Nie tylko majątek, ale i długi. Spadki, które obciążają samorząd

Coraz częściej polskie gminy, w tym Wodzisław Śląski, stają się spadkobiercami. Choć na pierwszy rzut oka może to wydawać się korzystne, dziedziczenie nieruchomości, przedmiotów materialnych czy oszczędności często wiąże się również z przejęciem długów zmarłego.
Zasady dziedziczenia przez gminę, a rzadziej przez Skarb Państwa, określają przepisy Kodeksu Cywilnego. Oba podmioty uznawane są za tzw. spadkobierców koniecznych. Zgodnie z art. 935 k.c., w przypadku braku małżonka spadkodawcy, jego krewnych oraz dzieci małżonka uprawnionych do dziedziczenia z ustawy, spadek przypada gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Warto podkreślić, że gmina może dziedziczyć również prawa do nieruchomości położonych na obszarze innych gmin. Skarb Państwa zostaje powołany do spadku tylko w sytuacji, gdy nie da się ustalić ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy w Polsce albo gdy miejsce to znajdowało się za granicą. Co istotne, zgodnie z obowiązującymi przepisami gmina nie ma możliwości odrzucenia spadku.
Spadki to również długi
Często nie wiadomo, co dokładnie wchodzi w skład spadku. Dopiero po jego przyjęciu okazuje się, że w spadku znajdują się np. zadłużone nieruchomości, niespłacone kredyty, zaległości z czynszu czy nieuregulowane podatki. Zdarza się też, że odziedziczony majątek jest w złym stanie, wymaga kosztownego remontu albo jest uwikłany w sprawy sądowe. Czasem wartość długów znacznie przewyższa wartość całego majątku.
Co dalej z przejętym spadkiem?
Majątek przejęty przez gminę zazwyczaj jest sprzedawany w celu pokrycia długów i minimalizacji strat w budżecie. Dotyczy to szczególnie nieruchomości, pojazdów czy innych wartościowych przedmiotów. W przypadku mieszkań i innych lokali przeprowadza się inwentaryzację wyposażenia, które często jest w złym stanie i nadaje się jedynie do utylizacji. Takie działania mają na celu zminimalizowanie strat i odzyskanie choćby części wartości, która pozwoli pokryć koszty związane z długami zmarłego.
Obciążenie budżetu gminy
Warto również zaznaczyć, że proces sprzedaży majątku spadkowego oraz rozliczania się z długami bywa czasochłonny i kosztowny. Gmina musi poradzić sobie nie tylko z zarządzaniem odziedziczonym majątkiem, ale także z formalnościami związanymi z jego likwidacją i rozliczeniem wszelkich zobowiązań. Często wiąże się to z dodatkowymi wydatkami na obsługę prawną i administracyjną, co obciąża lokalny budżet. Konieczność sprzedaży odziedziczonych nieruchomości czy pojazdów, często po kosztownych remontach, może nie przynieść wystarczających środków na pokrycie długów. Tak jest również w naszym mieście. Znaczna część przejmowanych spadków to zadłużony majątek, którego obsługa generuje wysokie koszty. Dla budżetu miasta oznacza to dodatkowe, trudne do przewidzenia obciążenie finansowe, które ma realny wpływ na bieżące funkcjonowanie samorządu.
Ciekawe przypadki spadków
Wśród nietypowych przypadków dziedziczenia, które miały miejsce w naszym mieście, miasto odziedziczyło m.in. połowę udziałów w piekarni oraz ciągnik rolniczy - majątek trudny do zagospodarowania i wymagający specjalistycznej wyceny. Tego typu spadki pokazują, jak złożone i problematyczne może być przejmowanie majątku przez gminy.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany