Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności9 lipca 202413:43

Uwaga! Służby meteo ostrzegają przed upałem

Uwaga! Służby meteo ostrzegają przed upałem - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy w Krakowie wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałem dla powiatu wodzisławskiego. Ostrzeżenie obowiązuje do jutra, 10 lipca, do godz. 20:30.

Prognozowane są upały. Maksymalna temperatura we wtorek, 9 lipca, wyniesie od 28°C do 31°C, a w środę, 10 lipca, od 31°C do 34°C. Minimalna temperatura w nocy będzie się wahać od 18°C do 22°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 80%.

Jak radzić sobie z upałami: praktyczne wskazówki

Wysokie temperatury mogą być niebezpieczne dla zdrowia, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak radzić sobie z upałami. Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą przetrwać gorące dni.

1. Nawadniaj się regularnie
Picie dużej ilości wody jest kluczowe podczas upałów. Unikaj napojów zawierających alkohol, kofeinę i duże ilości cukru, które mogą prowadzić do odwodnienia. Wodę warto pić regularnie, nie czekając na uczucie pragnienia.

2. Unikaj ekspozycji na Słońce
Stosuj zasady unikania bezpośredniej ekspozycji na słońce w godzinach największego nasłonecznienia, czyli między 10:00 a 16:00. Jeśli musisz wyjść na zewnątrz, staraj się przebywać w cieniu.

3. Ubieraj się odpowiednio
Noszenie lekkiej, przewiewnej odzieży w jasnych kolorach pomaga utrzymać ciało w chłodzie. Warto także nosić kapelusz lub czapkę z daszkiem oraz okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV.

4. Stosuj filtry przeciwsłoneczne
Nakładaj na skórę kremy z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim współczynniku ochrony (SPF), aby zapobiec poparzeniom słonecznym. Pamiętaj, aby ponawiać aplikację co kilka godzin, szczególnie po kąpieli w wodzie.

5. Zadbaj o odpowiednie warunki w domu
Utrzymuj chłodne warunki w domu. Zamykaj okna i zasłony w ciągu dnia, aby zatrzymać ciepło na zewnątrz. W nocy, gdy temperatura spada, otwórz okna, aby przewietrzyć pomieszczenia. W razie potrzeby korzystaj z wentylatorów lub klimatyzacji.

6. Ogranicz wysiłek fizyczny
Podczas największych upałów ogranicz intensywne ćwiczenia fizyczne. Jeśli musisz ćwiczyć, rób to wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, gdy jest chłodniej.

7. Bądź świadomy objawów pzegrzania
Znajomość objawów przegrzania ciała, takich jak bóle głowy, zawroty głowy, nudności, przyspieszone tętno i skurcze mięśni, może pomóc w szybkiej reakcji na niebezpieczne sytuacje. W razie wystąpienia takich objawów, natychmiast udaj się w chłodne miejsce, pij wodę i odpocznij.

8. Pomagaj innym
Zwracaj uwagę na osoby szczególnie narażone na skutki upałów, takie jak dzieci, osoby starsze i przewlekle chore. Upewnij się, że mają odpowiednią opiekę i są odpowiednio nawodnione.

9. Korzystaj z publicznych miejsc chłodzenia
Jeśli w domu nie masz klimatyzacji, skorzystaj z publicznych miejsc chłodzenia, takich jak centra handlowe, biblioteki czy baseny. Spędzanie czasu w takich miejscach może pomóc obniżyć temperaturę ciała.

10. Planuj posiłki lekko
Jedz lekkie posiłki, unikając ciężkich i gorących potraw, które mogą dodatkowo podnosić temperaturę ciała. Spożywaj świeże owoce i warzywa, które są nie tylko zdrowe, ale również pomagają nawodnić organizm.

Podsumowanie

Radzenie sobie z upałami wymaga przede wszystkim rozsądku i stosowania się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. Regularne nawadnianie, unikanie słońca, odpowiednia odzież i świadomość objawów przegrzania to kluczowe elementy, które pomogą przetrwać gorące dni bez uszczerbku na zdrowiu. Bądźmy odpowiedzialni za siebie i innych, aby cieszyć się latem w pełni.

Autor: opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.