Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności24 czerwca 202416:47

Błękitno-zielona Infrastruktura. Ruszył nabór wniosków

Błękitno-zielona Infrastruktura. Ruszył nabór wniosków - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

Celem Programu jest podniesienie poziomu ochrony przed skutkami zmian klimatu poprzez zwiększenie retencji wód opadowych i roztopowych oraz zastosowanie nowoczesnych i efektywnych rozwiązań służących ograniczeniu zużycia wody, przeciwdziałaniu suszy, zatrzymaniu wody deszczowej w miejscu opadu, w tym rozwój błękitno-zielonej infrastruktury. W ramach Projektu mogą być dofinansowane następujące przedsięwzięcia: systemy zrównoważonego gospodarowania wodami opadowymi, instalacje do zbierania i wykorzystania wód deszczowych i roztopowych, błękitno-zielona infrastruktura (w tym zielone dachy, zielone przystanki, ogrody deszczowe, ogrody wertykalne, żyjące ściany, zbiorniki retencyjne naziemne i podziemne, adaptacja istniejących zbiorników, rowy bioretencyjne, likwidacja nawierzchni nieprzepuszczalnych).

„Błękitno-zielona Infrastruktura” skierowana jest do osób prawnych posiadających tytuł prawny do nieruchomości, dotyczącej inwestycji objętej wnioskiem w ramach niniejszego Programu lub jednostki samorządu terytorialnego działające w imieniu osób fizycznych posiadających tytuł prawny do nieruchomości dotyczący inwestycji objętych wnioskiem.

Fundusz zakłada 10. mln budżet na realizację programu, z czego 5 mln zł w formie dotacji (na rok 2024 zabezpieczono 500 tyś. zł, na 2025 rok - 2 mln zł i 2,5 mln zł na rok 2026) i 5 mln zł w formie pożyczki, przy czym dopuszcza się możliwość zwiększenia puli środków.

Nabór wniosków w ramach Projektu rusza 24 czerwca 2024 roku i realizowany będzie do 31 października 2025 roku lub do wyczerpania alokacji środków. Zadania można realizować i rozliczać do końca października 2026 roku.

Ważna informacja!
Fundusz nie przyznaje pomocy finansowej na realizację zadań, które zostały zakończone przed datą złożenia wniosku o ich dofinansowanie, a w rozliczeniu środków uwzględniane będą tylko i wyłącznie wydatki poniesione po dacie złożenia wniosku. 

Wnioski wraz z Regulaminem do programu znajdują się na stronie WFOŚiGW w Katowicach.

„Serdecznie zachęcam do udziału w programie „Błękitno-zielona Infrastruktura”, który jest kontynuacją zeszłorocznego Programu Pilotażowego „Zielono-niebieska Infrastruktura”.

Samorządy w ramach przyznanych środków mogą realizować zadania związane z zabezpieczeniem wód opadowych i roztopowych, które są bardzo ważne dla zrównoważonej gospodarki wodnej. Pamiętać należy, że ochrona środowiska to nie tylko ochrona atmosfery.” – zachęca Mateusz Pindel, Prezes WFOŚiGW w Katowicach.

wfoigw_katowice_grafika_bkitno_zielona_infrastruktura

Autor: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.