Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności7 grudnia 202310:37

Mieszkanka Gminy Mszana wolontariuszem roku 2023 Subregionu Zachodniego

Mieszkanka Gminy Mszana wolontariuszem roku 2023 Subregionu Zachodniego  - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Mszana:

Marta Cieślik, nauczyciel w SP w Mszanie, koordynatorka Szlachetnej Paczki, opiekunka szkolnego Koła Wolontariatu i inicjatorka wielu innych cennych inicjatyw społecznych została Wolontariuszem Roku 2023 Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego. Gala wręczenia wyróżnień odbyła się we wtorek, 5.12., w międzynarodowy Dzień Wolontariusza, w Rydułtowskim Centrum Kultury Feniks.

Marta Cieślik jest mieszkanką Mszany (rocznik 1988). Z zawodu jest nauczycielem, pracuje w świetlicy Szkoły Podstawowej w Mszanie. Zarówno w szkole, jak i w czasie wolnym prowadzi wiele działań na rzecz innych, wykraczających daleko poza zawodowe obowiązki. Jest opiekunem Szkolnej Rady Wolontariatu, prowadzi Koło Wolontariatu "W świecie wartości, od teorii do działania" przy SP w Mszanie, w działania którego na co dzień angażuje się kilkunastu uczniów szkoły, a podczas akcji cała społeczność szkolna. Koło organizuje i promuje zbiórki na cele charytatywne, uczestnicy przygotowują rękodzieło na kiermasze szkolne, włączają się w akcje pomocy chorym dzieciom w szpitalach poprzez wysyłanie listów lub laurek.

Jest także wolontariuszem Szlachetnej Paczki. Co roku angażuje się w przygotowanie paczek przez szkołę. W tym celu, wraz z innymi wolontariusza stowarzyszenia, m.in. odwiedziła Podlasie, gdzie rozeznawała potrzeby rodzin. Organizuje w szkole Kiermasz Jesienny, z którego część dochodu jest przeznaczona na Szlachetną Paczkę. Osobiście zajmuje się zgromadzeniem wszystkich potrzebnych rodzinom rzeczy, do przygotowania paczki angażuje również dzieci i młodzież szkolną.

Ponadto Marta Cieślik jest jedną z pomysłodawczyń utworzenia i wolontariuszką w Świetlicy Parafialnej przy Parafii św. Jerzego w Mszanie. Przez 2 godziny tygodniowo opiekuje się dziećmi spędzającymi czas w świetlicy, bawi się z nimi, pomaga w odrabianiu lekcji. Z zajęć w świetlicy korzysta ok. 20-30 dzieci, natomiast w balach parafialnych, które M. Cieślik współorganizuje i współprowadzi bierze udział 50-60 dzieci.

Od kwietnia 2022 roku Marta Cieślik prowadzi darmowe lekcje języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy. W weekendy poświęca swój wolny czas na pomoc kilkunastu ukraińskim dzieciom w nauce oraz ich integrację ze społecznością lokalną. Warte podkreślenia są jej innowacyjne próby integracji i asymilacji uchodźców z Ukrainy przebywających od dłuższego czasu na terenie Gminy Mszana. We wrześniu zeszłego roku zachęciła i przygotowała kilka pań z Ukrainy do aktywnego udziału w zorganizowanej przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Mszanie ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Ukrainki czytały po polsku trudne fragmenty "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza, a oklaskiwali ich mieszkańcy gminy. Poprzez pomoc ukraińskim uchodźcom przebywającym na terenie Gminy Mszana w przyswajaniu języka polskiego, przyczyniła się do skrócenia dystansu językowego pomiędzy mieszkańcami, a gośćmi z Ukrainy oraz do lepszego ich funkcjonowania w społeczeństwie.

W swoich działaniach Marta Cieślik współpracuje z takimi instytucjami, jak: Urząd Gminy Mszana (imprezy i wydarzenia lokalne), Gminna Biblioteka Publiczna w Mszanie, Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Mszanie, Ośrodek Pomocy Społecznej w Mszanie, Szkoła Podstawowa im. św. Kazimierza w Mszanie, Parafia św. Jerzego w Mszanie, Wodzisławski Ośrodek Rehabilitacji i Terapii Dzieci i Młodzieży, UNICEF i stowarzyszenie Szlachetna Paczka.

Autor: UG Mszana, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności1 marca 202409:13

Dębowy weteran padł ofiarą wandali

Dębowy weteran padł ofiarą wandali - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Egreen
Aktualności1 marca 202411:56

Pierwsze w powiecie Branżowe Centrum Umiejętności oficjalnie otwarte [FOTO]

Pierwsze w powiecie Branżowe Centrum Umiejętności oficjalnie otwarte [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Gorzyce:

W czwartek, 29.02. w Turzy Śląskiej otwarto pierwsze w powiecie wodzisławskim Branżowe Centrum Umiejętności firmy Śląskie Centrum Florystyczne Rekpol Sp. z o.o. Prawdopodobnie jest to jedyna tego rodzaju placówka w kraju dedykowana florystyce. W otwarciu uczestniczyli przedstawiciele powiatu.

Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim, fot. BCU Turza Śląska
Reklama
Sport1 marca 202409:18

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh), fot. arch. portalu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Kultura i Edukacja3 marca 202415:51

Zespół Sukces i Orkiestra KWK Rydułtowy na festiwalu w Nicei

Zespół Sukces i Orkiestra KWK Rydułtowy na festiwalu w Nicei - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rydułtowy:

Po 5 latach od ostatniego wyjazdu udało się ponownie wrócić do tradycji Zespołu Sukces i Orkiestry KWK Rydultowy czyli do zagranicznych wyjazdów i pokazów na festiwalach poza granicami Polski. Zorganizować wyjazd po takiej przerwie nie było łatwym zadaniem, ale udało się!

opr. red.
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.