Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności27 września 202310:57

Mieszkańcy Połomi podzielili fundusz sołecki

Mieszkańcy Połomi podzielili fundusz sołecki - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Mszana:

W poniedziałek, 25.09. odbyło się drugie z cyklu jesiennych Zebrań Wiejskich, tym razem w sołectwie Połomia.

Na co fundusz sołecki w 2024 roku

Głównym tematem obrad był podział środków z funduszu sołeckiego na 2024 rok. Sołtys Mirosława Piechaczek poinformowała, że kwota funduszu wyniesie 63.857 zł.

Propozycją Rady Sołeckiej było, aby środki te przeznaczyć na wykonanie oświetlenia płyty boiska sportowego w Połomi. Z boiska korzysta wielu mieszkańców, obecnie w połomskim klubie trenuje ok. 100 dzieci oraz drużyna seniorów. Adam Antończyk, dyrektor Gminnego Ośrodka Sportu, który na boisku prowadzi treningi z grupami młodzieżowymi dodał, że w okresie jesienno-zimowym, gdy prędko robi się ciemno, oświetlenie na boisku pozwoli przeprowadzać treningi na miejscu, w Połomi, zamiast dojeżdżać na boisko treningowe w Gogołowej.

Swoje propozycje do funduszu zgłosili również strażacy, którzy zaapelowali o przeznaczenie środków na doposażenie m.in. w nowe umundurowanie typu nomex, buty i hełmy, a ponadto zakup kamery termowizyjnej i sprzętu szkoleniowego dla drużyn młodzieżowych. Swoje potrzeby oszacowali na 45 tys. zł.

Po dyskusji zadecydowano, aby przyszłoroczny fundusz podzielić pomiędzy potrzeby sportowców i strażaków. Zamiast całości, zaplanowano oświetlenie połowy boiska, co pozwoli na przeprowadzanie treningów po zmroku, a jednocześnie nie wyczerpie całego budżetu. Natomiast z pozostałych środków zostanie zakupiony sprzęt dla straży.

Zebranie Wiejskie przegłosowało następujący podział środków:

Budowa oświetlenia części boiska sportowego w Połomi – kwota 40.000,00 zł,
Zakup sprzętu i wyposażenia ochrony indywidualnej dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Połomi – kwota 23.857,00 zł.

Na 54 obecnych na zebraniu mieszkańców Połomi, za uchwałą zagłosowało 53.

Zmiana w funduszu sołeckim na 2023 r.

Głosowano również zmianę w tegorocznym funduszu. Z zadania „Działalność kulturowa Sołectwa” pozostała kwota 2.235 zł. Sołtys Mirosława Piechaczek w imieniu Rady Sołeckiej zaproponowała, aby kwotę tę przeznaczyć na zakup drobnych sprzętów i urządzeń na Krytą Pływalnię w Połomi. Dyrektor GOS poinformował, że przyda się taki sprzęt jak makarony, deski do pływania itp. Innych propozycji nie zgłoszono. W głosowaniu wszyscy byli "za".

Zaproszenie do spółdzielni energetycznej

W wolnych głosach mieszkańcy pytali o inwestycje, utrzymanie dróg i oszczędności w zużyciu energii. Na Zebraniu obecni byli również przedstawiciele Spółdzielni Energetycznej „Nasza energia” w Mszanie, którzy przybliżyli mieszkańcom funkcjonowanie spółdzielni i zachęcili do przystępowania do niej.

Spółdzielnia ma na celu uzyskiwanie taniej energii. Powstała w 2021 roku jako pierwsza na Śląsku i druga w Polsce. Obejmuje swoim zasięgiem gminy Mszana, Godów i Świerklany. Dla członków (prosumentów) proponuje rozliczenia, które pozwolą na odzyskanie do 100% wyprodukowanej energii z systemu fotowoltaicznego. Do spółdzielni mogą przystąpić zarówno mieszkańcy już posiadający fotowoltaikę, jak również zainteresowani nią oraz innymi odnawialnymi źródłami energii. Spółdzielnia będzie sięgać po środki unijne na budowę nowych instalacji, więc istnieje możliwość pozyskania dofinansowania dla przyszłych spółdzielców. Przedstawiciele spółdzielni poinformowali, że każdy zainteresowany mieszkaniec może się do nich zwrócić z pytaniami.

Do spółdzielni przystąpiła już Gmina Mszana. To jedno z działań mających na celu szukanie sposobów na tańszą energię. Przedstawiciele władz gminy, pytani o oszczędności, do których samorząd był zobowiązany po tym, jak ceny energii poszły drastycznie w górę, przypomnieli, że kierownicy wszystkich jednostek gminnych zostali zobowiązani do podjęcia działań w swoich placówkach. W urzędzie gminy, szkołach i ośrodkach ograniczono oświetlenie w rzadziej używanych pomieszczeniach, wyłączono część sprzętów, wymieniono żarówki na ledowe. Ponadto od lat gmina prowadzi szersze działania mające na celu zmniejszenie zużycia energii poprzez m.in. modernizację oświetlenia ulicznego czy wprowadzanie nowoczesnych kotłów grzewczych w remontowanych obiektach.

Wyniki przeprowadzonego niedawno badania benchmarkowego (porównanie wskaźników wśród samorządów) pokazują, że działania gminy przyniosły dobre efekty. Analiza porównawcza gmin, miast i powiatów na terenie całej Polski wykazała, że w 2022 roku, w stosunku do roku poprzedniego, średni wskaźnik oszczędności energii elektrycznej wyniósł 8,45%, natomiast w Gminie Mszana wyniósł on 19,49%.

Autor: UG Mszana, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności1 grudnia 202319:21

Zimowe utrzymanie dróg. Do kogo dzwonić?

Zimowe utrzymanie dróg. Do kogo dzwonić? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Od kilku dni obserwujemy znaczne pogorszenie pogody. Opady śniegu oraz coraz niższa temperatura mogą powodować zagrożenie na drodze. Poniżej znajdziecie między innymi listę telefonów, pod którymi można zgłaszać problemy związane z zimowym utrzymaniem dróg.

wodzislaw-slaski.pl
Aktualności1 grudnia 202309:57

Wodzisław Śląski przygotowuje się na zmiany klimatu

Wodzisław Śląski przygotowuje się na zmiany klimatu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
wodzislaw-slaski.pl, fot. pixabay.com
Reklama
Reklama
Reklama
Sport1 grudnia 202311:21

W mrozie i błocie. Rowerowe zmagania podczas CYCLOCROSS 2023 [FOTO]

W mrozie i błocie. Rowerowe zmagania podczas CYCLOCROSS 2023 [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rydułtowy:

W mroźny, niedzielny poranek 26 listopada odbyły się Otwarte Mistrzostwa Rydułtów w kolarstwie górskim i przełajowym, inaczej Cyclocross 2023!

UM Rydułtowy
Sport1 grudnia 202309:26

Weekendowy Niezbędnik KIbica

Weekendowy Niezbędnik KIbica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Reklama
Aktualności1 grudnia 202311:05

Wodzisławska Perła zaprasza na kiermasz świąteczny

Wodzisławska Perła zaprasza na kiermasz świąteczny - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Aktualności1 grudnia 202313:20

Miasto Wodzisław Śląski ma nową sekretarz

Miasto Wodzisław Śląski ma nową sekretarz - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Wodzisław Śląski:

1 grudnia stanowisko sekretarz miasta objęła dotychczasowa dyrektor Centrum Rozwoju Miasta Anna Szweda-Piguła.

UM Wodzisław Śląski
Aktualności1 grudnia 202315:00

Powiatowy Urząd Pracy z tytułem Lider Aktywizacji Osób Młodych 2023

Powiatowy Urząd Pracy z tytułem Lider Aktywizacji Osób Młodych 2023 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.