Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności4 lipca 202318:07

Który włodarz rozstanie się ze stanowiskiem w 2024 roku?

Który włodarz rozstanie się ze stanowiskiem w 2024 roku? - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

W cyklu raportów Stan Województw portal lokalnapolityka.pl sprawdził, jak kształtuje się sytuacja partii politycznych w poszczególnych województwach. Pod lupę wzięto też to, czy urzędujący włodarze mają szansę na reelekcję. Jak wygląda ich sytuacja? Sprawdź w raporcie.

Na potrzeby cyklu “Stan województw” portal lokalnapolityka.pl przeprowadził analizę, na podstawie której stworzył “Punkty zmiany”. Pozwalają one oszacować, w której gminie są największe szanse na zmianę obecnego włodarza.

Na czym została oparta metodologia “Punktów zmiany”?

Metodologia została opracowana na podstawie danych statystycznych oraz przeprowadzanych przez nas badań. Do jego opracowania wykorzystaliśmy dane z wyborów samorządowych, począwszy od 2002 roku, podczas których Polacy po raz pierwszy mogli wybrać prezydenta, burmistrza lub wójta swojej miejscowości bezpośrednio w wyborach. Metodologia ta pozwala na sprawdzenie szans włodarzy miast w przyszłorocznych wyborach samorządowych.

Szansa na zmianę prezydentów i burmistrzów w śląskim

- Na podstawie metodologii, jaką zastosowaliśmy w analizie, możemy więc stwierdzić, w jakich gminach przewidujemy największą szansę na zmianę obecnego włodarza. W śląskim, najwięcej, bo 87 punktów zmiany uzyskała prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik, co daje jej 70% szans na zmianę włodarza w tej gminie. Zdzisław Banaś, burmistrz Siewierza zdobył 80 punktów zmiany. Szansa na zmianę w jego przypadku wynosi 60%. Na podium znalazłby się jeszcze burmistrz Pszowa, Czesław Krzystała (70 punktów zmiany). W czołówce tego zestawienia znaleźliby się jeszcze prezydent Knurowa, Adam Rams, burmistrz Czerwionki-Leszczyn, Wiesław Janiszewski, burmistrz Sośnicowic, Leszek Kołodziej (64 punktów zmiany) oraz prezydent Żor, Waldemar Socha (63 punkty zmiany) i burmistrz Blachowni, Sylwia Szymańska. Wszyscy wymienieni politycy mają 60% szans na zmianę - informują autorzy raportu.

O metodologii

Określiliśmy kryteria, w zależności od długości urzędowania, które prezydenci lub burmistrzowie muszą spełnić, aby uzyskać określone “Punkty zmian”. Im wyższy wynik, który zdobyli, tym większe prawdopodobieństwo zmiany włodarza miasta.

W przypadku burmistrzów i prezydentów, którzy urzędują już przynajmniej drugą kadencję, zostały określone następujące kryteria i punkty (max. 100 punktów zmiany):

- w dniu wyborów miał 55 lat lub więcej (19 punktów zmiany);
- nie wygrał w pierwszej turze (23 punkty zmiany);
- nie zdobył więcej niż 66% głosów (21 punktów zmiany);
- otrzymał mniejszy odsetek głosów niż w 2014 roku (4 punkty zmiany);
- otrzymał 10 p.p. mniej głosów niż w 2014 roku (20 punktów zmiany);
- gmina ma mniej niż 20 tys. mieszkańców (stan na 31.12.2021 r.) (13 punktów zmiany).

W przypadku prezydentów lub burmistrzów, którzy urzędują tylko jedną kadencję, kategorie oraz punktacja wygląda następująco (maks. 70 punktów zmiany):

- w dniu wyborów miał 55 lat lub więcej (38 punktów zmiany);
- w dniu wyborów miał 50 lat lub więcej (12 punktów zmiany);
- w wyborach startowało więcej niż 4 kandydatów (14 punktów zmiany);
- nie wygrał w I turze (6 punktów zmiany).

Dodatkowo włodarzom miast, którzy zostali wybrani w trakcie kadencji, przydzielono na start 10 “Punktów zmiany”.

Co jeszcze znajduje się w raporcie?

W raporcie, oprócz prognozowanych szans na zmianę dla pozostałych włodarzy, znajduje się prognoza wyborcza do sejmiku, w której prognozujemy poparcie partii politycznych oraz podział mandatów. Znajduje się w nim również podział mandatów w każdym sejmowym okręgu wyborczym, znajdującym się w danym województwie, a także prognoza wyborcza wyniku dla największych ugrupowań politycznych w Polsce. Raport zawiera także prognozę poparcia w powiatach oraz sprawdzamy w nim, kto wygrałby wybory w okręgach do Senatu: kandydat Prawa i Sprawiedliwości czy reprezentant Paktu Senackiego.

Raport dla województwa śląskiego znajdziesz TUTAJ.

Autor: red., redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Pliki do pobrania
pdf
0723-slaskie-.pdf
(plik PDF, 1,57 MB)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności29 kwietnia 202511:37

Majówka w powiecie wodzisławskim [ZAPOWIEDŹ]

Majówka w powiecie wodzisławskim [ZAPOWIEDŹ] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Sport28 kwietnia 202500:05

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Kultura i Edukacja28 kwietnia 202512:59

Powiatowe Targi Edukacyjne. Szkoły zaprezentowały swoją ofertę [FOTO i WIDEO]

Powiatowe Targi Edukacyjne. Szkoły zaprezentowały swoją ofertę [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Wodzisław Śląski:

Kilkanaście stanowisk prezentujących to, co w powiatowych szkołach najlepsze, tłumy odwiedzających, pokazy taneczne, artystyczne, kulinarne, a nawet motoryzacyjne - tak w skrócie prezentowały się tegoroczne Powiatowe Targi Edukacyjne, które w tym roku zorganizowano pod hasłem "Edu Level Up".

Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności29 kwietnia 202512:48

Rydułtowy. Podpisano umowę na opiekę długoterminową

Rydułtowy. Podpisano umowę na opiekę długoterminową - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności30 kwietnia 202512:42

Rozkład jazdy miejskich autobusów w weekend majowy

Rozkład jazdy miejskich autobusów w weekend majowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Komunikacja Miejska w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności30 kwietnia 202513:02

Kadeci z Rydułtów złożyli ślubowanie

Kadeci z Rydułtów złożyli ślubowanie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Aktualności30 kwietnia 202512:56

W majówkę rusza sezon na Baszcie Rycerskiej

W majówkę rusza sezon na Baszcie Rycerskiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Tomasz Garbaczewski
Strony Partnerskie29 kwietnia 202521:18

Kartony e-commerce? Wybierz Emtek

Kartony e-commerce? Wybierz Emtek - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał partnerski
Reklama
Reklama
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.