Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności19 lutego 202418:33

Nowe autobusy w MZK i kilka nowinek technicznych

Nowe autobusy w MZK i kilka nowinek technicznych - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

Od kwietnia zmiany w zakresie taboru, usprawnienia w płaceniu za przejazd i poprawa bezpieczeństwa pasażerów MZK Jastrzębie-Zdrój.

Międzygminny Związek Komunikacyjny rozstrzygnął przetarg na obsługę komunikacji zbiorowej na trasach Czerwionki-Leszczyn, Pawłowic, Suszca, Żor i gmin ościennych. Liderem konsorcjum, które od kwietnia będzie realizować usługi, jest firma Kłosok.

Elektryki i nie tylko

Jeszcze tylko do grudnia wspomniany obszar działania MZK obsługiwać będą głównie autobusy spalinowe. Mimo iż dysponują najniższym współczynnikiem emisji spalin, szybko zostaną zastąpione pojazdami elektrycznymi i gazowymi. Na trasy wyjedzie 13 nowych autobusów, z czego 6 to elektryki. Choć umowa zakłada, że mają pojawić się w styczniu przyszłego roku, to już wiadomo, że pierwsze pojazdy bezemisyjne będą przewozić pasażerów MZK pół roku wcześniej. Uzupełnieniem taboru mają być także autobusy z napędem gazowym. Co ważne, w autobusach pojawią się kasowniki z możliwością płacenia za przejazd tradycyjną kartą bankomatową.

Jeszcze lepsza kontrola pojazdu na odległość

Kolejną nowością będzie najnowocześniejszy monitoring wizyjny. Pracownicy obsługi MZK i dyspozytorzy będą mogli śledzić na bieżąco to, co dzieje się we wnętrzu autobusu, a także zdalnie obserwować otoczenie pojazdu. Takie rozwiązanie pozwala śledzić na bieżąco sytuację na drodze poprzez połączenie się z kamerami zainstalowanymi w autobusie. Dyspozytor może sprawdzić na przykład, jakie niezależne okoliczności sprawiły, że autobus się spóźnił czy nie dojechał na przystanek. Krótko mówiąc, pojazd będzie mógł być stale kontrolowany.

Więcej informacji – lepszy rozkład jazdy

Dostosowanie rozkładów jazdy do realnych potrzeb ułatwi z kolei system automatycznego zliczania pasażerów, tzw. bramki zainstalowane przy drzwiach pojazdów. Rozwiązanie to pozwoli szybko reagować na przepełniony tabor, ale także ustalić odcinki kursów autobusowych z bardzo małą lub zerową liczbą pasażerów. Analiza danych pomoże stworzyć optymalny rozkład jazdy na danym obszarze działania MZK.

Po alkoholu nie ruszy

Autobusy będą wyposażone oczywiście w klimatyzację i udogodnienia dla niepełnosprawnych. Po raz pierwszy zastosowany zostanie natomiast system badania trzeźwości kierowców. Będą oni stale kontrolowani – nie tylko na początku kursu, ale także w trakcie jazdy. W momencie wykazania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu kierowcy, silnik automatycznie się wyłączy.

Nowocześnie także na innych trasach

Nowe autobusy spalinowe o najniższej emisji spalin pojawią się już w marcu w Jastrzębiu-Zdroju. Jest również szansa na pojazdy elektryczne. Do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej trafi już wniosek na dofinansowanie 10 takich maszyn, a także stacji do ich ładowania. Szacowany koszt inwestycji to blisko 40 mln zł.

Autor: MZK Jastrzębie-Zdrój, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 maja 202420:39

Nowe limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów

Nowe limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.