Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności1 grudnia 202311:11

Gmina Godów. Szykuje się obniżka opłaty śmieciowej

Gmina Godów. Szykuje się obniżka opłaty śmieciowej - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Godów:

Podczas sesji Rady Gminy w Godowie, która odbyła się 30 listopada, radni podjęli dwie uchwały dotyczące opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Opłata śmieciowa w 2024 r. wyniesie 31 zł, a dla osób, które mają własne kompostowniki bioodpadów 28 zł. To spora obniżka w stosunku do stawek, które w tym roku wynoszą odpowiednio 36 i 34,5 zł. Możliwa dzięki temu, że gmina pozyskała środki zewnętrzne. Udało się również zaoszczędzić na realizacji obecnej umowy.

Remont PSZOKa za środki zewnętrzne, a nie pieniądze mieszkańców

Radni jednomyślnie przegłosowali nową stawkę opłaty śmieciowej, która w 2024 r. wyniesie 31 zł. To o 5 zł mniej niż obecnie obowiązująca stawka. Obniżka będzie możliwa ze względu na to, że Gmina Godów pozyskała środki zewnętrzne z Polskiego Ładu na przebudowę gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. W tym miejscu wyjaśnijmy, że pierwotnie PSZOK miał zostać zmodernizowany w ramach środków pobranych w obecnej stawce śmieciowej. Pojawiła się jednak możliwość pozyskania na ten cel środków zewnętrznych, co też Gminie się udało. Dzięki pozyskaniu dofinansowania zewnętrznego powstanie nadwyżka w wysokości 900 tys. zł, która w przyszłym roku wróci do kieszeni mieszkańców poprzez obniżkę stawki. Ponadto w ramach obecnie jeszcze obowiązującej umowy udało się uzyskać 550 tys. zł oszczędności. Te środki również zostaną przeznaczone na obniżkę stawki. Przypominamy, że opłaty pobierane w ramach systemu odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych mogą być przeznaczone tylko i wyłącznie na działalność tego systemu i nie mogą zostać wykorzystane na inne cele. Dlatego wracają do mieszkańców w postaci obniżki stawki.

- Dzięki skutecznemu pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych i dobremu gospodarowaniu udało się zaoszczędzić prawie 1,5 mln zł. I te środki w przyszłym roku pokryją część nowej umowy, którą podpisaliśmy z wybraną w przetargu firmą komunalną. A to w efekcie skutkować będzie obniżką stawki dla mieszkańców - tłumaczy wójt Gminy Godów Mariusz Adamczyk.

Gdyby nie udało się pozyskać środków na PSZOK oraz dokonać oszczędności, to wówczas stawka w przyszły roku byłaby znacznie wyższa niż 31 zł.

Warto postawić na kompostowanie bioodpadów. To się opłaci

W czwartek radni podjęli jeszcze jedną istotną uchwałę dotyczącą odpadów. Dotyczy ona zwolnienia z części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi mieszkańców kompostujących bioodpady w przydomowych kompostownikach . Od stycznia obniżka ta będzie wynosić 3 zł, zamiast dotychczasowych 1,5 zł. Osoby kompostujące bioodpady mogą więc zejść z poziomem stawki do 28 zł. Jak tłumaczy Wójt, zwiększenie ulgi ma być bodźcem, który zachęci mieszkańców do kompostowania bioodpadów. Są one obecnie największą pod względem tonażu - po odpadach zmieszanych - frakcją odbieraną od mieszkańców. Tylko do końca października mieszkańcy dostarczyli do zagospodarowania aż 1585 ton odpadów bio tj. aż o 210 ton więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. - Liczymy, że ten trend uda się wyhamować, a nawet trochę odwrócić. Zmniejszenie tej ilości o 200-300 ton będzie już dobrym wynikiem - podkreśla Wójt Mariusz Adamczyk.

Pięcioosobowe gospodarstwo domowe w Gminie Godów w 2024 r. na obniżce opłaty śmieciowej zaoszczędzi 300 zł, a jeśli dołoży do tego kompostowanie bioodpadów, to wówczas oszczędności wyniosą nawet 480 zł.

Autor: UG Godów, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności1 marca 202409:13

Dębowy weteran padł ofiarą wandali

Dębowy weteran padł ofiarą wandali - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Egreen
Aktualności1 marca 202411:56

Pierwsze w powiecie Branżowe Centrum Umiejętności oficjalnie otwarte [FOTO]

Pierwsze w powiecie Branżowe Centrum Umiejętności oficjalnie otwarte [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Gorzyce:

W czwartek, 29.02. w Turzy Śląskiej otwarto pierwsze w powiecie wodzisławskim Branżowe Centrum Umiejętności firmy Śląskie Centrum Florystyczne Rekpol Sp. z o.o. Prawdopodobnie jest to jedyna tego rodzaju placówka w kraju dedykowana florystyce. W otwarciu uczestniczyli przedstawiciele powiatu.

Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim, fot. BCU Turza Śląska
Reklama
Sport1 marca 202409:18

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh), fot. arch. portalu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Kultura i Edukacja3 marca 202415:51

Zespół Sukces i Orkiestra KWK Rydułtowy na festiwalu w Nicei

Zespół Sukces i Orkiestra KWK Rydułtowy na festiwalu w Nicei - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rydułtowy:

Po 5 latach od ostatniego wyjazdu udało się ponownie wrócić do tradycji Zespołu Sukces i Orkiestry KWK Rydultowy czyli do zagranicznych wyjazdów i pokazów na festiwalach poza granicami Polski. Zorganizować wyjazd po takiej przerwie nie było łatwym zadaniem, ale udało się!

opr. red.
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.