Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności23 września 202319:13

Partycypacja społeczna. Urzędnicy z Rydułtów z wizytą w Norwegii [FOTO]

Partycypacja społeczna. Urzędnicy z Rydułtów z wizytą w Norwegii [FOTO] - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Rydułtowy:

To już trzecia wizyta rydułtowskich urzędników w norweskiej gminie partnerskiej Øvre Eiker. Temat przewodni: partycypacja społeczna.

Wizyta u norweskiego partnera Rydułtów rozpoczęła się od poważnego tematu — źródła wody pitnej. Dyskutowano jak efektywnie korzystać z dobrodziejstwa, jakim jest woda, jak samorząd Øvre Eiker jest zaangażowany w kwestię zarządzania dobrem naturalnym. Następnie pracownicy rydułtowskiego magistratu odwiedzili bibliotekę, gdzie zapoznali się z systemem współpracy koła wolontariackiego. Spotkali się także z uczniami tamtejszej szkoły.

Nie zabrakło też czasu na trochę historii. W trakcie pierwszego dnia wizyty w Norwegii wstąpili do lokalnego kościoła – to świadek średniowiecznego norweskiego dziedzictwa sakralnego. Maleńka świątynia, która liczy sobie prawie 800 lat. Nie przytłacza rozmiarem, ale zachwyca majestatem. W księdze pamiątkowej tego godnego uwagi zabytku zostawili kawałek siebie.

Pierwszy dzień wizyty przyniósł wiele refleksji. Można jednak bezdyskusyjnie stwierdzić, że Norwegia inspiruje. Uczestników wyprawy zdecydowanie zainspirowały:

• szacunek do wody pitnej oraz sposób gospodarowania zgodny z domeną wspólne dobro, odpowiadamy za nie wszyscy;
• wolontariusze, którzy nie są nastolatkami, tylko dojrzałymi mieszkańcami, którzy angażują się w życie społeczności lokalnej, bo chcą zobaczyć uśmiech na twarzy sąsiada;
• dzieciaki, które bez względu na pogodę biegają po dworze, nawet w deszczu;
• szacunek do historii i dbałość o dziedzictwo kulturowe, którym również opiekuje się kustosz wolontariusz;
• biznes zorientowany na dbałość o środowisko naturalne i wiara, że taka technologia pomoże zatrzymać kryzys klimatyczny, z którym borykamy się na całym świecie.

Drugi dzień pobytu w Norwegii rozpoczął się od konferencji podsumowującej dotychczasowe obszary współpracy - polityka senioralna, środowisko, partycypacja społeczna. - Wszystko, co już wiemy i czego się jeszcze dowiemy zamieścimy w "Poradniku dobrych praktyk" - zapowiadają uczestnicy wizyty.

W trakcie spotkania wysłuchali wykładu burmistrza gminy Øvre Eiker Knuta Kvale, który opowiedział o tutejszym problemie podtapiania terenów nadrzecznych. Przedstawił również krótką fotorelację z niedawnej powodzi, która zmusiła do ewakuacji aż 80 domostw.

Kolejnym punktem konferencji było wystąpienie wolontariusza, który przedstawił informacje o systemie adaptacji uchodźców z Ukrainy. Koordynatorka współpracy opowiedziała o wolontariacie. Następnie w panelu dyskusyjnym partnerzy podsumowali współpracę.

Ze strony Rydułtów głos zabrali zastępca burmistrza pani Mariola Bolisęga, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rydułtowach pani Sylwia Noworyta oraz podsumowania dokonał burmistrz miasta pan Marcin Połomski.

- Będąc w norweskim centrum wolontariatu, zrozumieliśmy, że wolontariat to nie tylko darmowe świadczenie usług, to chęć podzielenia się tym, co potrafimy i chęć spędzenia czasu razem. Pomyślcie, czy to nie jest piękne, że możemy coś dać od siebie zupełnie za darmo i w zamian otrzymać coś innego, gdy znajdziemy się w potrzebie? - podsumowują rydułtowscy urzędnicy.

Wnioski z drugiego dnia wizyty to przede wszystkim:

• wolontariat to nie tylko dawanie rzeczy materialnych za darmo, to również próba aktywizacji i adaptacji uchodźców wojennych, szkoła letnia dla dzieci i dorosłych, rozmowy przy kawie i herbacie oraz sport dla małych i dużych jednym słowem pomóż, a również otrzymasz pomoc;
• borykamy się często z podobnymi problemami takimi jak katastrofy naturalne, ale warto szukać rozwiązań, to czyny zmieniają wszystko, nie słowa;
• partycypacja społeczna opiera się na zapobieganiu niepokojowi, możemy współpracować efektywnie, gdy czujemy się bezpiecznie i wzajemnie dostrzegamy w sobie partnerów;
• dbanie o środowisko i segregacja odpadów to nasz obowiązek, przypomniano nam o zasadzie zero waste, bo nawet skorodowany samochód to nie jest śmieć, można go przecież przerobić na gwoździe.

Środa była dniem, w którym odbyła się kolejna konferencja z grupą wolontariuszy. Była również okazja do spotkania ze sztuką na terenie byłych fabryk oraz czas na odwiedziny w świecie motoryzacji.

Uczestnicy norweskiej wyprawy poznali schemat procesu angażowania w wolontariat po norwesku:

Po pierwsze: informacja od samorządu do mieszkańców o możliwych pomysłach i planach -> wysłuchanie społeczne, duże spotkania informacyjne -> dialog, konsultacje, warsztaty -> wysłuchanie głosu mieszkańców, ich propozycji i innego punktu widzenia -> wspólne podjęcie decyzji, po partnersku na równych zasadach.

- Nie słowa, a czyny — więc przestańmy mówić, zacznijmy robić! Teraz już wiemy, że potrzebujecie pewności, że ktoś Was wysłucha i wtedy możemy liczyć na Wasze zaangażowanie — mówią uczestnicy wyprawy.

Jakie wnioski płynęły z trzeciego dnia wizyty?

• jeśli chcesz iść szybciej, idź sam, jeśli chcesz iść dalej chodźmy razem — współpraca miasta z mieszkańcami jest kluczowa, dobre chęci z dwóch stron = sukces;
• z partnerem należy rozmawiać, dialog leży u podstawy każdej relacji;
• należy ufać sobie nawzajem, miasto jest nasze, mieszkańcy również chcą o nie dbać, jeśli tylko mają taką szansę;
• sztuka, to często rzemiosło i ciężka praca, należy wspierać inicjatywy artystyczne i dać im przestrzeń do rozwoju;
• trzeba szukać pasjonatów, z nimi nawet muzeum nie jest nudne.

Na zakończenie norweskiej wizyty jej uczestnicy udali się do Oslo, by tam odwiedzić norweski parlament i ratusz oraz Norweski Związek Gmin.

W murach parlamentu rydułtowskich urzędników ugościł Per Olaf Lundteigen — deputowany parlamentu norweskiego, działacz społeczny.

Rozmawiano o kwestiach energetycznych, poszukiwaniu alternatywnych źródeł energii oraz konieczności zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego naszych krajów oraz dotychczasowej współpracy Norwegii z Unia Europejską oraz jej dalszej perspektywie.

- Czas spędzony w postindustrialnej gminie, która wiele lat borykała się z podobnymi problemami co Rydułtowy obecnie, napawa optymizmem. Każda zmiana może być zmianą na lepsze, jednak wszystko wymaga cierpliwości, czasu i wielu chętnych rąk do pracy — podsumowują rydułtowscy uczestnicy wyprawy do Norwegii.

Autor: opr. red., fot. UM Rydułtowy, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności30 listopada 202312:33

Areszt dla trzech osób podejrzanych o oszustwo na policjanta

Areszt dla trzech osób podejrzanych o oszustwo na policjanta - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Policja Śląska / fot. arch.portalu
Reklama
Aktualności30 listopada 202316:22

Razem ustrójmy Starówkę 1 grudnia

Razem ustrójmy Starówkę 1 grudnia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Miasto Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Aktualności1 grudnia 202319:21

Zimowe utrzymanie dróg. Do kogo dzwonić?

Zimowe utrzymanie dróg. Do kogo dzwonić? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Od kilku dni obserwujemy znaczne pogorszenie pogody. Opady śniegu oraz coraz niższa temperatura mogą powodować zagrożenie na drodze. Poniżej znajdziecie między innymi listę telefonów, pod którymi można zgłaszać problemy związane z zimowym utrzymaniem dróg.

wodzislaw-slaski.pl
Reklama
Aktualności1 grudnia 202309:57

Wodzisław Śląski przygotowuje się na zmiany klimatu

Wodzisław Śląski przygotowuje się na zmiany klimatu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
wodzislaw-slaski.pl, fot. pixabay.com
Sport1 grudnia 202311:21

W mrozie i błocie. Rowerowe zmagania podczas CYCLOCROSS 2023 [FOTO]

W mrozie i błocie. Rowerowe zmagania podczas CYCLOCROSS 2023 [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rydułtowy:

W mroźny, niedzielny poranek 26 listopada odbyły się Otwarte Mistrzostwa Rydułtów w kolarstwie górskim i przełajowym, inaczej Cyclocross 2023!

UM Rydułtowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności1 grudnia 202311:05

Wodzisławska Perła zaprasza na kiermasz świąteczny

Wodzisławska Perła zaprasza na kiermasz świąteczny - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Aktualności1 grudnia 202313:20

Miasto Wodzisław Śląski ma nową sekretarz

Miasto Wodzisław Śląski ma nową sekretarz - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Wodzisław Śląski:

1 grudnia stanowisko sekretarz miasta objęła dotychczasowa dyrektor Centrum Rozwoju Miasta Anna Szweda-Piguła.

UM Wodzisław Śląski
Aktualności1 grudnia 202315:00

Powiatowy Urząd Pracy z tytułem Lider Aktywizacji Osób Młodych 2023

Powiatowy Urząd Pracy z tytułem Lider Aktywizacji Osób Młodych 2023 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.