Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności22 października 202512:42

Akcja edukacyjna Hazard? Nie daj się wciągnąć! w szkołach woj. śląskiego

Akcja edukacyjna Hazard? Nie daj się wciągnąć! w szkołach woj. śląskiego - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) kontynuuje akcję edukacyjną „Hazard? Nie daj się wciągnąć!” w roku szkolnym 2025/2026. Szkoły mogą już zgłaszać chęć uczestnictwa w projekcie. Akcja uzyskała honorowy patronat Ministra Edukacji. W zeszłym roku szkolnym w woj. śląskim odwiedziono niemal 90 szkół.

Cel akcji i jej odbiorcy

Śląska Krajowa Administracja Skarbowa rozpoczyna kolejną, regionalną odsłonę ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Hazard? Nie daj się wciągnąć!”. Chcemy w ten sposób zwrócić uwagę na problemy, które wynikają z nadmiernego korzystania z gier wśród dzieci i młodzieży, takie jak uzależnienie, problemy finansowe czy wyizolowanie społeczne. Chcemy też pokazać, z jakim ryzykiem wiąże się rozpowszechnianie gier online z elementami hazardu i typowych gier hazardowych.

Akcja jest skierowana do uczniów klas 7. i 8. szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. Jej adresatami są także rodzice i nauczyciele.

Hazard – szczególnie niebezpieczny dla młodych

Nieświadomi zagrożenia młodzi ludzie traktują hazard w sieci jako niewinną formę rozrywki. Dlatego tematyka akcji uwzględnia również problem wykorzystywania Internetu przez podmioty organizujące nielegalne gry hazardowe.

Organizatorzy nielegalnych kasyn w Internecie często oferują nowym graczom możliwość grania za darmo – aby ich zachęcić, a w konsekwencji uzależnić od gry za pieniądze. Popularnym zjawiskiem jest również oferowanie nagród w postaci wirtualnych żetonów, którymi gracze mogą posługiwać się podczas kolejnych gier. Witryny internetowe oferują różnego rodzaju nielegalne gry, w tym ruletkę i pokera, a kolorowa grafika z realistycznym dźwiękiem i obrazem mogą być bardzo atrakcyjne dla osób młodych.

Nie bez znaczenia pozostają też emocje gracza związane z rywalizacją. To wszystko sprawia, że hazard online, nawet bez pieniędzy, może być przez młodzież postrzegany jako wciągający i ekscytujący. Jednocześnie osoby niepełnoletnie są bardziej podatne na negatywne zjawiska płynące z Internetu, w tym uzależnienie od hazardu. Uzależnienie takie jest chorobą, której skutki dotykają nie tylko graczy, ale także ich rodziny i najbliższych.

Akcję KAS objął honorowym patronatem Minister Edukacji. W uzasadnieniu wskazał, że: „Działania realizowane w ramach inicjatywy koncentrują się na edukacji i profilaktyce — uczniowie dowiadują się, czym jest hazard, jakie niesie ze sobą ryzyko oraz jakie mogą być konsekwencje prawne i psychologiczne zaangażowania w tego rodzaju aktywność. Program sprzyja kształtowaniu świadomości prawnej i społecznej młodych ludzi, rozwija postawy odpowiedzialności oraz wzmacnia umiejętność rozpoznawania zagrożeń obecnych we współczesnym świecie, w tym także w środowisku cyfrowym”.

Akcja w woj. śląskim

Akcja zyskała uznanie. Kampania spotkała się z dużym zainteresowaniem placówek oświatowych, a uczestnicy spotkań wysoko oceniali zarówno samą inicjatywę, jak i poziom prowadzonych zajęć.

W minionym roku szkolnym do udziału w akcji zgłosiło się 88 szkół z naszego województwa. Trenerzy śląskiej KAS przeprowadzili w nich ponad 150 lekcji, w których udział wzięło 4544 uczniów.

Gdzie zgłaszać chęć udziału w akcji „Hazard? Nie daj się wciągnąć!”

Placówki oświatowe zainteresowane współpracą i organizacją spotkań z przedstawicielami KAS powinny wysyłać zgłoszenie w formie elektronicznej na adres e-mail koordynatora stop.hazard.ias.katowice@mf.gov.pl

Autor: KAS, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności17 maja 202613:20

55 lat historii i pasji. Muzeum w Wodzisławiu Śląskim świętowało jubileusz z rozmachem [FOTO]

55 lat historii i pasji. Muzeum w Wodzisławiu Śląskim świętowało jubileusz z rozmachem [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Wodzisław Śląski:

Muzeum w Wodzisławiu Śląskim obchodziło jubileusz 55-lecia swojej działalności. Uroczystości połączone z Nocą Muzeów przyciągnęły licznych mieszkańców i gości, którzy mogli uczestniczyć w koncertach, pokazach rekonstruktorów, wykładzie historycznym oraz zwiedzić jubileuszową wystawę prezentującą dorobek placówki.

red., fot. Agnieszka Maciejewska/UM
Sport17 maja 202622:21

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Choć pogoda nie rozpieszczała, to piłkarskich emocji na boiskach w regionie nie brakowało. Zapewnili je piłkarze od IV ligi do C klasy Podokręgów Racibórz i Rybnik. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Biznes18 maja 202611:20

Liderzy przedsiębiorczości uhonorowani. Te firmy wyznaczają kierunek rozwoju regionu [FOTO]

Liderzy przedsiębiorczości uhonorowani. Te firmy wyznaczają kierunek rozwoju regionu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Dziesięć firm działających na terenie powiatu wodzisławskiego odebrało prestiżowe tytuły „Lidera Przedsiębiorczości 2025”. Podczas uroczystej gali doceniono przedsiębiorców, którzy nie tylko rozwijają swoje firmy i inwestują w nowoczesne rozwiązania, ale również aktywnie angażują się w życie społeczne oraz wspierają rozwój lokalnej gospodarki.

red., fot. Franciszek Brzoza
Reklama
Aktualności18 maja 202613:07

Wodzisław Śląski uruchamia program rehabilitacji dzieci i młodzieży. Rusza konkurs ofert

Wodzisław Śląski uruchamia program rehabilitacji dzieci i młodzieży. Rusza konkurs ofert - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. pexels.com/Danik Prihodko
Reklama
Reklama
Reklama
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.