Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności29 lutego 202413:05

Aktywni w każdym wieku. Konferencja na wodzisławskim dworcu

Aktywni w każdym wieku. Konferencja na wodzisławskim dworcu - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Powiat:

27 lutego w sali konferencyjnej Dworca Kolejowego w Wodzisławiu Śląskim odbyła się konferencja pod nazwą "Aktywny w każdym wieku". Inicjatywa ta została zorganizowana we współpracy Powiatowego Urzędu Pracy oraz Wodzisławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Spotkanie miało na celu przybliżenie uczestnikom kwestii związanych z aktywnością zawodową oraz zdrowym życiem w późniejszym wieku. W spotkaniu udział wzięli włodarze Powiatu Wodzisławskiego.

Konferencję otworzyła dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Wodzisławiu Śl. Anna Słotwińska-Plewka. – Naszą rolą i zadaniem jest zachęcić seniorów do działania. Z drugiej strony mamy pracodawców, którzy powoli zdają sobie sprawę z tego, że na rynku brakuje pracowników i skłaniają się w kierunku zatrudniania osób starszych. Naszym zadaniem jest też przekonać ich, jakie są zalety z zatrudniania seniorów i jakie zalety są z tego, żeby ta międzypokoleniowa perspektywa nastąpiła w każdym zakładzie pracy - mówiła szefowa wodzisławskiego PUP.

Następnie głos zabrała Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku Donata Malińska, która podkreśliła, że WUTW aktualnie liczy ok. 550 słuchaczy.

– Jako pokolenie trzeciego wieku musimy się otworzyć, dlatego że „wejście” seniora do społeczeństwa to jest mniej seniorów w poczekalni u lekarzy. Najważniejsza jest aktywność osób w trzecim wieku. Podczas naszych przygotowań do dzisiejszej konferencji podzieliłam się pomysłem, który chcielibyśmy wspólnie zrealizować, i to proszę o pomoc Pana Starostę, Panią Prezydent oraz włodarzy miast i gmin z naszego powiatu, aby seniorzy otrzymali wsparcie w postaci banku usług sąsiedzkich, ale nie rozumianych jako pomoc medyczna czy socjalna, ale pomoc w sprawach codziennych, życiowych. Tak jak w zwykłym banku, gdzie można założyć konto pieniężne, tak w tym banku każdy z nas w mógłby założyć konto swoich umiejętności, którymi mógłby się podzielić z innymi – powiedziała Donata Malińska.

Początek konferencji był zarezerwowany na prezentację zatytułowaną „Srebrne pokolenie na rynku pracy”. W trakcie tej części spotkania doradca zawodowy z Powiatowego Urzędu Pracy Patrycja Patrycja Borecka przedstawiła aktualne trendy i możliwości zatrudnienia dla osób starszych. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się, jakie umiejętności są obecnie poszukiwane przez pracodawców oraz jak skutecznie dostosować swoje doświadczenie zawodowe do współczesnych oczekiwań.

Kolejnym punktem konferencji była prezentacja dotycząca „Zawieszania świadczeń emerytalno-rentowych z tytułu osiągania dochodów. Rehabilitacja lecznicza z ZUS”. Rafał Obetkon, kierownik inspektoratu ZUS w Wodzisławiu Śl. oraz Beata Boksa, z-ca kierownika inspektoratu ZUS, przedstawili uczestnikom zasady oraz warunki, na jakich można zawiesić świadczenia emerytalne lub rentowe w przypadku podjęcia zatrudnienia. Ponadto omówiono kwestie związane z rehabilitacją leczniczą wspieraną przez ZUS i jakie korzyści zdrowotne oraz finansowe mogą wynikać z takiego podejścia.

W trakcie spotkania przedstawicielki Wodzisławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zaprezentowały również rękodzieło wykonane podczas warsztatów organizowanych w ramach uniwersytetu. W konferencji udział wzięli m.in. starosta Leszek Bizoń, wicestarosta Kornelia Newy oraz członkowie Zarządu Powiatu: Jan Zemło i Marek Hawel.

Powiatowy Urząd Pracy w Wodzisławiu Śl. zaprasza do odwiedzenia Strefy Aktywnego Seniora, gdzie można skorzystać ze wsparcia doradców zawodowych – przygotować CV, przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, poznać nasze oferty pracy i porozmawiać na tematy związane z szeroką pojętą aktywnością zawodową.

Dane kontaktowe do Strefy Seniora wodzisławskiego urzędu pracy:

• 32 459 29 89,
• 32 459 29 98,
• 32 459 29 93.

Autor: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.