Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności1 czerwca 202419:01

Zapoznaj się z Raportem o stanie miasta za 2023 rok

Zapoznaj się z Raportem o stanie miasta za 2023 rok - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

Urząd Miasta Wodzisławia Śląskiego, jak co roku publikuje raport o stanie miasta. Tym razem zachęca mieszkańców do zapoznania się z dokumentem za rok 2023.

Szanowni Państwo, z nieskrywaną przyjemnością oddaję w Państwa ręce najnowszy, zaktualizowany Raport o stanie miasta Wodzisławia Śląskiego. To już szósty raport, jaki dla Państwa przygotowywaliśmy. Dokument ten to bardzo obszerny zbiór, liczący przeszło 200 stron różnego rodzaju danych dotyczących funkcjonowania i rozwoju naszego miasta na przestrzeni całego roku. Dokument, który jest zestawieniem naszych wspólnych, dających powody do dumy osiągnięć i działań, których dokonaliśmy na rzecz naszej wspólnoty w ciągu minionych 12 miesięcy, ale też i tego, co wymaga poprawy.

Mówiąc o 2023 r., nie sposób wspomnieć o ukończonej przebudowie Ośrodka Rekreacyjnego „Balaton”. O modernizacji tego pięknego miejsca w Wodzisławiu Śląskim mówiliśmy i marzyliśmy od lat. Dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym nasze marzenie stało się rzeczywistością. Obecnie „Balaton” to nie tylko zbiornik wodny, to również kilometry tras rowerowych, ścieżek do nordic walking, ścieżek edukacyjnych, możliwość skorzystania z sauny, strefy workout, wiaty ogniskowej czy boiska do siatkówki plażowej oraz wypożyczenia kajaków, supów, rowerków czy łowienia ryb. To tutaj w sezonie czynne jest kąpielisko i organizowane są przeróżne imprezy dla całych rodzin.

2023 r. niewątpliwie był szczególny dla wodzisławskiej oświaty, o której wiele mówiło się w ogólnopolskich mediach. Przyjęta na początku 2022 r. Strategia rozwoju oświaty miasta Wodzisławia Śląskiego na lata 2022-2026, która zakłada m.in. odejście od 45-minutowych lekcji i proponuje, aby uczniowie cztery dni spędzali w szkolnych ławkach, a piątego dnia uczestniczyli w pracach projektowych, jest uznawana za przełomowe podejście do systemu edukacji. Zaplanowane zmiany, konieczne w czasach transformacji cyfrowej, mają bardzo wielu partnerów, a najważniejszymi z nich są uczniowie. To dla nich tworzymy system edukacji, a naszym priorytetem jest, aby po zakończeniu nauki w wodzisławskich szkołach byli osobami wyposażonymi w jak najlepsze kompetencje. Projekt jest ambitny. Jestem pewny, że dzięki determinacji i zaangażowaniu całego zespołu pedagogów, dyrektorów szkół, pracowników urzędu jesteśmy gotowi na te zmiany. Działamy. Idziemy w bardzo dobrym kierunku.

W ubiegłym roku w mieście uruchomiona została także hala produkcyjna lidera polskiego segmentu okien, firmy Eko-Okna. Fabryka już działa i na ten moment zatrudnia 1500 osób, przy czym docelowo zatrudnienie ma tam znaleźć aż 3000 pracowników. Każdego dnia halę produkcyjną o powierzchni aż 117 000 m kw. opuszcza 1500 produktów, które trafiają do różnych części świata (np. do Holandii, Niemiec, USA, Kanady). Wodzisław Śląski to miasto, w którym warto inwestować. Świadczy o tym nie tylko decyzja wspomnianej spółki o inwestycji w naszym mieście, ale także takich firm jak przykładowo InPost i Śląska Fabryka Okien KNS, które na miejsce swojego rozwoju wybrały tereny na wodzisławskich Olszynach. W tym miejscu warto również dodać, że w ostatnich miesiącach podpisaliśmy porozumienie z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, w ramach którego zobowiązaliśmy się do współpracy w zakresie aktywizacji gospodarczej terenów inwestycyjnych położonych w granicach administracyjnych miasta, objętych statusem specjalnej strefy ekonomicznej i zlokalizowanych w strefie inwestycyjnej Olszyny, o powierzchni ok. 21,5 ha.

W 2023 r. zyskaliśmy także lepszy dostęp do pociągów. To wszystko dzięki budowie nowego przystanku kolejowego Wodzisław Śląski Centrum, który zdecydowanie usprawnił komunikację w mieście. Wspomniana stacja, o której budowę długo zabiegaliśmy, stała się niezwykle ważnym elementem infrastruktury transportowej naszego miasta i regionu.

W roku minionym postawiliśmy także na budowanie wspólnoty przez kulturę, bo nic tak nie łączy ludzi jak właśnie ona. Nie byłoby Wodzisławia Śląskiego bez kultury i tworzących ją ludzi. W ciągu 12 miesięcy mieliśmy okazję bawić się na dobrze już znanych nam imprezach, tj. Wodzisławska Noc Świętojańska czy Najcieplejsze Miejsce na Ziemi – Reggae Festiwal, jak i zupełnie nowych formatach, jak cykl Dziewięć Dzielnic, Jedno Miasto, ARA!Fest czy Wodzisławski Festiwal Franciszkański. Dobrze dzieje się w mieście w tej sferze.

W Wodzisławiu Śląskim stawiamy mocno również na ekologię. Zmiany klimatu zachodzą w alarmującym tempie i to od naszych działań „tu i teraz” zależy przyszłość następnych pokoleń. Jeszcze wiele pracy przed nami, ale dzięki już podjętym działaniom w zakresie likwidacji niskiej emisji i poprawy jakości powietrza wartość średnioroczna pyłu zawieszonego PM10 w 2023 r. ani razu nie przekroczyła poziomu dopuszczalnego. W 2023 r. złożyliśmy kolejne aplikacje do projektów, programów, których celem było wsparcie wymiany źródeł ciepła. W naszym mieście prężnie działa także punkt konsultacyjno-informacyjny Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”, za pośrednictwem którego do Wojewódzkiego Funduszu wodzisławianie złożyli ponad 260 wniosków o dotację oraz wypełniono ok. 350 wniosków o płatność. Wspieramy także rozwój ekologicznej świadomości już od najmłodszych lat, m.in. prowadząc lokalną kampanię ekologiczną o nazwie „Tylko Bambiki i Boomerzy Nie Segregują, Dlatego Bejba, Sortuj Jak Trzeba!", wyposażając tyty pierwszoklasistów w materiały, których celem było podniesienie świadomości ekologicznej czy prowadząc lekcje w klasach wraz z Ekodoradcą. Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby Wodzisław Śląski był miastem wygody i zieleni.

Miniony rok przyniósł także wiele nowych wyzwań. W dużej mierze związane są one z systemem finansowania jednostek samorządu terytorialnego. W konsekwencji zmian podatkowych w ramach kolejnych odsłon Polskiego Ładu nastąpiło znaczące obniżenie efektywności udziałów w podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem jednego z podstawowych źródeł dochodów własnych jednostek samorządu lokalnego. W ostatnich miesiącach dochody samorządów spadały, a koszty funkcjonowania miasta i realizacji poszczególnych zadań rosły. Ten i inne czynniki mają niezaprzeczalny wpływ na to, w jak trudnym położeniu znalazły się samorządy w naszym kraju. Mówimy tu o trudnościach w krótkiej i długiej perspektywie. Jasne więc jest, że ów system finansowania gmin wymaga oczekiwanych radykalnych zmian.

Wskazane wyżej przedsięwzięcia to tylko niektóre z podjętych aktywności dla naszego miasta. O kolejnych zrealizowanych projektach, inwestycjach i inicjatywach dowiecie się Państwo z niniejszego opracowania. Lektura tego dokumentu przeprowadzi Państwa przez najważniejsze zagadnienia związane z funkcjonowaniem Wodzisławia Śląskiego. Na kolejnych stronach znajdują się zarówno ogólne informacje o mieście i samorządzie, jak i jego finansach, działaniach w zakresie kultury, edukacji, oświaty, pomocy społecznej, bezpieczeństwa i sportu czy aktywności jednostek organizacyjnych miasta.

W pracę na rzecz Wodzisławia Śląskiego każdego dnia angażuje się wiele osób, wodzisławianek i wodzisławian. Jak co roku chcę im gorąco podziękować za codzienne wysiłki zmierzające ku temu, by Wodzisław Śląski był coraz lepszym miejscem, z którego możemy być dumni. Żadne słowa nie będą w stanie wyrazić mojej wdzięczności dla Państwa aktywności. Dziękuję, że wspólnie nieustannie budujemy potencjał naszego pięknego Wodzisławia Śląskiego.

Jak co roku zapraszam Państwa do lektury Raportu o stanie miasta. Wierzę, że ten ważny dokument przekona Państwa, że Wodzisław Śląski jest przyjaznym miejscem do życia. Miastem, które dąży do dynamicznego rozwoju kulturalnego, gospodarczego i społecznego, a dobro mieszkańców zawsze stawia na pierwszym miejscu. Liczę, że to obszerne opracowane pomoże odpowiedzieć Państwu na pytanie, co działo się w mieście w 2023 r. oraz stanie się przyczynkiem do merytorycznego dialogu na temat tego, co dla nas, mieszkanek i mieszkańców Wodzisławia Śląskiego, jest najważniejsze.

Prezydent miasta Wodzisławia Śląskiego
Mieczysław Kieca

Raport o stanie miasta za rok 2023 znajdziesz TUTAJ.

Autor: red., redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności17 lipca 202417:04

NMNZ: zamknięcie parkingu przy MOSiR Centrum od 18 lipca

NMNZ: zamknięcie parkingu przy MOSiR Centrum od 18 lipca - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
wodzislaw-slaski.pl / fot. LOOK UP - Drone photography
Reklama
Aktualności18 lipca 202417:50

Obchody Święta Policji wodzisławskiego garnizonu

Obchody Święta Policji wodzisławskiego garnizonu  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Wodzisław Śląski
Aktualności17 lipca 202413:02

Wnioski o 300 plus cały czas wpływają. Wkrótce pierwsze wypłaty

Wnioski o 300 plus cały czas wpływają. Wkrótce pierwsze wypłaty - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska Regionalna Rzeczniczka Prasowa ZUS w województwie śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.