Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności29 grudnia 202310:25

W Planetarium Śląskim otwarto dwa nowe obserwatoria astronomiczne wyposażone w nowoczesny sprzęt

W Planetarium Śląskim otwarto dwa nowe obserwatoria astronomiczne wyposażone w nowoczesny sprzęt - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

W uroczystości uczestniczyli marszałek Jakub Chełstowski oraz dyrektor Planetarium Śląskiego Stefan Janta i wicedyrektor Damian Jabłeka. Podczas spotkania zaprezentowano nowe instrumenty badawcze: teleskop optyczny wyposażony w zwierciadło o średnicy 70 cm oraz radioteleskop.

„Modernizacja Planetarium Śląskiego to jedna z najważniejszych inwestycji obecnej kadencji samorządu. Obiekt jest dziś jednym z najnowocześniejszych parków nauki i przyciąga tysiące odwiedzających, inspiruje i uczy, prezentując kosmos niemal na wyciągnięcie ręki. Chcemy, żeby to miejsce wciąż się rozwijało, a do tego niezbędny jest nowoczesny sprzęt, stąd kolejna inwestycja o wartości 3,5 mln zł i uruchomienie obserwatoriów z nowym teleskopem i radioteleskopem. Najlepszą formą nauki jest doświadczanie, dlatego zapraszam wszystkich do odwiedzin tego wyjątkowego miejsca” – mówił marszałek Jakub Chełstowski.

Zadanie zostało w całości sfinansowane ze środków z budżetu Województwa Śląskiego. Marszałek Jakub Chełstowski podkreślał, że to symboliczne zamknięcie procesu modernizacji Planetarium Śląskiego.

„Teraz rzeczywiście możemy powiedzieć, że modernizacja została dokończona. Dzięki tej inwestycji obserwatorium zostało wprowadzone w dwudziesty pierwszy wiek. Zyskaliśmy dwa nowe narzędzia dla edukacji, ale również badań naukowych, które chcemy w Planetarium Śląskim rozwijać” – tłumaczył dyrektor Planetarium Śląskiego, Stefan Janta.

Obserwatorium Optyczne zyskało nowy teleskop PlaneWave CDK700 ze zwierciadłem o średnicy 70 cm (jeden z największych w Polsce) i ogniskowej 4,54 m. Przy pomocy teleskopu będą prowadzone badania naukowe, ale teleskop będzie dostępny także dla odwiedzających. To urządzenie światowej klasy, które wyróżnia jakość optyki: bardzo duże użyteczne pole widzenia, niezwykła precyzja odnajdywania obiektów, doskonałe utrzymanie krzywizny zwierciadeł przy zmianach temperatur. Ta niezwykła konstrukcja pozwala bez utraty precyzji i jakości kalibracji zmienić tryb z obserwacji wizualnych - miłośniczych, na obserwacje naukowe. Teleskop jest wyposażony w nowoczesną kamerę astronomiczną (FLI Kepler KL4040) oraz w zestaw filtrów i okularów pozwalających na obserwacje wizualne. W centrum aglomeracji śląskiej mamy do czynienia z dużym zanieczyszczeniem świetlnym, dlatego umieszczenie tu tak zaawansowanego sprzętu badawczego jest dobrym rozwiązaniem. Luneta astronomiczna, która była zainstalowana w obserwatorium od 1955 roku, została odrestaurowana i można ją oglądać wraz z innymi instrumentami astronomicznymi na ogólnodostępnej wystawie.

Obserwatorium Radiowe - zainstalowany radioteleskop to Primalucelab Spider 500A, o średnicy czaszy anteny 5m. Teleskop obserwuje na długości fali 21 cm (1420 MHz), czyli linii zjonizowanego wodoru. Ma możliwość podzielenia sygnału na 1024 kanały i prostej spektroskopii. Średnica wiązki (FWHM) to około 4 stopnie. Radioteleskop pozwala obserwować Słońce, Księżyc, jasne radioźródła oraz wyznaczać rozkład wodoru w ramionach spiralnych Drogi Mlecznej. Urządzenie posiada zaawansowaną linię wzmacniającą oraz dedykowane oprogramowanie.

Autor: slaskie.pl, fot. Andrzej Grygiel / UMWS, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności17 lipca 202417:04

NMNZ: zamknięcie parkingu przy MOSiR Centrum od 18 lipca

NMNZ: zamknięcie parkingu przy MOSiR Centrum od 18 lipca - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
wodzislaw-slaski.pl / fot. LOOK UP - Drone photography
Reklama
Aktualności18 lipca 202417:50

Obchody Święta Policji wodzisławskiego garnizonu

Obchody Święta Policji wodzisławskiego garnizonu  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Wodzisław Śląski
Aktualności17 lipca 202413:02

Wnioski o 300 plus cały czas wpływają. Wkrótce pierwsze wypłaty

Wnioski o 300 plus cały czas wpływają. Wkrótce pierwsze wypłaty - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska Regionalna Rzeczniczka Prasowa ZUS w województwie śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.