Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności5 grudnia 202309:05

Pamiętaj o obowiązku usuwania śniegu i lodu z obiektów budowlanych

Pamiętaj o obowiązku usuwania śniegu i lodu z obiektów budowlanych - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

W związku z występującymi w ostatnich dniach obfitymi opadami śniegu, w oparciu o § 1 rozporządzenia nr 12/09 Wojewody Śląskiego z dnia 30 grudnia 2009 r. w sprawie obowiązku usuwania śniegu i lodu z obiektów budowlanych, warto pamiętać o obowiązku monitorowania pokrywy śnieżnej lub lodowej zalegającej na dachach, stropodachach, tarasach użytkowych, balkonach lub tym podobnych elementach budynków.

Obowiązek usuwania śniegu i lodu z obiektów budowlanych

W przypadku wystąpienia znacznych nagromadzeń śniegu lub lodu, sopli lodowych i nawisów, mogących stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi lub mienia, a także stateczności konstrukcji, należy podejmować działania zmierzające do usunięcia stwierdzonego śniegu i lodu, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i przepisów BHP. Obowiązek dotyczy przede wszystkim właścicieli, zarządców i administratorów obiektów wielkopowierzchniowych.

Dzikie lodowiska

W wyniku niskich temperatur zamarzają lokalne stawy, jeziora, rzeki, tworząc tzw. „dzikie lodowiska”. Pamiętajmy, że dzikie lodowiska stanowią poważne zagrożenie. Jak wynika ze statystyk, każdego roku w Polsce dochodzi do tragedii podczas wchodzenia na zamarzniętą taflę lodową akwenów wodnych. Należy przestrzec dzieci, aby nie wchodziły na zamarznięte rzeki, sadzawki, stawy czy jeziora. Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić na lód, jeśli w pobliżu nikogo nie ma (dotyczy to także wędkarzy). Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujścia rzek, nurtów rzek, mostów, pomostów i przy brzegach, ponieważ zwykle w tych miejscach lód jest cieńszy. Należy bezwzględnie unikać miejsc zacienionych, gdzie przez pokrywę lodową widać płynącą wodę.

Jeśli z jakiś przyczyn znalazłeś się na „dzikim lodowisku” i usłyszysz trzeszczenie lodu, nie zatrzymuj się, ale natychmiast zawróć w kierunku brzegu. Zwróć również uwagę pozostałym użytkownikom o potencjalnym niebezpieczeństwie.

Podsumowując, na łyżwy najlepiej wybrać się na najbliższe lodowisko, o które zadba szkoła lub inny uprawniony do prowadzenia tego typu działalności podmiot. Mamy wówczas gwarancję, że podczas jazdy jesteśmy w zupełności bezpieczni.

Bezdomni w okresie zimy

W najbliższych dniach prognozowane są spadki temperatur. Na wychłodzenie najbardziej narażeni są ludzie bezdomni. W linkach udostępniamy informację dla mieszkańców Gminy Godów, co należy robić i gdzie dzwonić, kiedy spotkamy bezdomnych.

Autor: UG Godów, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności1 marca 202409:13

Dębowy weteran padł ofiarą wandali

Dębowy weteran padł ofiarą wandali - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Egreen
Reklama
Aktualności1 marca 202411:56

Pierwsze w powiecie Branżowe Centrum Umiejętności oficjalnie otwarte [FOTO]

Pierwsze w powiecie Branżowe Centrum Umiejętności oficjalnie otwarte [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Gorzyce:

W czwartek, 29.02. w Turzy Śląskiej otwarto pierwsze w powiecie wodzisławskim Branżowe Centrum Umiejętności firmy Śląskie Centrum Florystyczne Rekpol Sp. z o.o. Prawdopodobnie jest to jedyna tego rodzaju placówka w kraju dedykowana florystyce. W otwarciu uczestniczyli przedstawiciele powiatu.

Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim, fot. BCU Turza Śląska
Sport1 marca 202409:18

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh), fot. arch. portalu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Kultura i Edukacja3 marca 202415:51

Zespół Sukces i Orkiestra KWK Rydułtowy na festiwalu w Nicei

Zespół Sukces i Orkiestra KWK Rydułtowy na festiwalu w Nicei - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rydułtowy:

Po 5 latach od ostatniego wyjazdu udało się ponownie wrócić do tradycji Zespołu Sukces i Orkiestry KWK Rydultowy czyli do zagranicznych wyjazdów i pokazów na festiwalach poza granicami Polski. Zorganizować wyjazd po takiej przerwie nie było łatwym zadaniem, ale udało się!

opr. red.
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.