Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności7 marca 202405:37

Najaktywniejsze gminy Śląska. Wodzisław na podium!

Najaktywniejsze gminy Śląska. Wodzisław na podium! - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

Polski Alarm Smogowy sprawdził, jak wyglądał proces wymiany starych kotłów m.in. w województwie śląskim w latach 2019-2022.

Raport potwierdza również rosnącą popularność ogólnopolskiego programu dotacyjnego Czyste Powietrze. Wodzisław Śląski uplasował się na wysokim, bo trzecim miejscu wśród najaktywniejszych gmin w województwie śląskim pod względem liczby złożonych wniosków o dofinansowanie na wymianę źródła ciepła (za Katowicami i Rybnikiem, przed m.in. Jastrzębiem-Zdrojem, Zabrzem i Gliwicami).

Najnowszy raport PAS analizuje proces wymiany kotłów w latach 2019-2022 w województwach śląskim, małopolskim i mazowieckim. Raport wskazuje, że województwo śląskie zajmuje pozycję zdecydowanego lidera. W ciągu analizowanych czterech lat, w województwie śląskim złożono niemal 154 tysiące wniosków na wymianę źródła ciepła (w ramach programu Czyste Powietrze oraz w ramach pozostałych programów). Na drugim miejscu uplasowało się województwo małopolskie z ponad 85 tysiącami wniosków. Najgorzej wypadło województwo mazowieckie, gdzie mieszkańcy złożyli jedynie 64 tysiące wniosków. Dane dla Mazowsza dziwią, tym bardziej że od 1 stycznia 2023 r. w tym województwie obowiązuje uchwała antysmogowa, która zakazuje funkcjonowania pozaklasowych kotłów na węgiel i drewno, czyli tzw. kopciuchów.

- To ciekawe i niepokojące zestawienie – komentuje Piotr Siergiej, rzecznik PAS – dlaczego to Mazowsze lekceważy stan jakości powietrza? Województwo śląskie postrzegane do niedawna jako najmocniej zanieczyszczone w kraju wychodzi na pozycję lidera w walce ze smogiem. Widać to po liczbie wymian kotłów - co wskazuje na determinację mieszkańców oraz władz gminnych, by walczyć z problemem. Jeśli ta tendencja się utrzyma, to wydaje mi się, że już wkrótce możemy się spodziewać sytuacji, w której to mazowieckie gminy staną się smogowymi liderami.

Dane przedstawione w raporcie wskazują również na rosnącą popularność programu dotacyjnego Czyste Powietrze (PCZP). Najwięcej wniosków w ramach tego programu złożono w każdym z województw w 2021 roku. Rosnącej popularności PCZP towarzyszy powolny spadek (małopolskie) lub stabilizacja (śląskie, mazowieckie) liczby wymian w ramach pozostałych (gminnych) programów dotacyjnych.

Największą liczbę kotłów w poszczególnych województwach wymieniono w Katowicach (6626), Warszawie (5477) i Krakowie (4162) - a więc w stolicach regionów. Należy pamiętać, że we wrześniu 2019 roku w Krakowie weszła w życie uchwała antysmogowa zakazująca spalania paliw stałych w domowych piecach, kotłach i kominkach, co sprawiło, że tego typu urządzenia były wymieniane przede wszystkim przed terminem wejścia w życie zakazu. Podobny proces będzie miał miejsce w Warszawie, gdzie do wymiany pozostało jeszcze tylko ok. 2500 kotłów.

W województwie śląskim liderem w liczbie złożonych wniosków zarówno z programów gminnych, jak i programu Czyste Powietrze w latach 2019-2022 okazały się Katowice (6626 wniosków), Rybnik (5436) i Wodzisław Śląski (4434). Najgorzej w województwie wypadły gminy Krupski Młyn (39 wniosków), Koszarawa (47) i Irządze (72).

- Mamy to. Mamy podium. Jesteśmy na 3. miejscu w rankingu najaktywniejszych gmin w województwie śląskim pod względem liczby złożonych wniosków o dofinansowanie na wymianę źródła ciepła. Działamy i wspólnie walczymy o lepszą przyszłość - komentuje prezydent Wodzisławia Śląskiego, Mieczysław Kieca.

aaa.[7]

Autor: wodzislaw-slaski.pl, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności17 lipca 202417:04

NMNZ: zamknięcie parkingu przy MOSiR Centrum od 18 lipca

NMNZ: zamknięcie parkingu przy MOSiR Centrum od 18 lipca - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
wodzislaw-slaski.pl / fot. LOOK UP - Drone photography
Reklama
Aktualności18 lipca 202417:50

Obchody Święta Policji wodzisławskiego garnizonu

Obchody Święta Policji wodzisławskiego garnizonu  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Wodzisław Śląski
Aktualności17 lipca 202413:02

Wnioski o 300 plus cały czas wpływają. Wkrótce pierwsze wypłaty

Wnioski o 300 plus cały czas wpływają. Wkrótce pierwsze wypłaty - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska Regionalna Rzeczniczka Prasowa ZUS w województwie śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.