Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności10 sierpnia 202516:30

Kolejny cios w zorganizowaną grupę przestępczą – pięć osób zatrzymanych za nielegalne odpady i pranie brudnych pieniędzy

Kolejny cios w zorganizowaną grupę przestępczą – pięć osób zatrzymanych za nielegalne odpady i pranie brudnych pieniędzy - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

Śląscy policjanci przeprowadzili kolejną skuteczną realizację w sprawie dotyczącej działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym obrotem i składowaniem odpadów niebezpiecznych. Tym razem, w wyniku szeroko zakrojonej akcji, mundurowi zatrzymali pięć osób podejrzanych nie tylko o przestępstwa przeciwko środowisku, ale również o pranie brudnych pieniędzy, dokonywane m.in. poprzez zakup nieruchomości i pojazdów o znacznej wartości. To kolejny etap wielowątkowego śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach, w ramach którego zarzuty usłyszało już łącznie 110 osób.

W maju 2024 roku, decyzją Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach, w strukturach Wydziału do spraw Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach powołano specjalną grupę operacyjno-procesową.

W jej skład weszli funkcjonariusze z różnych pionów: Wydziału Kryminalnego, Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą, Wydziału Wywiadu Kryminalnego oraz wspomnianego Wydziału ds. Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców. Grupę wspierają także policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu, a także przedstawiciele Krajowej Administracji Skarbowej oraz Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Grupa prowadzi intensywne czynności w sprawie obejmującej aż 56 miejsc porzucenia odpadów niebezpiecznych oraz innych niż niebezpieczne – rozsianych na terenie kilku województw. Dotychczas w sprawie 110 osób usłyszało zarzuty, a 58 trafiło do aresztu.

29 lipca br. miała miejsce kolejna realizacja, podczas której policjanci zatrzymali pięć osób – jedną kobietę w wieku 42 lat oraz czterech mężczyzn w wieku od 27 do 60 lat, będących członkami zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym obrotem i składowaniem odpadów niebezpiecznych. Akcja została przeprowadzona jednocześnie na terenie województwa dolnośląskiego i zachodniopomorskiego, a w jej realizacji wzięli udział policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach i Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

W trakcie przeszukań miejsc zamieszkania podejrzanych oraz siedzib podmiotów gospodarczych stróże prawa zabezpieczyli obszerną dokumentację dotyczącą gospodarowania odpadami, sprzęt elektroniczny oraz gotówkę w łącznej kwocie ponad 50 tys. zł. Dodatkowo mundurowi ujawnili i zabezpieczyli narkotyki w postaci amfetaminy i tabletek MDMA. Na poczet przyszłych kar tymczasowo zajęto również pojazd marki Mercedes.

Zatrzymani usłyszeli szereg zarzutów, w tym m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, która z nielegalnego obrotu odpadami niebezpiecznymi uczyniła sobie stałe źródło dochodów, poświadczania nieprawdy w dokumentach, prania brudnych pieniędzy czy zbrodni vatowskiej.

Wobec dwóch z podejrzanych mężczyzn w wieku 27 i 60 lat prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym, tj. dozór Policji, zakaz kontaktowania się z określonymi osobami, zakaz opuszczania kraju. Dodatkowo 60-latek ma wpłacić 50 tys. zł tytułem poręczenia majątkowego.

W przypadku trzech pozostałych zatrzymanych – dwóch mężczyzn w wieku 33 i 41 lat oraz 42-letniej kobiety – prokurator skierował wniosek do sądu o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Sąd uwzględnił wniosek prokuratury i zastosował wobec nich areszt na okres trzech miesięcy.

Za popełnione czyny grozi do 15 lat pozbawienia wolności.

Autor: KWP Katowice, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności24 września 202512:08

Nigdy tak nie rób! Niebezpieczny incydent przy odbieraniu odpadów

Nigdy tak nie rób! Niebezpieczny incydent przy odbieraniu odpadów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Mszana:

We wtorek, 23 września, na ulicy Szkolnej w Połomi doszło do groźnego zdarzenia podczas odbioru odpadów komunalnych.

opr. red., źródło: UG Mszana
Aktualności23 września 202519:38

Poważny wypadek w Łaziskach. Pięć osób, w tym troje dzieci, w szpitalu!

Poważny wypadek w Łaziskach. Pięć osób, w tym troje dzieci, w szpitalu! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Godów:

We wtorek, 23 września, na ulicy Powstańców Śląskich w Łaziskach doszło do poważnego wypadku drogowego, w którym uczestniczyły dwa samochody osobowe – peugeot oraz skoda.

red., fot. KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Aktualności23 września 202512:59

68-latka potrącona na przejściu dla pieszych. Winna... 84-latka

68-latka potrącona na przejściu dla pieszych. Winna... 84-latka - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Informacje drogowe 24H z powiatu Wodzisław Śląski, Rybnik
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności24 września 202510:42

Policja wyjaśnia okoliczności wypadku w Łaziskach. Sprawca mógł być pod wpływem narkotyków!

Policja wyjaśnia okoliczności wypadku w Łaziskach. Sprawca mógł być pod wpływem narkotyków! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Godów:

Wczoraj doszło do wypadku drogowego z udziałem dwóch samochodów osobowych. W wyniku tego zdarzenia łącznie 7 osób trafiło do szpitala, w tym trójka dzieci w wieku 10, 6 i 2 lat. Badanie testerem narkotykowym wykazało, że sprawca mógł być pod wpływem działania narkotyków.

KPP Wodzisław Śląski, fot. KPP Wodzisław, FB/OSP KSRG Łaziska
Sport23 września 202510:42

Olimpia Wodzisław Śląski na EuroPaderwa Cup 2025

Olimpia Wodzisław Śląski na EuroPaderwa Cup 2025 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., fot. FB/Żeński Klub Koszykarski Olimpia Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Sport24 września 202514:51

Światowy sukces radlinianki. Anna Kazana najlepsza w układaniu puzzli

Światowy sukces radlinianki. Anna Kazana najlepsza w układaniu puzzli - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., fot. FB/Polski Stowarzyszenie Puzzlowe
Sport23 września 202510:46

Policjanci zagrali w integracyjnym meczu

Policjanci zagrali w integracyjnym meczu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Aktualności23 września 202512:45

Mistrzu, zwolnij, bo już jesień

Mistrzu, zwolnij, bo już jesień - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.