Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności30 listopada 202312:09

Obchody Narodowego Święta Niepodległości połączone z 70 rocznicą zawodowego pożarnictwa na ziemi wodzisławskiej

Obchody Narodowego Święta Niepodległości połączone z 70 rocznicą zawodowego pożarnictwa na ziemi wodzisławskiej - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

29 listopada w Komendzie Powiatowej PSP w Wodzisławiu Śląskim odbyła się uroczystość z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości połączona z 70 rocznicą zawodowego pożarnictwa na ziemi wodzisławskiej. 

O godzinie 13:00 przed budynkiem komendy odbyło się uroczyste poświęcenie figury św. Floriana oraz pojazdu wielofunkcyjnego typu quad. Poświęcenia dokonał ks. Prałat Bogusław Płonka, proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wodzisławiu Śl.

Dalsza część obchodów odbywała się w budynku komendy. Zgodnie z pożarniczym ceremoniałem dowódca uroczystości mł. bryg. Krzysztof Ograbek złożył meldunek Śląskiemu Komendantowi Wojewódzkiemu Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Jackowi Kleszczewskiemu o rozpoczęciu uroczystości.

W trakcie uroczystości Śląski Komendant Wojewódzki nadbryg. Jacek Kleszczewski z upoważnienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy wręczył dh Bolesławowi Cnocie - honorowemu członkowi Ochotniczej Straży Pożarnej w Czyżowicach Krzyż Świętego Floriana.

Podczas uroczystości 62 funkcjonariuszy PSP z terenu województwa śląskiego otrzymało srebrne oraz brązowe odznaki "Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej".

Ponadto, nagrody i awanse na wyższe stopnie służbowe w korpusie oficerów, aspirantów i podoficerów otrzymali następujący funkcjonariusze Komendy Powiatowej PSP w Wodzisławiu Śląskim:

Stopień MŁODSZEGO BRYGADIERA otrzymał:

- st. kpt. Damian Dylewski

Stopień STARSZEGO KAPITANA otrzymali:

- kpt. Szymon Kwaśnica

- kpt. Mateusz Jureczka

Stopień STARSZEGO ASPIRANTA otrzymał:

- asp.  Arkadiusz Czakon

Stopień STARSZEGO OGNIOMISTRZA otrzymali:

- ogn. Dawid Izworski

- ogn. Piotr Nowak

- ogn. Szymon Burek

- ogn. Dominik Budka

Stopień STARSZEGO SEKCYJNEGO otrzymała:

- sekc. Adrianna Klapuch

Nagrodę Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej odbierał asp. Mateusz Kaczmarek.

Nagrodę Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej odbierali:

- st. kpt.Szymon Kwaśnica

- asp. Marek Oślizło

- asp. Zbigniew Gąsiorkiewicz

- sekc. Witold Blacha

Decyzją Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej odznaki „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej powiatu wodzisławskiego” otrzymali:

- Barbara Orzechowska – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wodzisławiu Śląskim

- Mieczysław Widenka – Powiatowy Inspektor Nadzoru  Budowlanego w Wodzisławiu Śląskim

- st. bryg. Wojciech Kruczek – Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku

- bryg. Marek Zdziebło – Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Żorach

- st. bryg. Arkadiusz Labocha – Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Chorzowie

Tegoroczna uroczystość była szczególna, ponieważ przypadała w 50 rocznicę otwarcia nowopowstałego budynku strażnicy zawodowej straży pożarnej przy ulicy Pszowskiej, w którym obecnie mieści się siedziba Komendy Powiatowej PSP oraz Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza. Ponadto, dokładnie 70 lat temu w budynku przy ulicy Targowej na bazie istniejącej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim utworzono pierwsze pogotowie zawodowej straży pożarnej. Z tej okazji została wydana publikacja, przedstawiająca historię zawodowego pożarnictwa na terenie powiatu wodzisławskiego.

W nawiązaniu do tych wydarzeń Komendant Powiatowy PSP w Wodzisławiu Śląskim st. bryg. Marek Misiura wręczył zaproszonym gościom okolicznościowe medale pamiątkowe z okazji 50 rocznicy oddania do użytku budynku Komendy oraz 70 rocznicy funkcjonowania zawodowego pożarnictwa w powiecie wodzisławskim.

Do wydania publikacji, pamiątkowych medali oraz wykonania postumentu pod figurę Świętego Floriana przyczynili się:

- Biuro projektowe Lasok Architekci z Turzy Śląskiej
- F.H.U. Instal Plus Krzysztof Krzyżok z Godowa 
- F.H.U. Seger z Jastrzębia Zdroju
- Ochotnicza Straż Pożarna w Bluszczowie
- Ochotnicza Straż Pożarna w Lubomi
- Ochotnicza Straż Pożarna w Wodzisławiu Śląskim - Zawadzie
- mł. bryg. w st. spocz. Stanisław Tkocz
- Pan Sławomir Kulpa - Dyrektor Muzeum w Wodzisławiu Śląskim

Autorem poświęconej w trakcie uroczystości figury Świętego Floriana jest mł. ogn. Norbert Kolonko - strażak z JRG w Wodzisławiu Śląskim.

Po zakończonej uroczystości dokonano prezentacji pozyskanego w ostatnim czasie sprzętu ratowniczego. Są to między innymi:

- pojazd wielofunkcyjny typu quad, przeznaczony do działań w trudno dostępnym terenie. Całkowita wartość pojazdu to 199 000zł. Pojazd został sfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w wysokości 119 000,00 złotych, Urzędu Gminy Gorzyce 50 000,00 zł oraz Gminy Lubomia 30 000,00 złotych.

- aparaty powietrzne wraz z maskami oraz modułami do komunikacji, zakupione przez Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim, o wartości 84 000zł.

- kamera termowizyjna o wartości 30 000,00 zł, sfinansowana ze środków Urzędu Gminy w Marklowicach. 

- łódź ratownicza Kontra 700 wraz z przyczepą i wyposażeniem przeznaczona do ratownictwa wodnego. Wyposażenie to m.in. echosonda, termowizor ręczny oraz zdalnie sterowany robot wodny z systemem transmisji obrazu które są niezbędne w działaniach poszukiwawczych. Koszt zakupu to 426 000,00 zł, w całości sfinansowany z budżetu Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach.

- radiotelefony cyfrowe Motorola w ilości 27 szt., przeznaczone do koordynacji i zabezpieczenia prowadzonych działań ratowniczych. Przekazane na podstawie umowy użyczenia pomiędzy Komendą Wojewódzką PSP w Katowicach a Komendą Powiatową PSP w Wodzisławiu Śląskim. Wartość przekazanego sprzętu wynosi 82 870,17 zł.

Autor: Jednostki Państwowej Straży Pożarnej / fot. Mateusz Kaczmarek, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności1 marca 202409:13

Dębowy weteran padł ofiarą wandali

Dębowy weteran padł ofiarą wandali - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Egreen
Aktualności1 marca 202411:56

Pierwsze w powiecie Branżowe Centrum Umiejętności oficjalnie otwarte [FOTO]

Pierwsze w powiecie Branżowe Centrum Umiejętności oficjalnie otwarte [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Gorzyce:

W czwartek, 29.02. w Turzy Śląskiej otwarto pierwsze w powiecie wodzisławskim Branżowe Centrum Umiejętności firmy Śląskie Centrum Florystyczne Rekpol Sp. z o.o. Prawdopodobnie jest to jedyna tego rodzaju placówka w kraju dedykowana florystyce. W otwarciu uczestniczyli przedstawiciele powiatu.

Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim, fot. BCU Turza Śląska
Reklama
Sport1 marca 202409:18

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh), fot. arch. portalu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.