Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności26 marca 202514:33

80 rocznica wyzwolenia Wodzisławia Śląskiego

80 rocznica wyzwolenia Wodzisławia Śląskiego - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

26 marca 1945 roku – ta data dla mieszkańców Wodzisławia jest znacząca. To właśnie w tym dniu po miesiącach ciężkich walk Niemcy zostali wyparci z miasta przez czechosłowackie i radzieckie wojska. Wielu poległo – wojskowych i cywilów. Starówkę doszczętnie zniszczono. Ale wojna została zakończona. Wspominając te dni Muzeum w Wodzisławiu Śląskim zaprasza na wystawę plenerową na rynku.

Na 12 planszach muzealnicy zgromadzili zdjęcia i historię odrodzenia miasta po działaniach wojennych. Wystawa pod tytułem „Wodzisław Śląski. Jak Feniks z popiołów...80 lat od zakończenia wojny” będzie dostępna na rynku do końca maja. – Wodzisław jeszcze nigdy w swojej historii nie został tak doświadczony działaniami wojennymi, jak podczas II wojny światowej. Bardzo szybko doszło do działań, które wywołały taki potencjał społeczny, że centrum odbudowało się, a potencjał Wodzisławia rósł z roku na rok. Można powiedzieć, że miasto odrodziło się jak Feniks z popiołów - mówi Sławomir Kulpa, dyrektor wodzisławskiego muzeum.

Rok 1945 w Wodzisławiu

Pierwsze naloty na Wodzisław rozpoczęły się w lutym 1945 roku. Wojska Wermachtu zaciekle broniły niemieckiego Zagłębia Ostrawsko-Karwińskiego i miejscowych kopalń. Były to bowiem punkty strategiczne dla niemieckiego przemysłu. Z jednej strony barykady stanęła niemiecka 1. Armia Pancerna pod dowództwem gen. Ernsta Sielera, z drugiej radziecki IV. Front Ukraiński pod dowództwem gen. Iwana Pietrowa oraz 38. Armia gen. Kiryła Moskalenki.

Starówka stała się miejscem, w którym stacjonowały wojska niemieckie. Wzniesiono barykady, zasieki, okopy, a tereny pod miastem zalano. Trwały naloty bombowe i ostrzały artyleryjskie. Pozytywny finał miał miejsce 26 marca 1945 roku. To wtedy czechosłowacka brygada pancerna wspomagana radziecką dywizją piechoty odparła niemiecki atak. Straty jednak były ogromne: Zginęło w sumie ponad 5800 ludzi. Podobne straty zanotowała strona niemiecka. W centrum miasta pochowano co najmniej 386 żołnierzy Armii Czerwonej i 287 żołnierzy niemieckich. Oprócz żołnierzy zginęło też 70 cywilów. Wodzisławska starówka w 80% została zniszczona.

Odbudowa miasta

Po wyzwoleniu mieszkańcy szybko przystąpili do pracy. Powstał Komitet Odbudowy Miasta, który najpierw postawił na nogi kościół parafialny, potem szpital powiatowy, dom starców, ośrodek zdrowia, sąd grodzki, Komunalną Kasę Oszczędnościową, pocztę i siedzibę ratusza, czyli dzisiejszy Pałac Dietrichsteinów.

Co stało się ze zniszczoną starówką? W całości została przejęta przez miasto, a następnie wyburzono resztki domów i kamienic. Architektem nowego, wodzisławskiego rynku był dr Franciszek Maurer, późniejszy profesor Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W swoim projekcie autor czerpał historyczne wzorce z architektury renesansowej i klasycyzmu. Symboliczny koniec odbudowy miasta to rok 1963. Wówczas po wielu staraniach udało się odbudować pofranciszkański kościół pw. Świętej Trójcy.

- Od 80 lat żyjemy w czasach względnego spokoju i wielu z nas nie wyobraża sobie jakich spustoszeń może dokonać wojna. Dlatego plenerowa wystawa jest przede wszystkim przesłaniem dla nas - osób, które nie doświadczyły wojny, które mówi, że o pokój trzeba ciągle walczyć. Spójrzmy na prezentowane na wystawie zdjęcia i pamiętajmy co może się stać gdy ludzie znajdą się w konflikcie – dodaje dyrektor Kulpa.

Autor: Muzeum w Wodzisławiu Śląskim , redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport26 kwietnia 202623:02

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Sportowych emocji w miniony weekend nie brakowało. Najwięcej z nich dostarczyli piłkarze z regionu grający od IV ligi do C klasy Podokręgów Racibórz i Rybnik. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Aktualności27 kwietnia 202612:22

Utrudnienia w Wodzisławskim Centrum Kultury. Prace przy wejściu głównym

Utrudnienia w Wodzisławskim Centrum Kultury. Prace przy wejściu głównym - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Agnieszka Maciejewska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 kwietnia 202611:20

Biuro Rzecznika Konsumentów zamknięte. Sprawdź, gdzie szukać pomocy

Biuro Rzecznika Konsumentów zamknięte. Sprawdź, gdzie szukać pomocy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Aktualności28 kwietnia 202610:42

Nowa jakość na bocznej Strażackiej. Mieszkańcy Kokoszyc zyskali bezpieczniejszą drogę

Nowa jakość na bocznej Strażackiej. Mieszkańcy Kokoszyc zyskali bezpieczniejszą drogę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. ZDM Wodzisław Śląski
Sport28 kwietnia 202610:54

Medale dla Akademii Top Team. Udany start w zawodach SOLT w Opolu

Medale dla Akademii Top Team. Udany start w zawodach SOLT w Opolu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Akademia Sportowa Top Team
Kultura i Edukacja28 kwietnia 202611:08

Uczniowie z Wodzisławia na międzynarodowej scenie. SP nr 16 znów w Turcji [FOTO]

Uczniowie z Wodzisławia na międzynarodowej scenie. SP nr 16 znów w Turcji [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. SP 16
Reklama
Aktualności28 kwietnia 202613:18

Od lampowych odbiorników po współczesność. Niezwykła wystawa w bibliotece w Godowie

Od lampowych odbiorników po współczesność. Niezwykła wystawa w bibliotece w Godowie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UG Godów, fot. poglądowe/AI
Aktualności28 kwietnia 202613:03

Patriotyczne obchody 3 Maja w regionie. Sprawdź harmonogram wydarzeń

Patriotyczne obchody 3 Maja w regionie. Sprawdź harmonogram wydarzeń - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.