Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności6 lutego 202418:24

Dorabiałeś do wcześniejszej emerytury lub renty – poinformuj ZUS o osiąganych zarobkach

Dorabiałeś do wcześniejszej emerytury lub renty – poinformuj ZUS o osiąganych zarobkach - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

Osoby z wcześniejszą emeryturą oraz renciści, którzy dodatkowo pracowali w ubiegłym roku, muszą pamiętać o tym, by do końca lutego poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych o dodatkowych przychodach jakie osiągnęli w 2023 roku. Chodzi wynagrodzenia z umowy o pracę, umowy zlecenia czy też z przychody z prowadzenia działalności gospodarczej.

Renciści i emeryci, którzy nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego (60 lat kobieta/65 lat mężczyzna), a osiągnęli w zeszłym roku dodatkowy przychód, są zobowiązani poinformować ZUS o uzyskanych kwotach wynagrodzeń. Muszą to zrobić także wtedy, gdy na bieżąco informowali Zakład o działalności zarobkowej. Rozliczenie z dodatkowego przychodu dotyczy także wcześniejszych emerytów i rencistów, którzy w ubiegłym roku pracowali za granicą.

- Informacja o przychodach potrzebna jest do rozliczenia wypłacanego świadczenia. Aby umożliwić rozliczenie wcześniejszej emerytury czy renty w najkorzystniejszy sposób, taka osoba powinna przedłożyć zaświadczenie o kwocie zarobków osiągniętych w poszczególnych miesiącach. Świadczenie może zostać rozliczone rocznie lub miesięcznie – tłumaczy Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

ZUS rozlicza emerytów i rencistów na podstawie zaświadczeń z zakładów pracy albo oświadczeń o wysokości przychodu, które składają osoby prowadzące działalność gospodarczą. Na podstawie tych dokumentów porównuje przychód z granicznymi kwotami przychodu dla 2023 r. albo kwotami przychodu dla poszczególnych miesięcy w 2023 r.

Kiedy ZUS zmniejszy lub zawiesi świadczenie

- Rozliczenie przychodu to obowiązek. Pracujących rencistów i wcześniejszych emerytów obowiązują limity kwot, jakie mogą dorobić do swoich świadczeń. Jeśli dodatkowe zarobki nie przekroczą 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, to emerytura lub renta będzie wypłacana w pełnej wysokości. Jeśli natomiast przekroczą ten limit, świadczenie jest zmniejszane. Natomiast po przekroczeniu drugiego progu, czyli 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, wypłata świadczenia za dany miesiąc zostaje zawieszona – tłumaczy rzeczniczka.

Kto nie musi rozliczać przychodu

Są też tacy świadczeniobiorcy, którzy mogą dorabiać bez ograniczeń i nie muszą informować ZUS-u o zarobkach. W takiej sytuacji są emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny wynoszący 60 lat – kobiety, 65 lat – mężczyźni. Jeśli jednak osiągnęli ten wiek w trakcie 2023 roku, to muszą rozliczyć się w ZUS z zarobków uzyskanych w miesiącach przed ukończeniem wieku emerytalnego.

- Limity w dorabianiu nie dotyczą także osób, które pobierają na przykład rentę rodzinną, jako świadczenie korzystniejsze, ale mają ustalone prawo do emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego. Wówczas renta przysługuje w pełnej wysokości, niezależnie od tego, jak wysokie są zarobki – wyjaśnia Kopczyńska.

Wysokością przychodów nie muszą przejmować się także osoby, które otrzymują emeryturę częściową, rentę inwalidy wojennego, inwalidy wojskowego, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową lub rentę rodzinną po takim inwalidzie. Informacji o zarobkach nie muszą także składać uczniowie szkół ponadpodstawowych i studenci, pobierający rentę rodzinną czy rentę z tytułu niezdolności do pracy, którzy nie ukończyli 26 lat, a są zatrudnieni na umowie zlecenia lub agencyjnej.

Autor: Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego , redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności16 marca 202611:15

Zmiany na linii 53 Wodzisławskiej Komunikacji Powiatowej

Zmiany na linii 53 Wodzisławskiej Komunikacji Powiatowej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Kultura i Edukacja16 marca 202615:08

Tradycja i smak Wielkanocy w Czyżowicach. Pokaz Stołów KGW przyciągnął tłumy [FOTO]

Tradycja i smak Wielkanocy w Czyżowicach. Pokaz Stołów KGW przyciągnął tłumy [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Gorzyce:

W niedzielę, 15 marca 2026 roku w Ośrodku Kultury w Czyżowicach odbył się barwny i pełen tradycji Pokaz Stołów Wielkanocnych Kół Gospodyń Wiejskich. Wydarzenie zgromadziło aż 22 reprezentacje KGW z regionu, które zaprezentowały zarówno regionalne potrawy świąteczne, jak i rękodzieło oraz wielkanocne dekoracje. Patronat nad imprezą objął starosta powiatu wodzisławskiego, Leszek Bizoń.

opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności17 marca 202619:47

Food Fest wraca do Wodzisławia. Trzy dni pełne smaków na rynku

Food Fest wraca do Wodzisławia. Trzy dni pełne smaków na rynku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Kacper Kołaczkowski
Reklama
Aktualności17 marca 202620:03

Obowiązkowa deratyzacja w Wodzisławiu. Sprawdź, co musisz zrobić

Obowiązkowa deratyzacja w Wodzisławiu. Sprawdź, co musisz zrobić - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski
Telegraf17 marca 202608:44

Posadź las z leśnikiem

Posadź las z leśnikiem  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
informacja prasowa
Kultura i Edukacja17 marca 202619:55

Irena Małysa odwiedzi Godów. Wyjątkowe wydarzenie w bibliotece

Irena Małysa odwiedzi Godów. Wyjątkowe wydarzenie w bibliotece - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UG Godów, fot. FB/Irena Małysa strona autorska
Reklama
Reklama
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.