Bieg Pokoju zawitał do Gminy Godów [FOTO]
![Bieg Pokoju zawitał do Gminy Godów [FOTO] Bieg Pokoju zawitał do Gminy Godów [FOTO] - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com](photos/_thumbs/mini_1748249893500151030-704769208596918-8184334658562200306-n-.jpg)
25 maja do Gminy Godów zawitali uczestnicy międzynarodowego Biegu Pokoju - Sri Chinmoy Oneness-Home Peace Run. To wyjątkowy bieg, promujący ideę światowego pokoju.
Grupa międzynarodowych biegaczy m.in. z Polski, Czech, Ukrainy, USA a nawet Mongolii, którym przewodził pochodzący z Krostoszowic Jan Pałasz, wbiegła do naszego kraju od strony Czech, w Chałupkach rankiem 25 maja. Następnie udała się w kierunku naszej Gminy, by około godz. 11.30 zameldować się pod kościołem parafialnym w Krostoszowicach. Tam biegacze przekazali proboszczowi parafii światło pokoju.
Mila Pokoju jako idea łączą ludzi dobrej woli
Następnie grupa wspierana przez członków grup biegowych InterAktywni i Łapacze Zachodów Słońca, udała się na teren kompleksu sportowo-rekreacyjnego przy Orliku w Krostoszowicach. To tam, tuż obok swojego dawnego miejsca zamieszkania, Jan Pałasz poprosił o zorganizowania Mili Pokoju, krótkiego biegu dla wszystkich chętnych, wspierających ideę pokoju na świecie.
- Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że mogliśmy z tym zniczem pokoju przybiec do Krostoszowic. Ten znicz porusza się z nami dookoła świata. W ubiegłym roku byliśmy z nim u papieża Franciszka - powiedział Jan Pałasz.
W Mili Pokoju uczestniczyło kilkadziesiąt osób, również takich, które na co dzień nie trenują tego biegania. Nie ważny był czas i wynik, liczył się sam udział i przesłanie pokoju. W wydarzeniu wziął udział m.in. Wójt Gminy Godów Mariusz Adamczyk, który przywitał uczestników wydarzenia; Przewodniczący Rady Gminy w Godowie Jacek Kołek oraz Radny Sejmiku Województwa Śląskiego Bronisław Karasek.
W organizację Biegu Pokoju na Orliku włączył się Poltent INTER Krostoszowice oraz InterAktywni i Łapacze Zachodów Słońca. Wsparcia udzieliła też firma Poltent Sp. z o.o. Wszystkim zaangażowanym dziękujemy organizację tego pięknego wydarzenia.
Po ukończeniu Mili Pokoju uczestnicy Peace Run 2025 udali się w dalszą część biegu z pochodnią, w kierunku Wodzisławia, Pszowa i dalej Raciborza.
Dąb Pokoju przypomni o ofiarach Tragedii Górnośląskiej
Przy okazji wizyty biegaczy w Krostoszowicach, staraniem radnego Bronisława Karaska, przy Orliku posadzono Dąb Pokoju, który upamiętnia ofiary Tragedii Górnośląskiej, czyli wywózek mieszkańców Górnego Śląska do ZSRR, głównie do pracy przymusowej w kopalniach i obozach pracy na Syberii, do których doszło zimą i wiosną 1945 r. Bronisław Karasek wyjaśnił, że w 80. rocznicę Tragedii Górnośląskiej, która dotknęła również wielu mieszkańców miejscowości tworzących dziś Gminę Godów, w różnych rejonach Górnego Śląska posadzonych zostanie 80 dębów.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany