Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności3 grudnia 202423:46

Targi informacyjne dla osób z niepełnosprawnościami za nami

Targi informacyjne dla osób z niepełnosprawnościami za nami - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

We wtorek, 3 grudnia, z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim zorganizowało pierwsze w regionie targi informacyjne dedykowane osobom z niepełnosprawnościami. Wydarzenie, które odbyło się w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim, przyciągnęło zarówno osoby z niepełnosprawnościami, jak i ich opiekunów oraz przedstawicieli różnych instytucji.

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami – chwila refleksji i działania

Obchodzony corocznie 3 grudnia Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami został ustanowiony w 1992 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Jego celem jest podkreślenie problemów, z jakimi mierzą się osoby z niepełnosprawnościami, a także promocja ich praw do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym. Targi w Wodzisławiu Śląskim były doskonałym przykładem działań na rzecz tej misji.

Bogata oferta wsparcia i informacji

W targach uczestniczyły 24 podmioty – zarówno publiczne, jak i prywatne oraz organizacje pozarządowe. Dzięki ich obecności odwiedzający mogli w jednym miejscu zdobyć kompleksową wiedzę na temat dostępnych form wsparcia, takich jak:

• Uprawnienia z ZUS – w tym świadczenia rentowe i rehabilitacyjne.
• Orzecznictwo o niepełnosprawności – omówienie procedur i kryteriów kwalifikacji.
• Dofinansowania z NFZ i PFRON – dotyczące sprzętu medycznego, rehabilitacyjnego oraz wsparcia technicznego.
• Wsparcie energetyczne – dla osób korzystających z respiratorów i koncentratorów tlenu.
• Lokalne inicjatywy i oferty stowarzyszeń – takich jak wodzisławskie Amazonki czy Wodzisławski Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Wydarzenie było także okazją do podziwiania świątecznego rękodzieła przygotowanego przez uczestników warsztatów terapii zajęciowej i innych placówek wsparcia. Te wyjątkowe prace odzwierciedlały kreatywność oraz zaangażowanie osób z niepełnosprawnościami w aktywności artystyczne i społeczne.

Goście honorowi i wsparcie samorządu

W targach udział wzięli m.in. starosta wodzisławski Leszek Bizoń oraz Arkadiusz Skowron, członek zarządu powiatu odpowiedzialny za pomoc społeczną. Ich obecność podkreślała wagę i znaczenie wydarzenia w kontekście polityki społecznej powiatu.

Bezpośredni kontakt i zindywidualizowane wsparcie

Jednym z kluczowych elementów targów była możliwość bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami instytucji i organizacji. W ciągu czterech godzin trwania wydarzenia uczestnicy mogli zadawać pytania i otrzymać szczegółowe odpowiedzi, dostosowane do ich indywidualnych potrzeb.

Jak zauważyli organizatorzy, dostęp do rzetelnej i sprawdzonej informacji to jeden z kluczowych elementów wsparcia, które pomaga osobom z niepełnosprawnościami oraz ich rodzinom w pokonywaniu codziennych trudności.

Podsumowanie i plany na przyszłość

Pierwsza edycja targów spotkała się z dużym zainteresowaniem, co daje nadzieję na kontynuację tego typu inicjatyw w przyszłości. Dzięki takim wydarzeniom osoby z niepełnosprawnościami mają szansę lepiej zrozumieć swoje prawa, skorzystać z dostępnych możliwości wsparcia oraz nawiązać kontakty z organizacjami i instytucjami, które mogą pomóc im w codziennym życiu.

Targi informacyjne w Wodzisławiu Śląskim to przykład, jak poprzez lokalne działania można budować społeczeństwo bardziej otwarte i wspierające dla wszystkich jego członków.

Autor: opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności16 marca 202611:15

Zmiany na linii 53 Wodzisławskiej Komunikacji Powiatowej

Zmiany na linii 53 Wodzisławskiej Komunikacji Powiatowej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Kultura i Edukacja16 marca 202615:08

Tradycja i smak Wielkanocy w Czyżowicach. Pokaz Stołów KGW przyciągnął tłumy [FOTO]

Tradycja i smak Wielkanocy w Czyżowicach. Pokaz Stołów KGW przyciągnął tłumy [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Gorzyce:

W niedzielę, 15 marca 2026 roku w Ośrodku Kultury w Czyżowicach odbył się barwny i pełen tradycji Pokaz Stołów Wielkanocnych Kół Gospodyń Wiejskich. Wydarzenie zgromadziło aż 22 reprezentacje KGW z regionu, które zaprezentowały zarówno regionalne potrawy świąteczne, jak i rękodzieło oraz wielkanocne dekoracje. Patronat nad imprezą objął starosta powiatu wodzisławskiego, Leszek Bizoń.

opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności17 marca 202619:47

Food Fest wraca do Wodzisławia. Trzy dni pełne smaków na rynku

Food Fest wraca do Wodzisławia. Trzy dni pełne smaków na rynku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Kacper Kołaczkowski
Reklama
Aktualności17 marca 202620:03

Obowiązkowa deratyzacja w Wodzisławiu. Sprawdź, co musisz zrobić

Obowiązkowa deratyzacja w Wodzisławiu. Sprawdź, co musisz zrobić - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski
Telegraf17 marca 202608:44

Posadź las z leśnikiem

Posadź las z leśnikiem  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
informacja prasowa
Kultura i Edukacja17 marca 202619:55

Irena Małysa odwiedzi Godów. Wyjątkowe wydarzenie w bibliotece

Irena Małysa odwiedzi Godów. Wyjątkowe wydarzenie w bibliotece - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UG Godów, fot. FB/Irena Małysa strona autorska
Reklama
Reklama
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.