Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności25 stycznia 202411:31

To był rekordowy rok! Ponad 37 mln zł na modernizacje dróg w Powiecie Wodzisławskim

To był rekordowy rok! Ponad 37 mln zł na modernizacje dróg w Powiecie Wodzisławskim - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Powiat:

Rok 2023 był rekordowy, jeśli chodzi o środki wydane przez Powiat Wodzisławski na inwestycje drogowe. W ciągu 12 miesięcy zrealizowano wiele ważnych zadań i inwestycji drogowych, a przeprowadzone przebudowy, remonty dróg i ich bieżące utrzymanie pochłonęły łącznie ponad 42mln zł (37 mln inwestycje, 5 mln zł utrzymanie dróg). Co ważne, na ponad 80% kosztów inwestycji Zarząd Powiatu pozyskał dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych.

Najważniejsze zadania zrealizowane w 2023 roku:

- przebudowa 2-kilometrowego odcinka ul. Czarnieckiego w Wodzisławiu Śląskim – ponad 13 mln zł,
- przebudowa 5-kilometrowego ul. Karola Miarki w Pszowie oraz ul. 3 Maja w Syryni – ponad 16 mln zł,
- przebudowa prawie 2-kilometrowego odcinka ul. Raciborskiej w Bełsznicy i w Rogowie – blisko 9 mln zł.

- To był rok przepełniony robotami na drogach. Wiem, że każdy remont powoduje uciążliwości dla mieszkańców, dlatego jestem im niezwykle wdzięczny za cierpliwość na drogach. Środki, które pozyskaliśmy, są rekordowe. Jeszcze nigdy w historii powiatu w ciągu roku nie wydaliśmy na inwestycje drogowe ponad 37 milionów złotych. To wielki sukces i powód do dumy. Szczególnie, że do wartych 42 mln zł inwestycji my – jako powiat, dołożyliśmy niespełna 7 mln zł. Resztę stanowiły środki zewnętrzne. Mówiąc obrazowo, na każde wydane 100 zł na inwestycje drogowe, 78 zł pozyskaliśmy z zewnątrz – mówi starosta wodzisławski Leszek Bizoń.

Czarnieckiego w Wodzisławiu Śląskim

W ramach inwestycji przebudowany został ponad dwukilometrowy odcinek od skrzyżowania z ul. Jastrzębską (droga wojewódzka) do skrzyżowania z ul. Mszańską, Turską i Skrzyszowską (tzw. skrzyżowanie pięciu dróg). Zadanie obejmowało również modernizację chodników i poboczy, budowę odwodnienia drogi, budowę ścieżki rowerowej na odcinku od ulicy Odrodzenia do ulicy Jastrzębskiej, a także przebudowę skrzyżowań z ul. Teligi i Piaskową, ul. Batalionów Chłopskich i ul. Odrodzenia.

Koszt inwestycji wyniósł ponad 13 milionów złotych. Znaczna część zadania została sfinansowana ze środków zewnętrznych. Na tę inwestycję Zarząd Powiatu pozyskał z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg dofinansowanie w wysokości 55% kosztów kwalifikowanych, tj. ponad siedem milionów złotych. Pozostałą część inwestycji współfinansowali wspólnie Powiat Wodzisławski i Miasto Wodzisław Śląski.\

Karola Miarki w Pszowie oraz ul. 3 Maja w Syryni

Kompleksowa modernizacja drogi powiatowej 5036S, czyli ul. Karola Miarki w Pszowie i 3 Maja w Syryni obejmowała przebudowę prawie pięciu kilometrów drogi, wymianę nawierzchni jezdni oraz częściową wymianę podbudowy, budowę kanalizacji deszczowej i rowów odwadniających, przebudowę chodników i poboczy oraz wprowadzenie nowego oznakowania.

Wartość robot budowlanych wyniosła ponad 16 mln zł. Znaczna część kosztów, ponad 14 mln zł, została pokryta z pozyskanej promesy z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Pozostałą część współfinansowały Powiat Wodzisławski, Miasto Pszów i Gmina Lubomia. Inwestycja została zakończona niemal rok przed planowanym końcem robót.

Raciborska w Bełsznicy i w Rogowie

Zakres inwestycji obejmował wykonanie nowych warstw konstrukcyjnych jezdni, kanalizacji deszczowej, jezdni, chodników oraz przebudowę sieci elektroenergetycznej przy drodze. Wyremontowany został niemal dwukilometrowy odcinek aż do skrzyżowania z ul. Sportową w Rogowie.

Inwestycja pochłonęła blisko 9 mln zł. Władze powiatu na remont drogi pozyskały dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w kwocie 4,5 mln zł. Resztę dopłaciły po połowie z własnych budżetów Powiat Wodzisławski oraz Gmina Gorzyce.

W planach kolejne inwestycje

W zeszłym roku podpisane zostały umowy na remonty i przebudowy dróg: ul. 1 Maja w Mszanie, ul. Głożyńskiej w Radlinie, ul. Powstańców Śląskich w Syryni, ul. Rymera w Radlinie.

Przebudowa ul. 1 Maja w Mszanie

Zakres inwestycji to odcinek ul. 1 Maja w Mszanie o długości 2,390 km (od skrzyżowania z ul. Skrzyszowską do obiektu mostowego nad autostradą A1) i obejmuje przebudowę jezdni – od skrzyżowania z ul. Skrzyszowską do obiektu mostowego nad autostradą A1, przebudowę i budowę chodników, budowę pobocza gruntowego, przebudowę zjazdów, przebudowę skrzyżowań z drogami bocznymi, przebudowę zatok autobusowych, budowę/przebudowę odwodnienia drogi w tym budowę kanalizacji deszczowej, przebudowę/wymianę istniejących przepustów, przebudowę/odtworzenie rowów, likwidację części rowów, zabudowę elementów umocnienia skarp oraz budowę muru oporowego, zabudowę urządzeń ochronnych – barier/ekranów chroniących budynki, zabudowę urządzeń bezpieczeństwa ruchu, przebudowę kolidującej infrastruktury, budowę kanału technologicznego.

Wartość inwestycji wyniesie ponad 22 mln zł, z czego 80% stanowi dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład. Prace mają się zakończyć do końca września 2026 roku.

Przebudowa ul. Głożyńskiej w Radlinie

W ramach zadania zaplanowano przebudowę drogi od skrzyżowania z ul. J. Rymera do skrzyżowania z ul. M. Strzody na ogólnej długości 392 m. W ramach inwestycji zaplanowano przebudowę drogi, budowę chodnika, budowę sygnalizacji świetlnej, przebudowę i zabezpieczenie sieci teletechnicznej, przebudowę sieci energetycznej.

Koszt inwestycji to ok. 3,5 mln zł. Niemal połowę będzie stanowić dotacja z funduszu rozwoju dróg. Resztę sfinansują ze swoich budżetów po połowie Powiat Wodzisławski i Miasto Radlin. Wykonawca ma czas na wykonanie inwestycji do października 2024 r.

Remont ul. Powstańców Śląskich w Syryni

W ramach zadania planowana jest wymiana nawierzchni jezdni i chodnika o długości 835 m na odcinku od rejonu skrzyżowania z ul. Bukowską (DW 936) do rejonu Szkoły Podstawowej im. Romana Dworczaka i dr Anny Wróbel w Syryni, posesji nr 26.

Wartość inwestycji wyniesie ponad 1,5 mln zł, z czego 55% stanowi dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Pozostałą część kwoty dołożą ze swoich budżetów Powiat Wodzisławski oraz Gmina Lubomia. Termin zakończenia zadania to październik 2024 roku.

Remont ul. Rymera w Radlinie

W ramach zadania planowana jest wymiana nawierzchni chodnika i jezdni o długości ponad 800 m na odcinku od skrzyżowania z ul. Chrobrego do posesji nr 243. W ten sposób cała ulica Rymera zostanie wyremontowana (po wcześniejszych inwestycjach z lat 2019 i 2021). To jeden z głównych ciągów komunikacyjnych w mieście.

Wartość inwestycji wyniesie ponad 1,5 mln zł, z czego 55 % stanowi dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Drugą połowę dołożyli ze swoich budżetów Powiat Wodzisławski oraz Miasto Radlin.

Kolejne środki pozyskane

Zarząd Powiatu pozyskał także środki na przebudowę ul. 1 Maja w Gołkowicach (przewidywany koszt 9,5 mln zł, pozyskana dotacja z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w kwocie ponad 5 mln zł) oraz przebudowę ul. Stawowej i ul. Ligoty Tworkowskiej w gminie Lubomia (przewidywany koszt 4,8 mln zł, pozyskana dotacja z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych-PGR w kwocie ponad 4,7 mln zł).

Autor: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.