Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności31 marca 202510:57

Czas na wiosenną deratyzację

Czas na wiosenną deratyzację - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

Urząd Miasta Wodzisławia Śląskie przypomina o obowiązku wiosennej deratyzacji. Jej głównym celem jest zapobieganie chorobom zakaźnym przenoszonym na ludzi i zwierzęta przez gryzonie.

Obowiązek przeprowadzenia wiosennej deratyzacji wynika z „Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Wodzisławia Śląskiego”, przyjętego Uchwałą Nr XXII/175/20 Rady Miejskiej Wodzisławia Śląskiego z dnia 27 maja 2020 r., z późniejszymi zmianami.

Zgodnie z § 23 Regulaminu obowiązkowej deratyzacji podlegają obszary zabudowane budynkami wielolokalowymi, zabudowane obiektami i magazynami wykorzystywanymi odpowiednio do przetwórstwa, przechowywania lub składowania produktów rolno-spożywczych, zabudowane obiektami handlowymi i usługowymi branży spożywczej i gastronomicznej. Deratyzację w wyżej wskazanych obszarach należy przeprowadzić dwukrotnie w ciągu roku, w okresach: wiosennym – marzec/kwiecień oraz jesiennym – wrzesień/październik.

Obowiązek przeprowadzenia deratyzacji spoczywa na właścicielach nieruchomości, rozumianych także jako współwłaściciele, użytkownicy wieczyści, jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu oraz inne podmioty władające nieruchomościami.

W ramach przeprowadzonej deratyzacji osoby władające nieruchomością mają obowiązek zakupienia i wyłożenia preparatów deratyzacyjnych, zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Preparaty należy wyłożyć na ścieżkach przemieszczania się gryzoni i w miejscach ich żerowania. Miejsca wyłożenia preparatów należy odpowiednio oznakować napisem „UWAGA TRUCIZNA” i zabezpieczyć przed dostępem zwierząt domowych, kotów wolno żyjących i ptactwa. W czasie trwania deratyzacji powinno się monitorować pobieranie wyłożonych preparatów deratyzacyjnych i na bieżąco uzupełniać ich ubytek. Po zakończeniu deratyzacji preparaty należy usunąć. Wykonanie deratyzacji można zlecić wyspecjalizowanej firmie.

Właściciel nieruchomości, który nie wykonuje obowiązków określonych w Regulaminie, podlega karze grzywny, zgodnie z art. 10 ust. 2a ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, (tj. Dz. U. 2024, poz.399).

Potwierdzeniem wywiązania się z obowiązku, podczas kontroli Straży Miejskiej w Wodzisławiu Śląskim, będzie paragon za zakup preparatu na gryzonie lub rachunek za przeprowadzenie deratyzacji przez specjalistyczną firmę.

Autor: red., redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności12 grudnia 202513:23

Wypadek na Kokoszyckiej zakończył się tragedią. 72-latka zmarła w szpitalu

Wypadek na Kokoszyckiej zakończył się tragedią. 72-latka zmarła w szpitalu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Wodzisław Śląski:

Wodzisławscy policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło w czwartek na ulicy Kokoszyckiej. W wyniku zderzenia bmw z oplem jeden z samochodów zjechał na chodnik i potrącił idącą nim kobietę. Na skutek odniesionych obrażeń, 72-latka zmarła dzisiaj w szpitalu.

KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Aktualności12 grudnia 202512:28

Czołowe zderzenie mercedesa i skody na Radlińskiej

Czołowe zderzenie mercedesa i skody na Radlińskiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. KPP Wodzisław Śląski
Aktualności12 grudnia 202512:52

Co? Gdzie? Kiedy? Wodzisławski nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Wodzisławski nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
UM Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Aktualności13 grudnia 202520:27

Ruszył Jarmark Świąteczny w Radlinie [FOTO]

Ruszył Jarmark Świąteczny w Radlinie [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Radlin
Reklama
Aktualności12 grudnia 202523:59

Rozstrzygnięto konkurs ofert na realizację zadania z zakresu pomocy społecznej

Rozstrzygnięto konkurs ofert na realizację zadania z zakresu pomocy społecznej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Sport12 grudnia 202511:45

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Reklama
Sport12 grudnia 202514:07

Pobiegnij i wesprzyj szczytny cel. Bieg charytatywny Policz się z cukrzycą

Pobiegnij i wesprzyj szczytny cel. Bieg charytatywny Policz się z cukrzycą - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Natalia Maciejek
Aktualności13 grudnia 202519:26

Podarujmy sobie gwiazdkę. Świąteczne spotkanie integracyjne w Wodzisławiu Śląskim [FOTO]

Podarujmy sobie gwiazdkę. Świąteczne spotkanie integracyjne w Wodzisławiu Śląskim [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Natalia Maciejek
Reklama
Kultura i Edukacja12 grudnia 202523:29

Debaty Oksfordzkie w Wodzisławiu Śląskim powrócą w 2026 roku

Debaty Oksfordzkie w Wodzisławiu Śląskim powrócą w 2026 roku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Natalia Maciejek
Aktualności13 grudnia 202519:18

XVIII sesja Rady Powiatu Wodzisławskiego. Co w porządku obrad?

XVIII sesja Rady Powiatu Wodzisławskiego. Co w porządku obrad? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.