Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności14 czerwca 202412:16

Nowoczesny sprzęt trafił na służbę do strażaków

Nowoczesny sprzęt trafił na służbę do strażaków - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

Powiatowy Magazyn Zarządzania Kryzysowego wzbogacił się o kolejny potrzebny sprzęt ratunkowy o wartości około 130 tys. zł. Tradycyjnie został on przekazany na użytek strażaków tak, aby był wykorzystywany w służbie na rzecz ratowania ludzkiego życia i zdrowia oraz dobytku.

Nakładem ponad 107 tys. zł z budżetu Powiatu Wodzisławskiego zakupiono na stan Powiatowego Magazynu Zarządzania Kryzysowego urządzenie kontrolne do obsługi serwisowej sprzętu ochrony dróg oddechowych Labtec PRO Light z przyłączami do badania aparatów Honeywell oraz przyłączami do badania aparatów Interspiro. Urządzenie to już służy zapewnieniu bezpieczeństwa strażaków z wodzisławskiej Komendy Powiatowej PSP, jest jest niezbędny dla prawidłowego przygotowania do działań sprzętu ochrony dróg oddechowych.

Aparaty powietrzne umożliwiają pracę strażaków w strefie zadymienia oraz w innych miejscach, gdzie nie ma możliwości oddychania powietrzem atmosferycznym (strefy skażone, toksyczne lub o zaniżonej zawartości tlenu). Każdy aparat powietrzny, zgodnie z zasadami bezpiecznego użytkowania (wymaganiami wydawanymi przez producentów), musi przechodzić przeglądy i inspekcje techniczne na urządzeniu testowym: przeglądy doraźne – po każdym użyciu, bez znaczenia czy są to ćwiczenia czy też działania ratowniczo-gaśnicze, przeglądy roczne oraz tzw. przeglądy główne – minimum co 5 lat. Dodatkowo, testy sprawności wymagane są po każdej czynności serwisowej, np. wymianie uszczelek, przewodów, manometru.

Biorąc pod uwagę fakt, że takie wyposażenie, jak aparaty powietrzne i maski do tych aparatów są używane w rutynowej służbie strażackiej, w trosce o bezpieczeństwo strażaków zaistniała potrzeba zakupu takiego urządzenia.

Kolejnym specjalistycznym sprzętem, jaki w ostatnim okresie trafił do wodzisławskich strażaków, jest wentylator akumulatorowy Ramfan 18V kompatybilny z akumulatorami Milwaukee. Urządzenie sprawdza się podczas oddymiania w pomieszczeniach lub małych obiektach mieszkalnych. Wentylator jest też kompatybilny z komercyjnymi bateriami stosowanymi w ręcznych elektronarzędziach. Dzięki nowemu rozwiązaniu można podczas korzystania z wentylatora korzystać z akumulatorów, które używane są do zasilania elektronarzędzi będących na wyposażeniu jednostek OSP czy PSP. Dzięki możliwości wymiany baterii zapewniona została możliwość prowadzenia nieprzerwanej wentylacji, co szczególnie ważne podczas akcji ratowniczych. Wentylator kosztował 22,6 tys. zł.

Podobnie jak urządzenie kontrolne do obsługi sprzętu ochrony dróg oddechowych wentylator nie zalega na półkach Powiatowego Magazynu Zarządzania Kryzysowego, lecz jest wykorzystywany w codziennej służbie.

Autor: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.