Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności12 marca 202412:22

Podpisano umowę na przebudowę historycznego budynku w Skrzyszowie

Podpisano umowę na przebudowę historycznego budynku w Skrzyszowie - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Godów:

Wójt Gminy Godów Mariusz Adamczyk podpisał umowę z wykonawcą przebudowy budynku użyteczności publicznej w Skrzyszowie przy ulicy 1 Maja 116. To budynku dawnej szkoły i przedszkola, który powstał w 1903 r. i znajduje się w gminnej ewidencji zabytków.

Przed wojną, w 1928 r. obok obiektu usypany został Kopiec Wolności. Wykonali go powstańcy ze Skrzyszowa, którzy licznie wzięli udział w Powstaniach śląskich. W czasie wojny Kopiec został zlikwidowany przez niemieckie władze. W przeszłości w budynku działała szkoła, później przedszkole, następnie pełnił on funkcję usługową.

Część handlowo-usługowa pozostanie

- Chcemy temu obiektowi przywrócić dawną świetność i podkreślić jego historyczną wartość. Dlatego po przebudowie w budynku powstanie miejsce, które podkreślać będzie znaczenie Skrzyszowa i jego mieszkańców dla historii naszego regionu - podkreśla Wójt Gminy Godów Mariusz Adamczyk. Zarazem zaznacza, że po zakończeniu prac część budynku nadal będzie miała charakter usługowy. - Wiem, że mieszkańcy Skrzyszowa przyzwyczaili się do tego, że w obiekcie jest punkt handlowy. Dlatego po ukończonym remoncie chcemy, by nadal możliwe było tu prowadzenie handlu i usług - podkreśla Wójt Adamczyk.

Przebudową obiektu zajmie się Spółdzielnia Rzemieślnicza Wielobranżowa z Rybnika, która przedstawiła najkorzystniejszą ofertę. Z ramienia Gminy umowę podpisał Wójt Gminy Godów Mariusz Adamczyk, zaś z ramienia wykonawcy podpisali ją Prezes Zarządu Spółdzielni Stanisław Lorek i Członek Zarządu Zygmunt Krawczyk.

Jaki będzie zakres prac?

Zakres wycenionej przez wykonawcę na kwotę 2 mln 493 tys. zł inwestycji obejmie wykonanie prac restauracyjnych oraz robót budowlanych. Planowane jest wykonanie robót budowlanych na podstawie dokumentacji uzgodnionej z wojewódzkim konserwatorem zabytków polegających na renowacji ceglanej elewacji posiadającej liczne ubytki, odwarstwienia oraz uszkodzenia , wymianie pokrycia dachowego, stolarki okiennej i drzwiowej, wymianie uszkodzonych elementów konstrukcyjnych budynku, w tym więźby dachowej, części stropów, przebudowa klatki schodowej, ścianek wewnętrznych oraz roboty wykończeniowe, izolacyjne i instalacyjne wraz z modernizacją kotłowni. Ponadto wykonane zostaną prace związane z zagospodarowaniem terenu w zakresie dojścia zapewniającego dostępność obiektu dla osób z niepełnosprawnościami oraz inne prace towarzyszące.

Przeprowadzenie prac będzie możliwe dzięki pozyskaniu przez gminę dofinansowania ze środków Rządowego Programu Odbudowy Zabytków w wysokości 1 mln zł oraz kolejne 720 tys. zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Autor: UG Godów, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.