Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności25 maja 202414:29

Industriada napędza emocje. Sprawdź, co się będzie działo

Industriada napędza emocje. Sprawdź, co się będzie działo - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

Przed nami święto Szlaku Zabytków Techniki. Tegoroczna odsłona INDUSTRIADY odbędzie się 1 czerwca. Święto zagości w 47 obiektach w 29 miejscowościach.

Wydarzenie na stałe wpisało się w kalendarium imprez w województwie śląskim. Industriada już od 15 lat łączy mieszkańców i przyciąga tysiące turystów, którzy doceniają przemysłowy charakter regionu.

„Przed nami moc industrialnych wrażeń. Święto Szlaku Zabytków Techniki to jedna z wizytówek województwa śląskiego, dowód na to, że potrafimy przekuć nasze przemysłowe tradycje w atut i stworzyć miejsca tętniące życiem. 47 obiektów w 29 miejscowościach i ponad czterysta wyjątkowych wydarzeń, tak przedstawia się tegoroczny program Industriady. Odkrywajmy naszą przemysłową przeszłość i świętujmy wspólnie w tym wyjątkowym dniu” – zaprasza marszałek Wojciech Saługa.

Tegoroczną edycję Industriady świętować będziemy w 47 obiektach, z czego dziesięć to obiekty zaprzyjaźnione: Browar Mokrskich w Katowicach Szopienicach, Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku w Radzionkowie, Łaźnia Moszczenica w Jastrzębiu- Zdroju, Marina Gliwice na Kanale Gliwickim, Maszynownia Szybu Chrobry I w Pszowie, Pałac Schoena w Sosnowcu, Prochownia w Pszowie, Stacja Kultury w Pyskowicach, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach oraz Wieża Wyciągowa w Porębie.

W programie znalazły się m.in. możliwość zwiedzania obiektów, koncerty, warsztaty, wystawy, spektakle i happeningi, pokazy multimedialne oraz wydarzenia przygotowane dla całych rodzin. Wspólne świętowanie odbędzie się 1 czerwca, a dzień wcześniej przygotowano happening w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach.

Pełny program Industriady i informacje dotyczące transportu można znaleźć na stronie: industriada.pl

Wielkie otwarcie Industriady odbędzie się na osiedlu Nikiszowiec w Katowicach, gdzie odbędzie się przemarsz orkiestry przez osiedle i spektakl „Przoć, jak to lekko jest pedzieć. 15 lat razem”. Finał święta zaplanowano w Strefie Carnall Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu, gdzie odbędą się animacje z udziałem „Lufcik na Korbkę” i Pana Kleksa, performance „Pomarańczowy zawrót głowy” i koncert „Witajcie w Naszej Bajce” z udziałem Dawida Tyszkowskiego, Mery Spolsky i Zalii.

Industriada to największy festiwal dziedzictwa przemysłowego w Polsce i drugi w Europie. Od 15 lat wspólnie celebrujemy wyjątkowy charakter naszego regionu. Tę wyjątkową trasę turystyki industrialnej odwiedzają każdego roku setki tysięcy osób. Na szlaku znajdują się 42 obiekty zlokalizowane z 26 miejscowościach – to miejsca związane m.in. z górnictwem (węgla i srebra), hutnictwem, energetyką, łącznością, kolejnictwem, włókiennictwem. Dwa z nich znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podczas czternastu lat wspólnego świętowania w 29 miastach zorganizowano ok. 5 tys. wydarzeń przygotowanych w 46 obiektach. W industriadowych wydarzeniach wzięło udział łącznie prawie 950 tys. uczestników.

Autor: red., fot. fot. arch. UMWS Tomasz Żak, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności10 lutego 202611:47

Wsparcie dla opiekunów i rodzin. Rusza Program Opieka wytchnieniowa edycja 2026

Wsparcie dla opiekunów i rodzin. Rusza Program Opieka wytchnieniowa edycja 2026 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. freepik.com
Aktualności10 lutego 202612:52

Lodowisko na Trzech Wzgórzach przyciąga coraz więcej mieszkańców

Lodowisko na Trzech Wzgórzach przyciąga coraz więcej mieszkańców - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Latający Obiektyw
Reklama
Aktualności10 lutego 202612:56

Bezpieczne ferie z dzielnicowymi w Bluszczowie

Bezpieczne ferie z dzielnicowymi w Bluszczowie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Sport11 lutego 202617:44

Kinga Tkocz w reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata. Kolejny krok w sportowej karierze wodzisławskiej biathlonistki

Kinga Tkocz w reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata. Kolejny krok w sportowej karierze wodzisławskiej biathlonistki  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. UKS Strzał Wodzisław
Reklama
Aktualności10 lutego 202614:14

Wesprzyj wodzisławski szpital – przekaż 1,5% swojego podatku

Wesprzyj wodzisławski szpital – przekaż 1,5% swojego podatku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności11 lutego 202617:57

W ferie zimowe zmieni się rozkład jazdy Wodzisławskiej Komunikacji Powiatowej

W ferie zimowe zmieni się rozkład jazdy Wodzisławskiej Komunikacji Powiatowej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Aktualności11 lutego 202614:14

Zmiany w organizacji ruchu na ul. 1 Maja w Mszanie od 16 lutego

Zmiany w organizacji ruchu na ul. 1 Maja w Mszanie od 16 lutego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Aktualności11 lutego 202618:53

Przetarg na termomodernizację Ośrodka Kultury w Skrzyszowie

Przetarg na termomodernizację Ośrodka Kultury w Skrzyszowie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UG Godów
Aktualności11 lutego 202619:31

Wyjątkowy jubileusz 90. urodzin mieszkanek Pszowa

Wyjątkowy jubileusz 90. urodzin mieszkanek Pszowa - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Pszów
Reklama
Reklama
Aktualności11 lutego 202612:42

Prezydent Wodzisławia Śląskiego na Forum Bankowo-Samorządowym 2026

Prezydent Wodzisławia Śląskiego na Forum Bankowo-Samorządowym 2026 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Związek Banków Polskich
Reklama
Aktualności11 lutego 202618:04

Bezpieczeństwo w mieście w 2025 roku. Straż Miejska w liczbach

Bezpieczeństwo w mieście w 2025 roku. Straż Miejska w liczbach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski
Reklama
Aktualności11 lutego 202619:23

Bezpieczne ferie w Rydułtowach. Edukacja i bezpieczeństwo nad wodą [FOTO]

Bezpieczne ferie w Rydułtowach. Edukacja i bezpieczeństwo nad wodą [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Rydułtowy, fot. st. ogn. Marcin Herok, UM Rydułtowy
Reklama
Reklama
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.