Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności15 maja 202415:15

20 lat Polski w UE: Wodzisławska Placówka Wsparcia Dziennego Dziupla

20 lat Polski w UE: Wodzisławska Placówka Wsparcia Dziennego Dziupla - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

Wodzisławska Placówka Wsparcia Dziennego „Dziupla” to miejsce, gdzie cała rodzina może uzyskać pomoc i wsparcie. Dziupla organizuje: pomoc w opiece, wychowaniu dziecka i pracę z rodziną. To miejsce, bez pomocy którego wiele osób nie wyobraża sobie funkcjonowania. Dzięki 3,25 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej "Dziupla" może realnie wspierać wodzisławian. Zapoznaj się z kolejną z kilkuset inwestycji, która powstała w mieście dzięki środkom z UE.

Przed realizacją inwestycji przeprowadzone zostały badania na potrzeby Programu Rewitalizacji Wodzisławia Śląskiego, które wykazały, iż w mieście występują rozmaite problemy społeczne. Jednym z nich było zjawisko tzw. „dzieci rynku”, związane np. z niewydolnością opiekuńczo-wychowawczą rodziców. Placówką, która pełni funkcję punktu opieki dziennej dla dzieci z takich rodzin i świadczącą inne usługi społeczne jest właśnie WPWD „Dziupla”, zlokalizowana wówczas przy ul. św. Jana 17. Tygodniowo z usług w głównej siedzibie „Dziupli” korzystało ok. 285 osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem. Pracowało tam ponad 20 osób, w tym również pracownicy terenowi.

Zdiagnozowano jednak, że metraż obiektu jest niewystarczający w stosunku do skali prowadzonej działalności (jedynie trzy pomieszczenia), wyposażenie nie jest właściwe w związku z zapotrzebowaniem wynikającym z różnorodności prowadzonych działań, niewystarczające są również zasoby kadrowe w obliczu stale rosnącego zapotrzebowania na usługi społeczne - tego, że ludzie coraz częściej i otwarcie szukają pomocy i przyznają się do własnej bezradności. Rozwiązaniem wykazanych problemów było przeniesienie działalności placówki do budynku byłego hotelu przy ul. Czyżowickiej 29b, będącego własnością miasta i zaplanowanego wcześniej do przebudowy.

Wodzisławska Placówka Wsparcia Dziennego "Dziupla" w 2018 roku rozpoczęła więc rozszerzanie świadczonych przez siebie usługi społecznych. Zarówno na ten cel, jak i na związaną z nim przebudowę budynku byłego hotelu przy ul. Czyżowickiej 29b, miasto pozyskało dofinansowanie ze środków zewnętrznych.

Dzięki realizacji tych planów w mieście został uruchomiony obiekt będący miejscem wsparcia osób wymagających pomocy, pełniący funkcję centrum usług społecznych, dostosowany do pełnienia funkcji placówki opieki dziennej, z wyposażeniem niezbędnym do jej prawidłowego funkcjonowania.

Przebudowa budynku byłego hotelu
Rozszerzenie usług społecznych było związane z wybranym do dofinansowania projektem przebudowy, rozbudowy oraz zmiany zagospodarowania pomieszczeń byłego hotelu, zlokalizowanego przy ul. Czyżowickiej 29 b na potrzeby utworzenia centrum usług społecznych - WPWD „Dziupla”.

Zadanie obejmowało w szczególności:

- roboty ziemne,
- wykonanie konstrukcji betonowych i żelbetowych, stalowych, murowych,
- wykonanie pokryć dachowych,
- wykonanie stolarki okiennej i drzwiowej,
- wykonanie tynków i okładzin wewnętrznych, podłoża, posadzki,
- wykonanie tynków i okładzin ścian zewnętrznych,
- wykonanie wentylacji mechanicznej i klimatyzacji,
- wymianę instalacji C.O.,
- wymianę instalacji elektrycznej,
- zagospodarowanie terenu (wykonanie parkingu na 7 miejsc postojowych, w tym jednego miejsca dla osób niepełnosprawnych, placu zabaw z jednym dużym urządzeniem zabawowym, stalowej wiaty śmietnikowej, elementów małej architektury, tj. ławek, koszy na śmieci, donic, stojaków na rowery, stołów do gier, stołu do tenisa stołowego, ogrodzenia terenu i ogrodzenia placu zabaw).

Na parterze w części istniejącej zostały urządzone następujące pomieszczenia: sala wypoczynkowa i aneks dla wychowawcy, sala nauki własnej, kuchnia do nauki życia, szatnia dla wychowanków, szatnia dla wychowawców, pokój pracowników - asystentów -streetworkerów, pokój obserwacji wykorzystywany np. przez psychologów, WC dla pracowników, sala zabaw, w której odbywają się widzenia obserwowanych dzieci z rodzicami, przedsionek, korytarz, kotłownia.

Na parterze w części dobudowanej znalazły się: WC dla osoby niepełnosprawnej, wyposażone w przewijak dla dzieci, WC dla dzieci, klatka schodowa, szyb windy dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych, pomieszczenie socjalne dla obsługi. Na piętrze w części istniejącej: biuro dyrektora z małym archiwum, biuro księgowych, sekretariat, sala terapeutyczna, sala porad prawnych i innych specjalistów, sala grupy wsparcia dla rodziców oraz sala dla artterapii dla dzieci, sala terapii ruchowej z toaletą przystosowaną dla osób niepełnosprawnych. W pomieszczeniach nadbudowy I piętra zaprojektowano: poczekalnię, salę relaksacyjną, toalety dla kobiet oraz mężczyzn, WC dla personelu, pomieszczenie gospodarcze, klatkę schodową i szyb windy.

Dodatkowo przy budynku powstał zadaszony w systemie szkła bezpiecznego taras.

Realizacja tego projektu przyczyniła się do osiągnięcia celu, jakim jest lepszy dostęp do usług społecznych dla osób wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem. Nowe usługi „Dziupli” mogły zostać wprowadzone dzięki przeniesieniu placówki do wyremontowanego obiektu o większej powierzchni i wyposażeniu dostosowanemu zarówno do potrzeb klientów (zapewnienie większej dyskrecji i komfortu, wprowadzenie rozwiązań gwarantujących nieskrępowany dostęp osobom niepełnosprawnym), jak i pracowników (wyposażenie umożliwiające prowadzenie zajęć specjalistycznych).

aaa.[23]

Autor: wodzislaw-slaski.pl, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności14 czerwca 202410:29

18-letni motocyklista poszkodowany w zdarzeniu w Syryni

18-letni motocyklista poszkodowany w zdarzeniu w Syryni - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. poglądowe/arch. portalu
Reklama
Aktualności13 czerwca 202408:26

Zostań rodziną zastępczą w powiecie wodzisławskim

Zostań rodziną zastępczą w powiecie wodzisławskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
wodzislaw-slaski.pl, fot. unsplash.com
Aktualności13 czerwca 202422:27

Nowi konsultanci wojewódzcy

Nowi konsultanci wojewódzcy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport13 czerwca 202412:49

Największe święto radości i przyjaźni w powiecie wodzisławskim za nami [FOTO]

Największe święto radości i przyjaźni w powiecie wodzisławskim za nami [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Gorzyce:

11 czerwca na stadionie obok Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim odbyła się po raz dwudziesty Powiatowa Olimpiada dla Osób z Niepełnosprawnościami, która od tego roku nosi imię Tadeusza Skatuły. Jubileuszowa edycja wydarzenia obfitowała w wiele atrakcji. Przede wszystkim jednak po raz kolejny uczestnicy wydarzenia udowodnili, że dobra zabawa, współpraca i przyjaźń mogą być ważniejsze niż rywalizacja o lepszy wynik.

Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Aktualności13 czerwca 202408:36

Wsparcie Inicjatyw Poradniczych. Trwa nabór do konkursu dotacyjnego

Wsparcie Inicjatyw Poradniczych. Trwa nabór do konkursu dotacyjnego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności14 czerwca 202410:45

Oddaj krew na Wilchwach. Akcja już w niedzielę

Oddaj krew na Wilchwach. Akcja już w niedzielę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu/D. Matioszek
Aktualności14 czerwca 202412:16

Nowoczesny sprzęt trafił na służbę do strażaków

Nowoczesny sprzęt trafił na służbę do strażaków - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Kultura i Edukacja14 czerwca 202418:17

Dźwięki Mody. Niezwykły pokaz za nami [FOTO]

Dźwięki Mody. Niezwykły pokaz za nami [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim, fot. PSM Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.