Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności4 lipca 202212:28

100 lat temu Górny Śląsk powrócił do Polski. Za nami uroczyste obchody

100 lat temu Górny Śląsk powrócił do Polski. Za nami uroczyste obchody - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

2 lipca, na wodzisławskim Rynku i przy pomniku Powstańców Śląskich uczczono ważną rocznicę - 100-lecie przyłączenia Górnego Śląska do Polski. W programie był pokaz militariów, przemarsz grup rekonstrukcyjnych, inscenizacje historyczne i koncert.

Patronat nad imprezą objął premier Mateusz Morawiecki, starosta powiatu wodzisławskiego Leszek Bizoń i prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca. Honorowy Komitet Organizacyjny, którego przewodniczącą została senator Ewa Gawęda, współtworzyli wszyscy wójtowie i burmistrzowie miast i gmin powiatu wodzisławskiego, a także przedstawiciele powiatowych instytucji.

Sobotnie obchody 100-lecia przyłączenia Górnego Śląska do Polski rozpoczęły się uroczystą świętą w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wodzisławiu Śląskim.

Mszę celebrował biskup pomocniczy Archidiecezji Katowickiej ks. Grzegorz Olszowski, a koncelebrowali kapłani ziemi wodzisławskiej wraz z proboszczem parafii WNMP ks. Bogusławem Płonką. Podczas mszy obecne były poczty sztandarowe, m.in. sztandar Wojska Polskiego, górnicy i harcerze.

Po mszy uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Powstańców Śląskich, gdzie zaproszeni goście i delegacje złożyli kwiaty. Przygotowano również asystę honorową Wojska Polskiego.

Kolejno orszak spod pomnika wyruszył na Rynek, gdzie odwzorowano bramę z 1992 roku. Oddając hołd historii i tradycji, także i organizatorzy obchodów zadbali o to, aby odbył się pochód grup rekonstrukcyjnych, co zebranym gościom i mieszkańcom pomogło przenieść się 100 lat wstecz i wczuć w klimat wydarzeń z lipca 2022 roku.

Przez bramę ustawioną na Rynku jako pierwszy w bryczce przejechał wojewoda śląski z 1922 roku – Józef Rymer, w którego rolę wcielił się wodzisławianin Maurycy Fojcik. W bryczce jechali także ks. Franciszek Schnalke (ówczesny proboszcz parafii WNMP w Wodzisławiu Śląskim) oraz Hugon Jerzy Klockiewicz, który w 1922 pełnił urząd zastępcy burmistrza Wodzisławia Śląskiego.

Na czele grup rekonstrukcyjnych przez bramę z napisem „Szczęść Boże!” wjechali ułani 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich, którym dowodził rotmistrz Józef Wodecki. Odziały te wkroczyły do Wodzisławia Śląskiego 4 lipca 1922 roku. W żołnierzy wcielili się członkowie Stowarzyszenia Ochotniczy Szwadron 3. Pułku Ułanów Śląskich z siedzibą w Wodzisławiu Śląskim, a rolę rotmistrza odtworzył Zbigniew Kamczyk-Godowski.

Po przemarszu odbyła się oficjalna część z przemówieniami zaproszonych gości. Z ramienia starostwa na uroczystości obecni byli wszyscy członkowie Zarządu Powiatu, starosta, a także przewodniczący Rady Powiatu oraz radni. Tłumnie zgromadzonych mieszkańców, rekonstruktorów oraz parlamentarzystów, samorządowców i przedstawicieli służb mundurowych powitali Minister Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg, która odczytała list premiera Mateusza Morawieckiego oraz europosłanka Izabela Kloc, która z kolei przeczytała list Jarosława Kaczyńskiego.

Głos zabrała także senator Ewa Gawęda, inicjatorka obchodów. – Mój dziadek Józef Porwoł walczył w powstaniach śląskich sto lat temu. W tym samym miejscu prawdopodobnie on także witał polskich żołnierzy, którzy symbolicznie przynosili Polskę na ziemię wodzisławską. Zastanawiałam się, co dziadek wtedy czuł? Wzruszenie, dumę, satysfakcję? Tak sobie myślę, że ja dziś, tutaj na wodzisławskim rynku odczuwam to samo – podkreśliła senator.

Starosta wodzisławski Leszek Bizoń wskazał, iż obchody wraz z przemarszem, pokazami grup rekonstrukcyjnych i historycznymi inscenizacjami, stanowią żywą lekcję historii, która jest niezwykle cenna i wartościowa.

– Cieszymy się, że obchody upamiętniające te wydarzenia odbywają się właśnie tutaj – na Rynku w Wodzisławiu Śląskim, dzięki czemu miasto ma szansę być sercem wydarzeń, a także w następnych latach będzie pamiętane jako miejsce, gdzie w szczególny sposób wraz z mieszkańcami powiatu wodzisławskiego celebrowaliśmy 100-lecie powrotu Górnego Śląska do Polski. Mamy nadzieję, że to dzisiejsze wydarzenie będzie sercem wydarzeń rocznicowych na całym Śląsku – zaznaczył Leszek Bizoń.

W tym samym czasie przy ulicy Bogumińskiej, w parku oraz na rynku na mieszkańców czekało wiele ciekawych atrakcji militarnych. Głównym pojazdem przyciągającym tłumy zainteresowanych jest czołg Leopard. Swój sprzęt zaprezentowały także siły zbrojne takie jak 10 Brygada Logistyczna z Opola i Żandarmeria Wojskowa, żołnierze z Krakowa i komandosi. W parku miejskim z kolei można było zobaczyć zabytkowe pojazdy.

Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna. Wystąpili m.in. specjalizujący się w tańcu ludowym z różnych terenów Polski i świata Zespół Pieśni i Tańca „Vladislavia”, zespoły śpiewacze działające w naszym regionie, a także zespół ROSZAK SHOW. Główną atrakcją wieczoru był koncert pn. „Witaj Polsko!”. Wystąpiła także Orkiestra Rozrywkowa Gminy Mszana i Orkiestra Śląskich Kameralistów znana także pod nazwą Silesian Chamber Players. Nie zabrakło też wokalistów. Na wodzisławskiej scenie wystąpili: Kasia Moś, Krzysztof Respondek, Magda Steczkowska, Marcin Roszak, Sebastian Riedel, Grubson oraz Rafał Kozik, finalista programu The Voice of Poland wraz z dwiema uczestniczkami programu: Pauliną Gołębiowską i Karoliną Piątek-Strzebońską.

Autor: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności30 listopada 202312:33

Areszt dla trzech osób podejrzanych o oszustwo na policjanta

Areszt dla trzech osób podejrzanych o oszustwo na policjanta - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Policja Śląska / fot. arch.portalu
Reklama
Aktualności30 listopada 202316:22

Razem ustrójmy Starówkę 1 grudnia

Razem ustrójmy Starówkę 1 grudnia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Miasto Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Aktualności1 grudnia 202319:21

Zimowe utrzymanie dróg. Do kogo dzwonić?

Zimowe utrzymanie dróg. Do kogo dzwonić? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Od kilku dni obserwujemy znaczne pogorszenie pogody. Opady śniegu oraz coraz niższa temperatura mogą powodować zagrożenie na drodze. Poniżej znajdziecie między innymi listę telefonów, pod którymi można zgłaszać problemy związane z zimowym utrzymaniem dróg.

wodzislaw-slaski.pl
Reklama
Aktualności1 grudnia 202309:57

Wodzisław Śląski przygotowuje się na zmiany klimatu

Wodzisław Śląski przygotowuje się na zmiany klimatu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
wodzislaw-slaski.pl, fot. pixabay.com
Sport1 grudnia 202311:21

W mrozie i błocie. Rowerowe zmagania podczas CYCLOCROSS 2023 [FOTO]

W mrozie i błocie. Rowerowe zmagania podczas CYCLOCROSS 2023 [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rydułtowy:

W mroźny, niedzielny poranek 26 listopada odbyły się Otwarte Mistrzostwa Rydułtów w kolarstwie górskim i przełajowym, inaczej Cyclocross 2023!

UM Rydułtowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności1 grudnia 202311:05

Wodzisławska Perła zaprasza na kiermasz świąteczny

Wodzisławska Perła zaprasza na kiermasz świąteczny - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Aktualności1 grudnia 202313:20

Miasto Wodzisław Śląski ma nową sekretarz

Miasto Wodzisław Śląski ma nową sekretarz - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Wodzisław Śląski:

1 grudnia stanowisko sekretarz miasta objęła dotychczasowa dyrektor Centrum Rozwoju Miasta Anna Szweda-Piguła.

UM Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.