Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności6 maja 202510:05

10-latek pogryziony przez psa. Chłopiec trafił do szpitala

10-latek pogryziony przez psa. Chłopiec trafił do szpitala - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Gorzyce:

W jednej z miejscowości powiatu wodzisławskiego doszło do pogryzienia dziesięcioletniego chłopca przez psa. Policjanci z komisariatu w Gorzycach wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia. Agresywny pies trafił pod obserwację, a chłopiec do szpitala, gdzie przeszedł operację. Właścicielowi zwierzęcia grozi kara nawet do 5 lat więzienia.

2 maja, w jednej z miejscowości powiatu wodzisławskiego, 10-letni chłopiec został pogryziony przez psa. Policjanci na miejscu wstępnie ustalili, że właściciel mieszańca w typie owczarka podhalańskiego, poprzez jego niedopilnowanie, dopuścił do tego, że zwierzę wybiegło przez otwartą bramę posesji na ulicę i zaatakowało idącego nią chłopca. Dziecko uciekło do sąsiadki właściciela psa, która powiadomiła służby.

Na miejsce natychmiast wezwano ratowników i mundurowych. Jak się okazało, dziecko doznało głębokiej rany szarpanej ręki i biodra. Chłopiec został przetransportowany do szpitala, gdzie musiał przejść operację.

Właściciel agresywnego zwierzęcia - 85-letni mężczyzna - posiadał aktualną książeczkę szczepień psa. Zwierzę jednak zostało zabrane przez lekarza weterynarii na obserwację.

Dalsze postępowanie w tej sprawie, pod kątem spowodowania uszczerbku na zdrowiu, będzie prowadzone przez policjantów z komisariatu w Gorzycach. Kodeks karny przewiduje za ten czyn karę do 5 lat więzienia.

Policja apeluje do właścicieli psów o zachowanie szczególnej rozwagi i właściwy nadzór nad nimi. Pamiętajmy, że na właścicielu psa ciąży nie tylko obowiązek właściwej opieki, ale także obowiązek zabezpieczenia terenu nieruchomości przed wydostaniem się zwierzęcia na zewnątrz.

Jak zachować się w przypadku zagrożenia ze strony agresywnego zwierzęcia?

• Stań, nie uciekaj. Zwróć się twarzą w stronę psa - żeby się bronić, musisz widzieć gdzie cię zaatakuje. Nie patrz jednak psu w oczy. 
• Zasłoń się niesionym przez siebie przedmiotem np. plecakiem, tornistrem, teczką, parasolem, kurtką czy inną odzieżą owiniętą wokół ręki.
• Postaraj się nie okazywać strachu, mimo że to trudne. 
• Nie odwracaj się tyłem do psa, zwłaszcza jeśli jest duży. Jeśli skoczy na plecy, może przewrócić nie tylko dziecko, ale nawet dorosłego człowieka. Staraj się nie dopuścić do ataku na nogi. Jeżeli upadniesz, to następnym celem może być twoja szyja lub twarz. 
• Ustaw się do psa bokiem, stań na lekko rozstawionych nogach. To pozwala lepiej utrzymać równowagę. Jeżeli pies jest duży i ciężki, pochyl się lekko do przodu, by swoim ciężarem nie przewrócił cię. 
• Przyjmij pozycję "żółwia". Ochronisz wystające części ciała, za które zwykle chwyta pies.

Jeśli nie zdążyłeś przyjąć pozycji "żółwia"... 

Ustaw się do psa bokiem, w lekkim rozkroku. Zaciśnij dłonie w pięść i osłoń szyję. Taka postawa sprawi, że nie będziesz miał kontaktu wzrokowego z psem, a z racji tego, że będziesz stał w rozkroku, niełatwo będzie cię przewrócić. Nie wykonuj gwałtownych ruchów. Staraj się nic nie mówić. Jeśli atak psa będzie na tyle gwałtowny, że zostaniesz przewrócony, wówczas postaraj się przyjąć pozycję "żółwia".

 

Autor: KPP Wodzisław Śląski, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności24 grudnia 202520:57

Gotowość bez przerwy. Osiemnastomiesięczne dziecko wymagało pomocy. Interweniował śmigłowiec LPR

Gotowość bez przerwy. Osiemnastomiesięczne dziecko wymagało pomocy. Interweniował śmigłowiec LPR - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Szpital Powiatowy w Wodzisławiu Śląskim
Sport23 grudnia 202519:56

Mariusz Pawełek dyrektorem sportowym Unii Turza Śląska

Mariusz Pawełek dyrektorem sportowym Unii Turza Śląska - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Unia Turza Śląska, fot. Karol Fieroch
Reklama
Aktualności23 grudnia 202511:41

Styczeń w Wodzisławiu Śląskim [KALENDARIUM]

Styczeń w Wodzisławiu Śląskim [KALENDARIUM] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
UM Wodzisław Śląski, fot. Dorota Piecha
Reklama
Reklama
Aktualności23 grudnia 202513:21

Pszów: Młodzi radni z mandatem

Pszów: Młodzi radni z mandatem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Pszów
Reklama
Aktualności23 grudnia 202511:24

Gmina Godów: W Wigilię i Sylwestra PSZOK będzie nieczynny

Gmina Godów: W Wigilię i Sylwestra PSZOK będzie nieczynny - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UG Godów
Kultura i Edukacja24 grudnia 202514:32

Gdy rodzi się dobro. Jasełka w Zespole Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim [FOTO]

Gdy rodzi się dobro. Jasełka w Zespole Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Wodzisław Śląski:

Grudzień w Zespole Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim od lat nierozerwalnie związany jest z jasełkami. To wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz szkolnych tradycji, każdego roku staje się okazją do wspólnego przeżywania atmosfery Bożego Narodzenia, refleksji nad jego przesłaniem oraz integracji całej społeczności szkolnej.

opr. red., źródło: ZST Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Reklama
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.