Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności13 czerwca 202410:09

Mandaty dla nieuczciwych kierowców i przewoźników. KAS kontroluje również czas pracy kierowców

Mandaty dla nieuczciwych kierowców i przewoźników. KAS kontroluje również czas pracy kierowców - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

Jednym z zadań funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej jest kontrola transportu drogowego. Kontrolowani posługiwali się cudzymi kartami kierowcy. Funkcjonariusze przeprowadzili kontrolę na autostradzie A1 i A4. Przedsiębiorcy oraz osobie zarządzającej transportem grożą najwyższe możliwe kary, jakie przewiduje Ustawa o transporcie drogowym.

Funkcjonariusze ze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach zajmują się nie tylko kontrolą transportów podlegającą ustawie SENT, ale również sprawdzaniem czasu pracy kierowców. W pierwszym tygodniu czerwca br. mundurowi przeprowadzili 5 kontroli czasu pracy kierowców, z czego w trakcie dwóch stwierdzono poważne naruszenia. Po pobraniu danych z kart kierowców oraz tachografów cyfrowych stwierdzono posługiwanie się cudzą kartą kierowcy.

Funkcjonariusze prowadzili czynności służbowe na autostradzie A4 w Żernicy (powiat gliwicki) oraz na A1 w Godowie (powiat wodzisławski). W pierwszej kontroli mundurowi wykryli, że prowadzący pojazd wykorzystywał cudzą kartę kierowcy przez 3 dni. Mężczyzna otrzymał mandat w wysokości 2 tys. zł, a wobec przedsiębiorstwa prowadzone jest postępowanie o wymierzenie 4,3 tys. zł kary.

W drugiej kontroli stwierdzono poruszanie się przy użyciu trzech kart kierowcy. Po rozmowie z funkcjonariuszami kierujący pojazdem przyznał się do wykorzystana dwóch kart na cudze nazwisko, natomiast funkcjonariuszom wydał kolejną kartę kierowcy, również na inne dane. Po weryfikacji danych z karty kierowcy oraz tachografu cyfrowego okazało się, że kierowca prowadził samochód przez 43 godziny bez wymaganych przerw. Mężczyzna otrzymał mandat w wysokości 2 tys. zł za posługiwanie się cudzymi kartami kierowcy. Wobec przedsiębiorstwa prowadzone jest postępowanie o wymierzenie maksymalnej kary 12 tys. zł, a zarządzającemu transportem 2 tys. zł kary.

Autor: KAS Katowice, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.