Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności23 listopada 202218:41

Święto Szkoły z kolejną umową patronacką [FOTO]

Święto Szkoły z kolejną umową patronacką [FOTO] - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim podpisało kolejną umowę patronacką. Tym razem szkoła zawarła porozumienie z firmą Eko-Okna S.A. z siedzibą w Kornicach. Podpisy zostały złożone podczas uroczystości związanych z dzisiejszym Świętem Szkoły.

Uroczystości tradycyjnie rozpoczął koncert Orkiestry Górniczej i uroczysty przemarsz – Orkiestry Dętej Kompanii Węglowej KWK Marcel, pocztów sztandarowych, uczniów i nauczycieli PCKZiU oraz zaproszonych gości na mszę świętą do kościoła WNMP w Wodzisławiu Śląskim. Po mszy, w szkolnej auli rozpoczęła się część oficjalna wydarzenia, podczas którego podkreślano górnicze korzenie szkoły, ale także jej ciągły rozwój, nowoczesność i łączenie tradycji z współczesnością:

- O tym, że ta szkoła jest placówką z górniczymi tradycjami wie chyba każdy z nas. W Wodzisławiu i okolicach do dziś wśród jeszcze wielu ludzi obecne jest określenie szkoły na Gałczyńskiego, jako szkoły górniczej. I jestem przekonany o tym, że w tej szkole – z jedyną przecież w regionie sztolnią ćwiczebną – o górniczych korzeniach nigdy się nie zapomni. Z ogromnym szacunkiem do górniczych tradycji, Powiatowe Centrum od dłuższego czasu prężnie rozwija się w kształceniu innych niż górnicze, zawodów. Tutaj kształcą się między innymi przyszli elektrycy, technicy chłodnictwa i klimatyzacji, mechatronicy, czy technicy-analitycy. I kształcą się w warunkach, którym zazdrości im niejedna szkoła w regionie. Te nowoczesne kierunki powstały we współpracy z lokalnymi firmami i pracodawcami – mówił starosta Leszek Bizoń.

Do partnerów dołączyły Eko-Okna S.A.

Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim od lat zabiega o dobrą współpracę z lokalnymi pracodawcami. Dzięki temu uczniowie mogą już w szkole odbywać praktyki u miejscowych przedsiębiorców, a później nie rzadko podejmować u nich pracę. Wśród partnerów szkoły, poza firmami z branży technicznej, znajdują się m.in. firma Pol-Eko, firma Haas, firmą Abplanalp, firma Prevac, firma Capek oraz inne firmy lokalne. Dziś dołącza do niech kolejna. Podczas Święta Szkoły miało miejsce podpisanie umowy o współpracy pomiędzy starostą wodzisławskim Leszkiem Bizoniem, p.o. dyrektora PCKZiU Eweliną Limanowską, a dyrektor administracyjną firmy Eko-Okna S.A. panią Joanną Łyko.

- Cieszę się z tego porozumienia. Z jednej strony bowiem da nowy asumpt do rozwoju szkoły i oferowania jeszcze lepszych warunków nauki oraz zdobywania nowych kwalifikacji zawodowych. Z drugiej, pozwoli przygotować przynajmniej część kadry pracowniczej potrzebnej firmie – mówił Leszek Bizoń.

Współpraca zakłada organizację wykładów i spotkań tematycznych, kształtowanie u uczniów postaw przedsiębiorczości, sprzyjających aktywnemu współdziałaniu w życiu lokalnego rynku pracy, zaznajamianie nauczycieli przedmiotów zawodowych oraz uczniów z nowoczesnymi technologiami w cyklu produkcji, współdziałanie w obszarze modyfikacji programu nauczania pod kątem potrzeb firmy. Umowa o współpracy zostaje zawarta w celu współdziałania na rzecz rozwoju edukacji oraz wzbogaceniu możliwości przygotowania zawodowego przyszłych kadr i lokalnej społeczności, obejmuje swoim patronatem klasy kształcące w zawodzie:

- technik automatyk,
- technik mechatronik,
- technik mechanik,
- technik elektryk,
- technik spawalnictwa,
- operator obrabiarek skrawających,
- technik robotyk – nowość od września 2023 r.

W uroczystościach związanych ze Świętem Szkoły, jak co roku, wzięło udział wielu znamienitych gości. Powiat reprezentowali: starosta Leszek Bizoń, jego zastępca Tadeusz Skatuła, Kornelia Newy, członkini zarządu resortowo odpowiedzialna na powiatową oświatę oraz przewodniczący Rady Adam Krzyżak. Obecni byli także parlamentarzyści, dyrektorzy powiatowych szkół i jednostek, przedstawiciele służb, Kuratorium Oświaty, Rady Rodziców i Związków Zawodowych. Nie zabrakło również lokalnych przedsiębiorców i tych, bez których nie byłoby ani świętowania, ani dzisiejszej części artystycznej wydarzenia-nauczycieli i uczniów Powiatowego Centrum.

Autor: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.