klasy. Jedni mogli cieszyć się z wygranych i awansów, inny wciąż walczą o ligowy byt. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Aktualności8 czerwca 202611:35

Święto strażaków z Łazisk. 115-lecie OSP i otwarcie nowoczesnej infrastruktury [FOTO]

Święto strażaków z Łazisk. 115-lecie OSP i otwarcie nowoczesnej infrastruktury [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Godów:

W sobotę 30 maja Ochotnicza Straż Pożarna w Łaziskach świętowała wyjątkowy jubileusz 115-lecia swojej działalności. Uroczystości połączone były z oficjalnym oddaniem do użytku nowej części remizy oraz infrastruktury szkoleniowej i zaplecza socjalno-bytowego, które znacząco podnoszą możliwości operacyjne i treningowe jednostki.

opr. red., źródło: UG Godów, fot. Fotofranek
Reklama
Aktualności8 czerwca 202612:42

Muzeum w Wodzisławiu Śląskim poszukuje magazynów na zbiory

Muzeum w Wodzisławiu Śląskim poszukuje magazynów na zbiory - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Natalia Maciejek
Sport8 czerwca 202613:40

III Bieg Młodych Gwiazd już w lipcu. Trwają zapisy

III Bieg Młodych Gwiazd już w lipcu. Trwają zapisy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.