Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności29 lutego 202409:16

Eko-Okna otrzymały potężny kredyt

Eko-Okna otrzymały potężny kredyt - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

Eko-Okna spod Raciborza otrzymały 90 milionów euro pożyczki od Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) na rozbudowę zakładów produkcyjnych w Kornicach, Kędzierzynie-Koźlu i Wodzisławiu Śląskim.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju pożycza 90 mln euro firmie Eko-Okna, polskiemu producentowi energooszczędnych okien i drzwi. Inwestycja zostanie wykorzystana na rozbudowę zakładów produkcyjnych Eko-Okien. Produkcja polskiej firmy ma być dostosowana do unijnej systematyki, a tym samym wspierać dekarbonizację sektora budowlanego.

Inwestycja sfinansuje budowę czterech nowych zakładów produkcyjnych, wytwarzających głównie okna z polichlorku winylu (PVC) i drewniane ramy, umożliwiając firmie Eko-Okna rozszerzenie produkcji i wzmocnienie pozycji konkurencyjnej na rynkach europejskich. Inwestycja EBOR jest realizowana w ramach pakietu finansowania konsorcjalnego z udziałem sześciu banków.

- Nasze zaangażowanie w Eko-Okna doskonale wpisuje się w nasze strategiczne priorytety w Polsce. Wspiera wiodącą, innowacyjną polską firmę w jej ambicjach rozwojowych, a w rezultacie przyczynia się do poprawy efektywności energetycznej w polskich gospodarstwach domowych i przedsiębiorstwach - mówi Elisabetta Falcetti, dyrektorka regionalna EBOR na Polskę i kraje bałtyckie.

Dekarbonizacja sektora budowlanegoW ramach inwestycji Eko-Okna zobowiązuje się do osiągnięcia wyższych celów w zakresie zrównoważonego rozwoju procesów produkcyjnych. Produkcja firmy zostanie dostosowana do kryteriów taksonomii Unii Europejskiej (UE), dotyczącej zrównoważonej działalności gospodarczej. W ten sposób powstające w fabrykach Eko-Okien produkty mają spełniać najwyższe parametry izolacyjne. Firma zamierza również zaspokoić 50 procent swojego zapotrzebowania na energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii. W rezultacie Eko-Okna przyczynią się do dekarbonizacji sektora budowlanego i będą dążyć do osiągnięcia celu Europejskiego Zielonego Ładu, jakim jest osiągnięcie neutralności węglowej w sektorze do 2050 roku.

– Cieszymy się, że możemy wspierać firmę zorientowaną na wzrost, taką jak Eko-Okna. Podobnie jak w przypadku wszystkich naszych inwestycji w przemyśle, jesteśmy szczególnie dumni ze współpracy z firmą, która kładzie nacisk na zrównoważoną produkcję i przejście na bardziej ekologiczny model biznesowy. Z niecierpliwością czekamy na pomoc Eko-Okna w rozwoju i ekspansji na nowe rynki – skomentował pożyczkę Frederic Lucenet, globalny dyrektor EBOR ds. produkcji i usług.

Partnerstwo na rzecz zrównoważonego rozwojuEko-Okna zwiększy również możliwości opieki nad dziećmi w swoich odległych lokalizacjach produkcyjnych, poszerzając dostęp do wysokiej jakości usług dla pracujących rodziców.

– Wsparcie z EBOiR toruje nam drogę do dalszej obecności na arenie międzynarodowej i rozbudowy naszych mocy produkcyjnych. Współpraca z Bankiem to dla nas zaszczyt i powód do dumy. Służy on nie tylko jako partner finansowy, ale także jako sojusznik w wypełnianiu zobowiązań związanych ze zrównoważonym rozwojem. Jesteśmy głęboko przekonani, że dalsze inwestycje pomogą naszej firmie rozwijać się i stać się bardziej przyjazną dla środowiska i zrównoważoną. Jesteśmy wdzięczni za tę wspólną podróż, która pozwala nam realizować nowe i coraz bardziej ambitne cele – stwierdził Andrzej Juszczyński, dyrektor finansowy i członek zarządu Eko-Okna.

PKO Bank Polski współfinansuje rozwój firmy z branży budowlanej Eko-OknaPKO Bank Polski jest w gronie instytucji, które podpisały umowę kredytu inwestycyjnego z firmą z branży budowlanej Eko-Okna. Finansowanie konsorcjalne zostanie przeznaczone na rozbudowę zakładu produkcyjnego oraz budowę dwóch nowych zakładów produkcyjnych, co pozwoli firmie na zwiększenie produkcji. Udział PKO Banku Polskiego to ok. 418 mln złotych. 

PKO Bank Polski jest w gronie instytucji, które udzieliły kredytu inwestycyjnego polskiemu producentowi m.in. okien i drzwi – firmie Eko-Okna. Finansowanie zostanie przeznaczone na rozbudowę zakładu produkcyjnego w Kornicach koło Raciborza oraz budowę dwóch nowych zakładów produkcyjnych. Pozwoli to firmie na zwiększenie produkcji okien z polichlorku winylu (PVC) oraz rozwinięcie produkcji stolarki drewnianej. Nowe zakłady powstają w Wodzisławiu Śląskim i Kędzierzynie-Koźlu.

- Oferujemy kompleksowe rozwiązania i udzielamy finansowania, które pomagają naszym klientom budować przewagę i odnieść sukces na rynku. Współpraca z firmą Eko-Okna jest potwierdzeniem tego zaangażowania. Jesteśmy dumni, że możemy wspierać innowacyjną firmę z branży stolarki otworowej w jej ambitnych planach rozwojowych. Wzmocnienie pozycji konkurencyjnej polskich firm na europejskich czy światowych rynkach stanowi korzyść dla kondycji polskiej gospodarki – mówi Marcin Majewski, dyrektor Pionu Relacji z Klientami Korporacyjnymi i Przedsiębiorstwami w PKO Banku Polskim.

- Dziękujemy za pozytywną ocenę Spółki oraz pomoc w realizacji jej planów inwestycyjnych. Mamy ambicje pozostania największym producentem stolarki otworowej w Europie, a realizowane inwestycje mają się do tego skutecznie przyczynić. Proces pozyskania środków nie był prosty, gdyż obejmował siedem banków i KUKE, a scenariusze zapewnienia finansowania ewoluowały w czasie, ale wspólnymi siłami doprowadziliśmy do jego realizacji – komentuje Andrzej Juszczyński Członek Zarządu i Dyrektor Finansowy w Eko-Okna S.A.

PKO Bank Polski pełnił rolę współorganizatora kredytu konsorcjalnego z udziałem pięciu innych banków, EBOiR oraz KUKE, które docelowo ma pełnić rolę gwaranta części transz kredytu.

Eko-Okna to polski producent wyrobów z tworzyw sztucznych dla budownictwa. Jest drugim co do wielkości europejskim producentem stolarki okiennej i drzwiowej z PVC, aluminium i drewna. Swoje produkty eksportuje do prawie 40 krajów na całym świecie. Zatrudnia niemal 13 tys. osób. Ma fabryki w Kornicach, Wodzisławiu Śląskim oraz Kędzierzynie-Koźlu. Zakład w Kornicach, sukcesywnie rozbudowywany, działa od 2009 r. Niedawno zakończyła się budowa drugiej fabryki Eko-Okien w strefie inwestycyjnej w Wodzisławiu Śląskim, a budowa trzeciej, w Kędzierzynie-Koźlu, zakończy się w tym roku.

Autor: inf. prasowa, fot. Eko-Okna, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.