Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności30 stycznia 202409:51

Rydułtowy. Dzień poświęcony pamięci Tragedii Górnośląskiej

Rydułtowy. Dzień poświęcony pamięci Tragedii Górnośląskiej - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Rydułtowy:

Tragedia Górnośląska obejmowała szereg działań o charakterze zbrodniczym wobec cywilnych mieszkańców Górnego Śląska.

Rozpoczęła się wraz z wkroczeniem wojsk radzieckich i polskich pod koniec stycznia 1945 r. na terytorium ówczesnej Prowincji Górnośląskiej. Wiązała się z masowymi mordami, gwałtami, grabieżami i dewastacją materialnego dziedzictwa, tworzeniem przyzakładowych obozów pracy oraz obozów koncentracyjnych, a także z deportacjami do Związku Radzieckiego oraz wysiedleniami Ślązaków zweryfikowanych jako Niemców. Tym działaniom towarzyszyły nadużycia o charakterze materialnym oraz nieuzasadnione aresztowania.

To właśnie tym wydarzeniom poświęcony był dzień 28 stycznia, gdzie podczas spotkań, prelekcji i spektaklu w Rydułtowskim Centrum Kultury wspominano ten trudy czas.

Autor: UM Rydułtowy, fot. K. Fangor, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności6 lipca 202510:27

Lampka solarna przyczyną pożaru w Bluszczowie

Lampka solarna przyczyną pożaru w Bluszczowie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB.OSP Bluszczów
Reklama
Aktualności6 lipca 202514:33

Radlin. O krok od tragedii na Korfantego

Radlin. O krok od tragedii na Korfantego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Wodzisław Śląski i okolice-Informacje drogowe 24H
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.