Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności12 kwietnia 202419:39

Kierowco nie zgrywaj asa, trzymaj się prawego pasa!

Kierowco nie zgrywaj asa, trzymaj się prawego pasa! - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

Policjanci z drogówki przypominają, że zasada ruchu prawostronnego obowiązuje kierowców na wszystkich drogach. Jeśli jedziemy jezdnią jednokierunkową o większej liczbie pasów ruchu, kierujący są zobowiązani zajmować prawy pas. Za naruszenie obowiązku jazdy prawostronnej, taryfikator przewiduje mandat karny nawet do 3000 złotych oraz 6 punktów karnych.

Wielokrotnie policjanci spotkają się z sytuacją, w której kierujący pojazdami korzystają z lewego pasa, pomimo że prawy jest wolny. W ten sposób utrudniają lub wręcz tamują ruch.

Jako przykład niepoprawnego zachowania może posłużyć zdarzenie z poniedziałku, 8 kwietnia, z autostrady A4 na wysokości Rudy Śląskiej. Policjanci gliwickiej autostradówki zatrzymali kierującego volkswagenem 39-letniego mieszkańca Wisły, który nie zastosował się do nakazu jazdy prawostronnej. Mężczyzna za to wykroczenie został ukarany mandatem karnym w wysokości 500 złotych, a na jego konto wpłynęło 6 punktów karnych. Dodatkowo, za niesprawność techniczną pojazdu, ukarany został mandatem karnym w wysokości 100 złotych.

Takie sytuacje sprawiają, że ruch nie przebiega płynnie, wielokrotnie utrudnia pojazdom uprzywilejowanym dojazd do miejsca, gdzie potrzebna jest ich pomoc lub tamuje przejazd innym kierującym, którzy mają zamiar wyprzedzić wolniej poruszające się pojazdy.

Policjanci przypominają:

- Kierującego pojazdem obowiązuje ruch prawostronny.
- Lewy pas służy tylko i wyłącznie do wyprzedzania i skrętu w lewo.
- Korzystając z drogi dwujezdniowej, kierowca jest zobowiązany jechać po prawej; do jezdni takich nie wlicza się tych, przeznaczonych do dojazdu do nieruchomości położonej przy drodze.
- Kierujący pojazdem, korzystając z jezdni dwukierunkowej o co najmniej czterech pasach ruchu, jest zobowiązany zajmować pas ruchu znajdujący się na prawej połowie jezdni.
- Kierowcy są zobowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego z nich.

Obowiązek jazdy prawym pasem jest nagminnie łamany i prowadzi do spowolnienia ruchu na drogach, a także do wielu nerwowych i niebezpiecznych dla kierujących sytuacji.

Za naruszenie obowiązku jazdy prawostronnej, taryfikator przewiduje mandat karny nawet do 3000 złotych oraz 6 punktów karnych.

Mundurowi, jednak nim ukarzą za przewinienie, starają się każdemu z osobna szczegółowo wyjaśnić, w jakich sytuacjach można zajmować lewy pas, gdyż większość z kierowców najwyraźniej nie rozumie tych przepisów.

Tłumaczenia są zwykle skrajne od takich, jak: „jechałem lewym pasem, bo chciałem skręcić w lewo” – gdy od skrzyżowania dzieliło ich nawet 500 metrów, po słowa: „wszyscy tak jeżdżą, więc dlaczego ja mam płacić?"

Autor: KWP Katowice, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.