Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności13 czerwca 202422:22

Krwiodawcy z regionu docenieni za dar życia

Krwiodawcy z regionu docenieni za dar życia  - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

13 czerwca Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu zaprosiło honorowych dawców krwi z terenu swojej działalności do siedziby raciborskiej placówki, aby podziękować im za bezcenny dar krwi ratującej życie – tak samo, jak krew, wartości nie do kupienia i nie do zastąpienia.

Data spotkania nie jest przypadkowa, bo wiąże się z obchodami Światowego Dnia Krwiodawcy. Święto krwiodawców przypada 14 czerwca - w dzień urodzin austriackiego lekarza patologa i immunologa Karla Landsteinera, który w 1901 roku odkrył grupy krwi, za co w 1930 roku otrzymał Nagrodę Nobla. Święto zostało ustanowione w 2004 roku z inicjatywy kilku organizacji, na czele ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO).

Tego dnia wyrażane są podziw i szacunek wobec oddających bezinteresownie cząstkę siebie, aby ratować zdrowie i życie pacjentów w szpitalach. 

Centra Krwiodawstwa w Polsce, w tym RCKiK w Raciborzu, korzystają w tym czasie z okazji, aby wręczyć osobom wyróżniającym się regularnymi donacjami, które oddały co najmniej 20 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej składników, odznaczenia „Honorowy Dawca Krwi-Zasłużony dla Zdrowia Narodu” nadane przez Ministra Zdrowia.

To niezwykle ważne i prestiżowe odznaczenie przyznawane honorowym dawcom krwi w uznaniu wybitnych zasług na rzecz ratowania ludzkiego życia i zdrowia oraz aktywności w ruchu honorowego krwiodawstwa.

Tak było i podczas dzisiejszej uroczystości. Odznaczenia i legitymacje potwierdzające fakt ich nadania wręczono 42. krwiodawcom, co odbyło się w obecności pozostałych zaproszonych gości – przedstawicieli Polskiego Czerwonego Krzyża.

Odebrali je:
Balas Krzysztof Andrzej
Bierawski Rafał Artur
Bujar Krzysztof
Dobrucki Radosław
Firlej Tomasz Paweł
Franiczek Robert Piotr
Kiełkowski Marek Zdzisław
Kobrzyński Marcin
Kosek Dariusz Maksymilian
Kowalski Adrian Łukasz
Lisiewicz Damian
Machnik Grzegorz Adam
Marasek Mariusz
Marek Marcin Dawid
Markowski Marek
Michalik Łukasz
Mrowiec Dawid Krzysztof
Mucha Marcin Piotr
Mysakowicz Dawid
Naczelnik Bartosz Marek
Nalepka Mariusz Grzegorz
Niegluj Robert Damian
Nowak Wojciech
Piecha Jan
Plutka Roman
Rąpała Grzegorz Marcin
Rolnik Mariusz Łukasz
Rongiers Aleksander Jerzy
Rusnak Eugeniusz Józef
Salamon Krzysztof
Skaba Eryk Zygfryd
Skowroński Marek
Stanek Adam
Stęchły Tomasz Łukasz
Szymkowiak Damian
Śmiech Janusz
Świerczek Artur Rafał
Świerczek Marcin Jan
Tomski Jakub Andrzej
Witek Józefa Maria
Witkowski Zbigniew
Wyglenda Martin Eugeniusz

Kolejnym istotnym punktem uroczystości było wręczenie podziękowania Ryszardowi Małeckiemu – krwiodawcy, który dla ratowania ludzkiego zdrowia i życia ma za sobą oddanie ponad 105 litrów krwi i osocza.

Uhonorowanym odznaczeniami i wyróżnionym pogratulowano zaangażowania i ofiarności w niesienie pomocy potrzebującym. Jak dobrze wiemy, natłok codziennych zajęć wielu z nas dyktuje konieczność hierarchizacji zadań. Tym bardziej, w tym czasie RCKiK w Raciborzu docenia wkład wszystkich osób, dla których to idea honorowego krwiodawstwa zajmuje miejsce przed innymi. Szczególne słowa uznania adresowane są do przedstawicieli Polskiego Czerwonego Krzyża za edukację młodych ludzi i zapewnianie im dostępu do wiedzy nt. krwi i jej oddawania podczas prelekcji w szkołach, co skutkuje pozyskiwaniem nowych dawców krwi, a także do klubów honorowych dawców krwi organizujących wyjazdowe akcje krwiodawstwa, bez których zabezpieczanie potrzeb chorych i szpitali nie byłoby możliwe. To zasadnicze czynniki, decydujące o tym, że nie tylko krwiodawcy, ale i osoby angażujące się w propagowanie szczytnej idei, są filarem dla krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Działalność na tym gruncie powinna być doceniana, zwłaszcza że pomimo ogromnego postępu medycyny wciąż nie udało się wytworzyć substancji będącej odpowiednikiem ludzkiej krwi. Nie bez powodu tkanka ta nazywana jest najcenniejszym darem - jedynym jej źródłem są inni ludzie. Spotkanie było także okazją do złożenia życzeń i skierowania słów wdzięczności do wszystkich honorowych dawców krwi za pośrednictwem lokalnych mediów oraz zrobienia pamiątkowych zdjęć.

Autor: RCKiK, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.