Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności11 sierpnia 202311:32

Wodzisław sprzed stu lat – wernisaż wystawy

Wodzisław sprzed stu lat – wernisaż  wystawy - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

Jak toczyło się życie na początku ubiegłego wieku w Wodzisławiu? Z jakimi problemami borykali się ludzie i przed jakimi stawali wyborami? O tym dowiecie się podczas najbliższego wernisażu wystawy w Muzeum w Wodzisławiu Śląskim.

Nowa wystawa stała w wodzisławskim Muzeum stanowi pierwszą z cyklu wystaw poświęconych dziejom miasta i regionu w XX wieku.

Na ekspozycji zaprezentowano eksponaty i treści związane z dziejami ziemi wodzisławskiej od przełomu XIX i XX w. do powstań śląskich i włączenia miasta do II Rzeczpospolitej. Wśród najcenniejszych zbiorów prezentowanych na wystawie znajdują się dwa sztandary związane z walką propolskich Górnoślązaków o włączenie tych terenów do Polski. Płótna te w czasie II wojny światowej znajdowały się w ukryciu, gdyż groziła im konfiskata i zniszczenie przez Niemców. Sztandar polski z Radlina o wymiarach 150 x 150 cm stanowi piękny przykład dawnej techniki wytwarzania sztandarów.

Odwiedzając wystawę można zobaczyć odznaczenia z I. poł. XX w. takie jak Gwiazda Górnośląska, Medal Niepodległości, a także pozłacany strażacki medal niemiecki. Zwiedzający zauważą zdobione, oryginalne suweniry wodzisławskie z początku XX w., numizmaty, militaria i broń w tym m.in. rakietnicę i pojemnik na proch zdobyte przez powstańców śląskich pod Godowem w 1919 r. oraz szablę pruską z XIX w.

Ekspozycję uzupełnia szereg oryginalnych dokumentów z lat 1900-1922, a także ciekawostka - replika karabinu Mauser. Wystawa zachęca również do aktywności - uczestnicy zwiedzania mogą wziąć udział w plebiscycie na Górnym Śląsku za pomocą kopi kart do głosowania i zagłosować tak, jak czynili to nasi przodkowie.

Prezentowane eksponaty pochodzącą z Działu Historii oraz Działu Etnologii i Kultury Regionu i zbiorów pomocniczych Muzeum w Wodzisławiu Śląskim. Na ekspozycji znajdują się również przedmioty pochodzące od osób prywatnych.

Wernisaż wystawy i oprowadzanie kuratorskie z historykiem Piotrem Hojką odbędzie się w sobotę 12 sierpnia o 16.00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

spotkanie_z_histori

Autor: Muzeum w Wodzisławiu Śląskim, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.