Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności25 marca 202421:05

Pijany kierowca zatrzymany w Lubomi. Może stracić samochód

Pijany kierowca zatrzymany w Lubomi. Może stracić samochód - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Lubomia:

Nietrzeźwy kierowca to niewątpliwie śmiertelne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. 23 marca 2024 r. podczas policyjnych działań "Trzeźwość" mundurowi zatrzymali kierującego vw, który miał 1,7 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna stracił prawo jazdy, zgodnie z nowymi przepisami, policjanci zabezpieczyli jego samochód.

23 marca br. policjanci z wodzisławskiej jednostki Policji prowadzili działania pod nazwą "Trzeźwość". Celem policyjnej akcji była poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez eliminowanie z ruchu nietrzeźwych kierujących.

Około godziny 8 w Lubomi, na ulicy Nepomucena mundurowi z drogówki zauważyli pojazd marki volkswagen, którego kierujący na widok radiowozu skręcił w zjazd do posesji, zawrócił, następnie gwałtownie przyspieszył. Policjanci ruszyli za tym pojazdem i po chwili, na ulicy Asnyka zatrzymali go do kontroli drogowej. Mundurowi szybko ustalili przyczynę jego próby ucieczki. Okazało się, iż 47-letni mieszkaniec powiatu wodzisławskiego był nietrzeźwy, badanie alkomatem wykazało u niego 1,7 promila alkoholu. Mężczyzna został zatrzymany, policjanci zatrzymali jego prawo jazdy. Zgodnie z nowymi przepisami, które weszły w życie 14 marca br., stróże prawa tymczasowo zabezpieczyli jego samochód. Teraz o dalszym losie mężczyzny zdecyduje sąd. 47-latek musi się liczyć z wysoką grzywną, zakazem prowadzenia pojazdów, karą pozbawienia wolności do trzech lat oraz utratą prawa jazdy i samochodu.

Przypominamy, że od 14 marca br. obowiązują nowe, zaostrzone kary za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. Osoba, która zdecyduje się na jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków, musi liczyć się z utratą swojego samochodu. Zgodnie z artykułem 44 b znowelizowanego kodeksu karnego, w wypadkach wskazanych w ustawie sąd orzeknie przepadek pojazdu mechanicznego. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub ukrył pojazd podlegający przepadkowi, orzeka się przepadek jego równowartości.

Przepadek będzie orzekany między innymi wtedy, gdy:

1. zawartość alkoholu w organizmie kierującego przekroczy 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm w wydychanym powietrzu;
2. sprawca katastrofy, osoba sprowadzająca bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy albo sprawca wypadku drogowego dopuści się tych czynów w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegnie z miejsca zdarzenia, albo wypije alkohol lub zażyje środek odurzający po popełnieniu tych czynów-lecz przed badaniem trzeźwości albo badaniem na obecność środków odurzających;
3. nietrzeźwy lub znajdujący się pod wpływem środka odurzającego kierujący:
- był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za takie przestępstwa związane z katastrofą i wypadkiem;
- znajduje się w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo.

Autor: KPP Wodzisław Śląski, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności17 lipca 202417:04

NMNZ: zamknięcie parkingu przy MOSiR Centrum od 18 lipca

NMNZ: zamknięcie parkingu przy MOSiR Centrum od 18 lipca - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
wodzislaw-slaski.pl / fot. LOOK UP - Drone photography
Reklama
Aktualności18 lipca 202417:50

Obchody Święta Policji wodzisławskiego garnizonu

Obchody Święta Policji wodzisławskiego garnizonu  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Wodzisław Śląski
Aktualności17 lipca 202413:02

Wnioski o 300 plus cały czas wpływają. Wkrótce pierwsze wypłaty

Wnioski o 300 plus cały czas wpływają. Wkrótce pierwsze wypłaty - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska Regionalna Rzeczniczka Prasowa ZUS w województwie śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.