Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności21 września 202308:59

Zarządzanie kryzysowe po raz drugi tematem współpracy samorządów [FOTO]

Zarządzanie kryzysowe po raz drugi tematem współpracy samorządów [FOTO] - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Powiat:

Na początku września przedstawiciele powiatu wodzisławskiego wzięli udział w polsko-niemieckich warsztatach roboczych na temat aktualnych wyzwań w zakresie zarządzania kryzysowego. Delegacja Powiatu Wodzisławskiego na zaproszenie władz Powiatu Recklinghausen wizytowała instytucje odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa w Niemczech. Była to rewizyta. Goście z Recklinhausen w tym temacie odwiedzili bowiem powiat już w 2019 r. Współpracę wówczas przerwała pandemia.

W delegacji wzięli udział przedstawiciele starostwa oraz powiatowych instytucji odpowiedzialnych za zarządzanie kryzysowe ze starostą Leszkiem Bizoniem jako szefem Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, wiceprzewodniczącym rady powiatu Robertem Walą oraz członkiem Zarządu Powiatu Markiem Hawlem na czele. Reprezentanci powiatu wodzisławskiego zostali zaproszeni m.in. do Chemiepark w Marl, gdzie uczestniczyli w prelekcji na temat zasad działania i wyposażenia zakładowej straży pożarnej Chemiepark Marl. Odwiedzili też jednostki specjalne Straży Pożarnej Miasta Marl. Tam rozmawiano m.in. na temat różnic i podobieństw między polskim i niemieckim systemem ratowniczo-gaśniczym.

Delegacja wizytowała też Związek Gospodarki Wodnej Rzeki Emscher (Emschergenossenschaft). Rzeka przez długie lata była traktowana jako ściek dla otaczających ją zakładów z Zagłębia Ruhry, a od lat 90. była poddawana procesowi oczyszczania, co łącznie pochłonęło ponad 5 miliardów euro. Naszych przedstawicieli zaproszono m.in. do zwiedzenia systemu ochrony przeciwpowodziowej na rzece Lippe oraz zapoznania z projektem przebudowy biegu rzeki Emscher i innych działań związanych z ochroną przeciwpowodziową na tym cieku. Zwiedzili też polder w dorzeczu Emscher, gdzie na obszarze ok. 30 ha utworzono park, obejmujący m.in. plac zabaw, zbiornik wodny, ogród wieloletni, sady i różnorodne ogrody tematyczne, a także „tarasy Emscher” z przyszłym terenem uprawy winorośli.

Nie zabrakło również wizytacji i branżowych rozmów z przedstawicielami Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Recklinghausen i Wydziału Ochrony Ludności Powiatu Recklinghausen. W ich wyniku okazało się na przykład, że centrum powiadamiania ratunkowego, tzw. numeru alarmowego 112 jest zupełnie inaczej zorganizowane. W Niemczech dyspozytornia jest zarządzana na poziomie powiatu, a w Polsce – na poziomie służb wojewody.

W Ratownictwie Technicznym oddział Recklinghausen (Technisches Hilfswerk Ortsverband Recklinghausen) przedstawiciele powiatu wodzisławskiego zapoznali się ze specyfiką działalności tej instytucji, do której to zadań należy zapewnienie pomocy technicznej w zakresie ochrony cywilnej i zarządzania kryzysowego oraz wspomaganie innych służb w razie katastrof, sytuacji nadzwyczajnych lub wypadków o dużej skali.

Ostatniego dnia delegacja odwiedziła miasto Haltern am See, którego rejon ze względów hydrologicznych (rzeka Lippe, liczne kanały i dopływy), geologicznych (bogate pokłady piasku filtrującego wodę) oraz topograficznych jest rezerwuarem wody pitnej dla niemal całego okręgu przemysłowego Zagłębia Ruhry.

Autor: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.