Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności27 grudnia 202416:02

Bezpieczny Sylwester i Nowy Rok. Ostrożnie obchodź się z fajerwerkami

Bezpieczny Sylwester i Nowy Rok. Ostrożnie obchodź się z fajerwerkami - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

Już niedługo zabawa sylwestrowa, wielkie odliczanie do Nowego Roku, huk petard oraz toasty. Jeśli już zdecydujemy się na używanie wyrobów pirotechnicznych pamiętajmy, że tylko w połączeniu z zachowaniem szczególnej ostrożności i przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa, będziemy mogli cieszyć się nadchodzącym Nowym 2025 Rokiem.

Bezpieczeństwo nasze i najbliższych w dużej mierze zależy od nas samych. Niestety niewłaściwe używanie środków pirotechnicznych potrafi poważnie zagrozić naszemu zdrowiu lub życiu, a także być przyczyną pożarów. Bądźmy odpowiedzialni!

Dokonując zakupu wyrobów pirotechnicznych zróbmy to w przemyślany sposób:

• kupujmy fajerwerki, petardy i sztuczne ognie w sprawdzonych sklepach, a nie w przygodnych miejscach, gdyż przepisy bardzo ściśle określają wymogi bezpieczeństwa sprzedaży i magazynowania wyrobów pirotechnicznych m.in. na wyodrębnionych stoiskach, bez możliwości sprzedaży samoobsługowej,
• zwracajmy uwagę czy opakowanie produktu nie nosi śladów uszkodzeń czy deformacji,
• wyroby pirotechniczne dopuszczone do sprzedaży powinny posiadać instrukcję w języku polskim określającą zasady bezpiecznego użytkowania, numer katalogowy produktu, nazwę i adres producenta lub nazwę importera, znak dopuszczenia produktu do sprzedaży CE oraz czterocyfrowy numer rozpoznawczy poprzedzony literami UN, a na opakowaniu powinna być także podana data ważności produktu,
• pamiętajmy, że sprzedaż osobom niepełnoletnim fajerwerków lub petard jest przestępstwem i każdy, kto dopuszcza się takiego czynu, podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch. Informujmy Policję o handlowcach, którzy sprzedają je dzieciom, gdyż może to uchronić najmłodszych, którzy często padają ofiarami nieumiejętnego obchodzenia się z fajerwerkami.

Podczas używania fajerwerków pamiętajmy:

• o obowiązującym w Polsce zakazie używania petard oraz innych środków pirotechnicznych w miejscach publicznych, z wyłączeniem ograniczeń w dniach 31 grudnia i 1 stycznia każdego roku. Nie oznacza to jednak, że w tych dniach istnieje dowolność, bowiem używanie przedmiotów zawierających wyroby pirotechniczne np. niezgodnie z przeznaczeniem może spowodować szereg negatywnych konsekwencji i to nie tylko prawnych, ale przede wszystkim zdrowotnych,
• o zachowaniu szczególnej ostrożności i nie używaniu fajerwerków w grupie lub pobliżu innych osób i w miejscach, w których mogą one spowodować pożar. Wybuchająca nagle petarda nie tylko może spowodować oparzenia rąk i twarzy, ale także poważniejsze uszkodzenia ciała,
• by nie pozwalać dzieciom na odpalanie wyrobów pirotechnicznych, nawet jeśli bardzo o to proszą ! Przypilnuj, by trzymały się z dala od miejsca odpalania fajerwerków. Wyroby pirotechniczne mogą być używane jedynie przez osoby dorosłe,
• by nie podchodzić do niewybuchów i ponownie próbować je odpalać. Nie wolno również demontować i rozkładać poszczególnych części wyrobów pirotechnicznych, kierować nieodpalonych fajerwerków w stronę inną niż do góry, stawiać fajerwerków odwrotnie niż jest to wskazane na etykiecie, wrzucać do ogniska.

Warto pamiętać i być świadomym, że nie dla wszystkich odgłosy wybuchów środków pirotechnicznych są dobrą zabawą:

• nie zapomnijmy, że huk petard niepokoi zwierzęta, które mogą negatywnie odczuwać skutki ich używania, a wręcz może narażać je na cierpienie. Wiedząc jak reagują w takich sytuacjach zadbajmy, by nie odczuwały dyskomfortu związanego z tą wyjątkową nocą i w miarę możliwości chrońmy naszych czworonożnych milusińskich przed dokuczliwymi odgłosami wystrzałów, gdyż stres u zwierząt czasami objawia się ich paniczną ucieczką,
• pamiętajmy także, że wśród nas są osoby starsze czy chore, u których nadmierny hałas może wywoływać strach, dyskomfort czy po prostu zakłócać wypoczynek.

Pamiętajmy, że ograniczenia w używaniu fajerwerków wprowadzają zarówno przepisy kodeksu wykroczeń, jak i prawa lokalnego, w postaci uchwał rad gmin czy zarządzenia wojewody.

Zadbajmy wspólnie o to, aby sylwestrowa noc i początek Nowego Roku był dla nas wszystkich, bezpieczny i szczęśliwy. Bądźmy odpowiedzialni!

Autor: policja.pl, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności11 listopada 202512:28

Jedna osoba poszkodowana w pożarze domu w Rydułtowach

Jedna osoba poszkodowana w pożarze domu w Rydułtowach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rydułtowy:

W poniedziałkowe przedpołudnie, 10 listopada, służby ratunkowe zostały wezwane do pożaru, jaki wybuchł w jednym z domów jednorodzinnych przy ulicy Traugutta w Rydułtowach. Zgłoszenie wpłynęło około godziny 10:25.

red., fot. FB/Ochotnicza Straż Pożarna "Radoszowy" w Rydułtowach
Reklama
Sport11 listopada 202521:36

Unia Racibórz pokonała Czarnych Gorzyce. Przy Srebrnej polała się krew! [FOTO i WIDEO]

Unia Racibórz pokonała Czarnych Gorzyce. Przy Srebrnej polała się krew! [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Gorzyce:

W meczu klasy okręgowej pomiędzy Unią Racibórz a Czarnymi Gorzyce nie zabrakło emocji, zwrotów akcji i walki do samego końca. Spotkanie rozegrane na stadionie przy Srebrnej dostarczyło kibicom wielu wrażeń, a gospodarze sięgnęli po cenne trzy punkty, które pozwoliły im zbliżyć się do ligowej czołówki.

(greh)
Sport11 listopada 202523:49

Święto Niepodległości na sportowo [WYNIKI I TABELE]

Święto Niepodległości na sportowo [WYNIKI I TABELE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

W Narodowe Święto Niepodległości nie brakowało sportowych emocji. Większość z nich dostarczyły rozgrywki piłkarskie na szczeblu od II ligi do B klasy Podokręgów Racibórz i Rybnik. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Aktualności12 listopada 202511:45

Pszów uczcił Narodowe Święto Niepodległości [FOTO]

Pszów uczcił Narodowe Święto Niepodległości [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pszów:

11 listopada Pszów przybrał biało-czerwone barwy. W całym mieście powiewały flagi narodowe, a w miejscach pamięci złożono kwiaty, oddając hołd tym, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę.

UM Pszów
Reklama
Aktualności12 listopada 202511:22

Odwołany spektakl w Wodzisławskim Centrum Kultury

Odwołany spektakl w Wodzisławskim Centrum Kultury - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: WCK
Kultura i Edukacja12 listopada 202510:47

Placówki oświatowe powiatu włączyły się w akcję Szkoła do hymnu

Placówki oświatowe powiatu włączyły się w akcję Szkoła do hymnu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.