Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności19 lutego 202418:27

Prawo.pl: rząd i samorząd podzielą się kompetencjami ws. ochrony ludności

Prawo.pl: rząd i samorząd podzielą się kompetencjami ws. ochrony ludności - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) ma przedstawić w marcu wstępny projekt zmiany ustawy o ochronie ludności i stanie klęski żywiołowej, w którym zakłada decentralizację ochronę ludności oraz powierzenie samorządom więcej kompetencji w tym zakresie – podaje serwis Prawo.pl

Jak zauważa Prawo.pl od wiosny 2002 roku, kiedy weszła w życie ustawa o obronie Ojczyzny, nie ma podstaw prawnych dla funkcjonowania obrony cywilnej. Poprzedni rząd opracował projekt megaustawy o ochronie ludności, w której chciał połączyć zarówno kwestie obrony cywilnej, zarządzania kryzysowego, jak i skutków likwidacji zdarzeń kryzysowych. Według serwisu w projekcie pojawiło się jednak dużo rozwiązań kontrowersyjnych m.in. nowe stany nadzwyczajne. Według Prawo.pl. punktem zapalnym między samorządami a rządem był podział kompetencji, zadań oraz zabezpieczenie środków na ten cel.

Prawo.pl wskazuje, że obecne kierownictwo Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji ma inną koncepcję na uregulowanie tych kwestii. Nie przygotowuje megaustawy i zamiast likwidować ustawę z 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym, resort chce ją znowelizować.

„Ustawa o zarządzaniu kryzysowym jest ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa wewnętrznego państwa. Moim zdaniem, można ją ewaluować, troszkę zmieniać, ale nie na zasadach, żeby ją kompletnie likwidować” – zaznaczył, cytowany przez serwis, Wiesław Leśniakiewicz, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji na ostatnim posiedzeniu zespołu do spraw administracji i bezpieczeństwa obywateli Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Jak podaje Prawo.pl, bazą do nowelizacji jest projekt ustawy o ochronie ludności złożony w 2022 roku przez Koalicję Obywatelską, uwzględniający element związany z obroną cywilną w stanie kwalifikowanym.

„Obronę cywilną postrzegamy jako zespół zadań, które należy realizować na rzecz ochrony ludności, w różnych sytuacjach zarówno czasu pokoju, jak i czasu kwalifikowanego. Przyjmujemy zasadę taką, że cała struktura państwa, która obowiązuje w stanie pokoju będzie realizowała różnie określone zadania, może w innym trybie, również w czasie stanu wojennego” – wyjaśnił wiceminister Wiesław Leśniakiewicz.

MSWiA chce również nadać określone zadania dla obrony terytorialnej kraju, przynajmniej w pierwszej fazie stanu wojennego. Rola, jaką mają spełniać w tym systemie Wojska Obrony Terytorialnej jest konsultowana z Ministerstwem Obrony Narodowej.

Prawo.pl informuje ponadto, że MSWiA prowadzi konsultacje nad rozporządzeniem ws. budowli ochronnych, które ma określić, jakie warunki techniczne te obiekty powinny spełniać. Warunki techniczne będą uzależnione od kategorii obiektu, których mają być trzy: schrony, ukrycia i tymczasowe ukrycia. Według serwisu resort nie wyklucza, że nowe obowiązki nałożone zostaną też na deweloperów budujących nowe osiedla.

Czytaj więcej na Prawo.pl: https://www.prawo.pl/samorzad/ustawa-o-ochronie-ludnosci-nowe-zalozenia,525482.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Autor: Źródło informacji: PAP MediaRoom, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności22 kwietnia 202616:09

PSZOK czasowo nieczynny. Komunikat Służb Komunalnych Miasta

PSZOK czasowo nieczynny. Komunikat Służb Komunalnych Miasta - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski
Reklama
Aktualności22 kwietnia 202612:28

Młodzi na starcie kariery. Podsumowano IV edycję Zawodowego Debiutu

Młodzi na starcie kariery. Podsumowano IV edycję Zawodowego Debiutu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności22 kwietnia 202611:23

Szkoła bliżej biznesu. Powiat Wodzisławski i Izba Gospodarcza z nową inicjatywą

Szkoła bliżej biznesu. Powiat Wodzisławski i Izba Gospodarcza z nową inicjatywą - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności22 kwietnia 202611:19

Rozlicz PIT bez stresu. Eksperci skarbówki doradzą w Wodzisławiu Śląskim

Rozlicz PIT bez stresu. Eksperci skarbówki doradzą w Wodzisławiu Śląskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski
Aktualności22 kwietnia 202611:34

Muzyka, emocje i ważne przesłanie. Artyści Łez odwiedzili rodzinę zastępczą

Muzyka, emocje i ważne przesłanie. Artyści Łez odwiedzili rodzinę zastępczą - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Aktualności22 kwietnia 202611:28

Festiwal Kuglarzy szuka ludzi z pasją. Rusza nabór wolontariuszy

Festiwal Kuglarzy szuka ludzi z pasją. Rusza nabór wolontariuszy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Natalia Maciejek
Reklama
Reklama
Reklama
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.