Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności24 listopada 202210:19

Gmina Mszana. Uchwalono podatki na 2023 rok i programy gminne

Gmina Mszana. Uchwalono podatki na 2023 rok i programy gminne - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Mszana:

Uchwały podatkowe na 2023 rok, stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz przyjęcie Programu Współpracy Gminy Mszana z Organizacjami Pozarządowymi i Gminnego programu opieki nad zabytkami - to najważniejsze tematy sesji Rady Gminy Mszana, która odbyła się w miniony czwartek, 17 listopada.

O ile wzrosną podatki?

Podatki w gminie Mszana w 2023 roku wzrosną w większości rodzajów o 12 %, podobnie jak w wielu gminach ościennych. To stosunkowo duży wzrost w porównaniu z poprzednimi latami, jednak niższy niż wskaźnik inflacji. Wzrost stawek w przyjętej wysokości zarówno od osób fizycznych jak i prawnych przyniesie do budżetu w sumie zaledwie 580.000 zł dochodu więcej niż w roku bieżącym.

- Decyzje w sprawie podatków zawsze należą do trudnych, ale w obecnej sytuacji ekonomicznej kraju oraz wobec wielu zadań realizowanych przez gminę nie jest możliwe dalsze utrzymywanie podatków na stałym poziomie, bez ich większego podnoszenia. W ostatnich latach Rada Gminy podnosiła podatki bardzo łagodnie, a przez kilka lat stały one w miejscu - przypomina wójt Gminy Mszana, Mirosław Szymanek. - Gmina nie chce nadmiernie obciążać mieszkańców, z drugiej strony nie jest możliwe realizowanie zadań, których mieszkańcy oczekują, jeśli nie będzie na to środków w budżecie. Zadania te mają na celu poprawę komfortu życia i bezpieczeństwa mieszkańców. W przyszłym roku w budżecie ujęte są inwestycje na kwotę 19 mln złotych, większość środków udało nam się pozyskać ze źródeł zewnętrznych, ale gmina potrzebuje wkładu własnego - dodaje wójt.

Na tym samym poziomie, co w roku obecnym pozostanie stawka opłaty od posiadania psów. Wyniesie 30 zł od jednego psa rocznie. Sołtysi zwracali uwagę na obowiązek rejestracji psów u sołtysa lub w Urzędzie Gminy.

O 2 zł wzrośnie w przyszłym roku stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wyniesie 35 zł, choć z wyliczeń po przetargu wyszło ponad 38 zł. Brakująca kwota zostanie pokryta z budżetu gminy. W przetargu na odbiór odpadów wystartowały 2 firmy.

Program opieki nad zabytkami

Rada przyjęła Program Opieki nad Zabytkami na lata 2022 - 2025. Obowiązek jego sporządzenia raz na cztery lata wynika z ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Do najcenniejszych zabytków gminy zalicza się: klasycystyczny budynek dawnej plebanii w Połomi z 1811 r. wraz z otoczeniem oraz cmentarzem z I poł. XIV wieku, rzeźbę św. Jana Nepomucena pochodzącą z 1876 roku, rzeźbę Najświętszej Marii Panny z 1876 roku, krzyż misyjny pochodzący z 1853 roku, a także obiekt dawnej szkoły z II poł. XIX w. - wpisany do rejestru zabytków „A” województwa śląskiego.

W Połomi warta opieki jest także kapliczka architektoniczna typu domkowego z figurą Św. Jana Nepomucena z 1870 roku oraz zespół kościoła parafialnego p.w. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny wraz z otoczeniem oraz kilkanaście przydrożnych krzyży kapliczkowych, z których najstarszy pochodzi z 1871 roku.

W Mszanie do cennych obiektów należy zespół neogotyckiego kościoła parafialnego p.w. św. Jerzego wraz z cmentarzem parafialnym pochodzącym z połowy XVI w. oraz z otoczeniem kościoła. Ponadto jest tu kilkanaście krzyży przydrożnych, zwykle kapliczkowych, z lat 1883 - 1920. W zeszłym roku udało się przeprowadzić remont konserwatorski kamiennego krzyża kapliczkowego przy kościele.

W Gogołowej mamy zespół zabudowy folwarcznej wraz z otoczeniem pochodzący z lat 1880 - 1900, zlokalizowany przy ul. Wiejskiej. Ponadto w Gminnej Ewidencji Zabytków znajduje się budynek dawnej leśniczówki, Kaplica św. Jana Nepomucena (1890 – 1910) oraz dwa krzyże kapliczkowe z 1905 oraz z 1884 roku.

Program współpracy z organizacjami

Rada Gminy podjęła również uchwałę w sprawie przyjęcia Programu współpracy z organizacjami pozarządowymi na 2023 rok. Celem głównym Programu jest kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego i rozwiązywanie problemów społecznych w środowisku lokalnym, poprzez budowanie i umacnianie partnerstwa między władzami samorządowymi a organizacjami pozarządowymi. Program jest uchwalany na dany rok kalendarzowy - w tym przypadku od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 roku.

W projekcie Programu przyjęto zadania priorytetowe podobne jak w latach poprzednich, a więc:

- zadania publiczne w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej
- zadania publiczne w zakresie działalności na rzecz osób niepełnosprawnych
- zadania publiczne w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym.

Na realizację Programu w roku 2023 planuje się przeznaczyć środki w wysokości 95.000,00 zł.

Autor: UG Mszana, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.